Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bill Gates chce dát světu "nové" záchody.

Více než 2,6 miliardy lidí, což je 40 procent světové populace, nemá přístup k základním hygienickým službám, které považujeme za samozřejmost. Z toho jedna miliarda lidí koná svoji potřebu "kdesi venku".

Další více než miliarda lidí žijících zejména ve venkovských oblastech a v méně rozvinutých zemích používají primitivní latríny, které jsou nebezpečné pro jejich komunity a životní prostředí.

Dvě miliardy lidí, kteří žijí ve městech, používají taková hygienická zařízení, ve kterých není biologický odpad bezpečně zlikvidován a ohrožuje rovněž jejich životní prostředí, zejména vodní toky a zdroje pitné vody.

V technicky rozvinutých státech se používají vzácné vodní zdroje na splachování a dopravu lidského odpadu do čistíren. Ale toto není inteligentní a udržitelné řešení a navíc je příliš drahé a tedy nepoužitelné pro většinu světa.

Co potřebujeme, jsou nové přístupy, nové nápady, nová technická řešení. Stručně řečeno, je třeba "vymyslet nový záchod", říká Sylvia Mathews Burwell v článku Znovuobjevení WC zveřejněném na stránkách nadace manželů Gatesových.

Tato nadace věnuje proto značné finanční prostředky pro návrhy, vývoj a vyzkoušení nových technických řešení likvidace lidského, ale i zvířecího odpadu. Klasické splachovací záchody, považované dosud jako jeden z výdobytků moderní civilizace se ukazují jako globálně nepoužitelné řešení vedoucí k mrhání sladkou vodou. Znamená to snad, že cesta povede vyloučením vody z tohoto nevábného procesu? Co provést s tímto biologicky nebezpečným odpadem ve městech, kde není možná cesta návratu k suchým záchodům, které spolehlivě fungovaly a ještě stále se používají na venkově, zejména v odlehlých místech a tam, kde je řídké osídlení?

Možná zvítězí technologie, které již dnes řeší tento problém spalováním exkrementů. Jistě by se mohly a měly prosazovat pro rodinná sídla všech velikostí, která ještě stále ve větší míře zaplavují okolí velkých měst. Je Petr Šabach vizionářem, když nazval svou knihu povídek "Hovno hoří", kde dva obrýlení chlapci celou cestu autobusem "seriózně" řeší tento problém?

Ano, problém je už vyřešen. Ekologickou spalovací toaletu můžete použít, i když právě probíhá spalování. Platinou potažený katalyzátor odstraní pachy z výstupního vzduchu, který je zhruba o 30°C teplejší než je teplota v místnosti. Kompletní spalovací proces u chladné toalety probíhá 70 minut. Provoz toalety není omezen okolní teplotou. Množství popela je pouze 1 kávový šálek na osobu za měsíc. Při plném vytížení (pro 14 osob denně) se popelník vyprazdňuje 1x za měsíc.

Je toto řešení úkolu, který zadali manžele Gatesovi? Jistě ne všude, těžko prosadíte použití takového zařízení v zemích s omezenou produkcí elektřiny, bez které tento sofistikovaný výrobek nefunguje. Neměl by ale být technickým problémem využít fotovoltaický panel jako zdroj energie. Takže zůstává otázka ceny, která je zatím velmi vysoká. Běžná spalovací toaleta stojí kolem 80-90 tisíc korun! Existují i "levnější" kompostovací toalety (25-30 tisíc Kč), ale i ty vyžadují zdroj elektřiny.

Nadace Gatesových tedy skutečně hledají něco naprosto nového, levného nejen investičně, ale i za provozu a pokud možno bez využívání vody. Jistou zárukou, že se jim podaří jejich záměr je snad to, že nejspíše nebudou váhat použít značné finanční prostředky k dosažení vysněného cíle: zbavit tuto planetu odporného lidského odpadu snadno a levně a ještě na tom vydělat. To ovšem není ani trochu snadný úkol, ale pokud se jim to podaří, pak možná za pár let či spíše desítek let bude každý člověk na Zemi používat nejen počítač s Windows, ale i toaletu značky Microsoft nebo Linda Gates či snad Bill Gate(s).

Autor: Jan Bílek | čtvrtek 13.10.2011 9:00 | karma článku: 8,61 | přečteno: 947x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,63 | Přečteno: 473x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,13 | Přečteno: 375x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,13 | Přečteno: 646x | Diskuse| Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,66 | Přečteno: 813x | Diskuse| Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,56 | Přečteno: 670x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Zdařile opustit dětský domov? Mladým chybí peníze i důvěra, neúspěch stojí miliony

16. června 2024  18:30

Mladých dospělých ve věku 18-26 let, kteří každý rok opustí dětský domov, jsou stovky. Úspěšně...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  18:15

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

KOMENTÁŘ: Jsou cyklisté arogantní hlupáci? Nenávist se člověku vrátí, paní senátorko

16. června 2024

Premium Senátorce a bývalé ministryni spravedlnosti vadí každý, kdo jezdí na kole. Kurýři ve městech,...

Statisícům Ukrajinců chybí voda. V toxické se i sprchují, říká šéfka neziskovky

16. června 2024

Když byla před rokem zničena Kachovská přehrada, statisíce Ukrajinců přišly o zdroj pitné vody....

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.