Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bill Gates chce dát světu "nové" záchody.

Více než 2,6 miliardy lidí, což je 40 procent světové populace, nemá přístup k základním hygienickým službám, které považujeme za samozřejmost. Z toho jedna miliarda lidí koná svoji potřebu "kdesi venku".

Další více než miliarda lidí žijících zejména ve venkovských oblastech a v méně rozvinutých zemích používají primitivní latríny, které jsou nebezpečné pro jejich komunity a životní prostředí.

Dvě miliardy lidí, kteří žijí ve městech, používají taková hygienická zařízení, ve kterých není biologický odpad bezpečně zlikvidován a ohrožuje rovněž jejich životní prostředí, zejména vodní toky a zdroje pitné vody.

V technicky rozvinutých státech se používají vzácné vodní zdroje na splachování a dopravu lidského odpadu do čistíren. Ale toto není inteligentní a udržitelné řešení a navíc je příliš drahé a tedy nepoužitelné pro většinu světa.

Co potřebujeme, jsou nové přístupy, nové nápady, nová technická řešení. Stručně řečeno, je třeba "vymyslet nový záchod", říká Sylvia Mathews Burwell v článku Znovuobjevení WC zveřejněném na stránkách nadace manželů Gatesových.

Tato nadace věnuje proto značné finanční prostředky pro návrhy, vývoj a vyzkoušení nových technických řešení likvidace lidského, ale i zvířecího odpadu. Klasické splachovací záchody, považované dosud jako jeden z výdobytků moderní civilizace se ukazují jako globálně nepoužitelné řešení vedoucí k mrhání sladkou vodou. Znamená to snad, že cesta povede vyloučením vody z tohoto nevábného procesu? Co provést s tímto biologicky nebezpečným odpadem ve městech, kde není možná cesta návratu k suchým záchodům, které spolehlivě fungovaly a ještě stále se používají na venkově, zejména v odlehlých místech a tam, kde je řídké osídlení?

Možná zvítězí technologie, které již dnes řeší tento problém spalováním exkrementů. Jistě by se mohly a měly prosazovat pro rodinná sídla všech velikostí, která ještě stále ve větší míře zaplavují okolí velkých měst. Je Petr Šabach vizionářem, když nazval svou knihu povídek "Hovno hoří", kde dva obrýlení chlapci celou cestu autobusem "seriózně" řeší tento problém?

Ano, problém je už vyřešen. Ekologickou spalovací toaletu můžete použít, i když právě probíhá spalování. Platinou potažený katalyzátor odstraní pachy z výstupního vzduchu, který je zhruba o 30°C teplejší než je teplota v místnosti. Kompletní spalovací proces u chladné toalety probíhá 70 minut. Provoz toalety není omezen okolní teplotou. Množství popela je pouze 1 kávový šálek na osobu za měsíc. Při plném vytížení (pro 14 osob denně) se popelník vyprazdňuje 1x za měsíc.

Je toto řešení úkolu, který zadali manžele Gatesovi? Jistě ne všude, těžko prosadíte použití takového zařízení v zemích s omezenou produkcí elektřiny, bez které tento sofistikovaný výrobek nefunguje. Neměl by ale být technickým problémem využít fotovoltaický panel jako zdroj energie. Takže zůstává otázka ceny, která je zatím velmi vysoká. Běžná spalovací toaleta stojí kolem 80-90 tisíc korun! Existují i "levnější" kompostovací toalety (25-30 tisíc Kč), ale i ty vyžadují zdroj elektřiny.

Nadace Gatesových tedy skutečně hledají něco naprosto nového, levného nejen investičně, ale i za provozu a pokud možno bez využívání vody. Jistou zárukou, že se jim podaří jejich záměr je snad to, že nejspíše nebudou váhat použít značné finanční prostředky k dosažení vysněného cíle: zbavit tuto planetu odporného lidského odpadu snadno a levně a ještě na tom vydělat. To ovšem není ani trochu snadný úkol, ale pokud se jim to podaří, pak možná za pár let či spíše desítek let bude každý člověk na Zemi používat nejen počítač s Windows, ale i toaletu značky Microsoft nebo Linda Gates či snad Bill Gate(s).

Autor: Jan Bílek | čtvrtek 13.10.2011 9:00 | karma článku: 8,61 | přečteno: 947x
  • Další články autora

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma: 11,94 | Přečteno: 473x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 375x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

Parlamentní bitva kolem případného zákazu chovu slepic v tzv.obohacených klecích mě přiměla k zveřejnění mého poněkud obstarožního článku z 10.4.2012, který jsem publikoval na mém soukromém webu. Uvádím jej v původním znění.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,33 | Přečteno: 646x | Diskuse | Ostatní

Jan Bílek

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

8.2.2019 v 9:31 | Karma: 10,99 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost

Jan Bílek

Five Eyes a Elon Musk poráží Huawei.

V Kanadě se v červenci 2018 sešli šéfové špionáže z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Spojeného království a USA s cílem zastavit expanzi čínské firmy Huawei.

31.1.2019 v 9:00 | Karma: 22,72 | Přečteno: 670x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Trumpovu kauzu s dokumenty smetl soud ze stolu, problém je ve vyšetřovateli

15. července 2024  16:37,  aktualizováno  17:33

Soud v americkém státě Florida v pondělí zamítl obžalobu, v níž prokurátoři viní amerického...

Po přívalové vlně dálniční křižovatka „plavala“. Odtok ucpalo bahno z polí

15. července 2024  17:13

Páteční liják během deseti minut zaplavil do výše půl metru nájezd na dálnici D11 u Hradce Králové....

VIDEO: Podívej, chlap na střeše, ukazují lidé před atentátem. Policie nezasáhla

15. července 2024  12:45,  aktualizováno  17:01

Útočník, který na volebním shromáždění střílel na Donalda Trumpa, tak učinil v leže na střeše...

Pardubická kauza zmanipulovaných zakázek nekončí, počet stíhaných narostl

15. července 2024  16:53

Policie zatím neuzavřela kauzu manipulace s veřejnými zakázkami, ve které je obviněno několik lidí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.