Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pyrrhovo vítězství Bidena a debakl republikánů

Příštím americkým prezidentem se stane Joe Biden. Má ale opravdu schopnosti na to, aby ublížil Bohu, jak o něm tvrdí jeho oponent? (kvazianalýza oprášená v souvislosti s blížícími se volbami do senátu v Georgii)

Spousta českých médií informovala o tom, že příštím americkým prezidentem se v lednu stane Joe Biden. Díky tomu už čtenáři ví, jak se jmenuje Bidenův pes nebo že prý Melania počítá vteřiny do rozvodu. Nijak zvlášť hlasitě ale nezaznělo (čest výjimkám), že za tohle vítězství si Joe nic moc nekoupí.

Jistě, porazit úřadujícího prezidenta je úspěch sám o sobě a chápu, že zbavit se někoho jako Trump, je důvodem k oslavě. Ale Demokraté dokázali tak akorát odvrátit nejčernější možný scénář. V senátu stále tahají za kratší konec a o jejich osudu tak rozhodne druhé kolo voleb v Georgii na začátku ledna. Pokud i potom zůstane většina v horní komoře Kongresu na straně Mitche McConnella, tak se mohou rozloučit s tím, že něco reálně změní.

Tzv. senate majority leader totiž rozhoduje o kterých zákonech ze sněmovny bude senát hlasovat. A McConnell už ukázal, že bez skrupulí zablokuje naprosto všechno byť by to mělo znamenat rezignaci na jeho ústavní povinnosti (nominace Merricka Garlanda) nebo že pod stůl spadnou věci, s kterými souhlasí i většina jeho vlastních voličů (např. stimulační balíček kvůli koronaviru, zvýšení minimální mzdy nebo zavedení prověrek při koupi zbraně). V jeho legislativním hřbitově skončilo od roku 2019 přes 400 zákonů a 116. kongres je v počtu schválených zákonů nejhorší v historii.

Pokud se tedy nestane zázrak podobný tomu, když Kim Ir Sen poprvé vzal golfovou hůl do ruky, tak se s největší pravděpodobností žádné systémové změny, co jsou potřeba, neuskuteční. Demokraté přes senát s Nejvyšším soudem v záloze neprotlačí zhola nic a jakýkoliv prezidentský dekret (Executive order) může příští nájemník Bílého domu zrušit jedním škrtnutím pera. V dalších volbách se od nich odvrátí část elektorátu, protože "nic neprosadili". To pro ně, společně s nižší účastí, kdy Trump mimo prezidentský úřad nebude voliče tak galvanizovat, nevěstí nic dobrého.

Což neznamená, že by se republikáni měli vznášet na obláčku štěstí. Sice se jim z Trumpova prezidentství podařilo vytěžit maximum, ale na oplátku přišli o vlastní stranu. Jestli si teď jejich vedení (resp. ten zbytek, co ještě nerezignoval) myslí, že se Trumpa zbaví a vrátí se do "normálu", tak je čeká dost nepříjemné překvapení. GOP je mrtvá a nahradila ji strana Trumpa, kde nejdůležitější je loajalita k vůdci. Krásně to bylo ilustrováno na jejich sněmu, kde strana nepředstavila nový program s vysvětlením, že "nadšeně podporují agendu prezidenta Trumpa". Ten přitom svoje priority nebyl schopen artikulovat ani v rozhovoru na Fox News.

Navíc i kdyby se jim podařilo vyrvat otěže z Donaldových malých rukou, tak se strana buď rozštěpí nebo vedení převezme nový trump. Uhlazenější, chytřejší, šikovnější. A ať už to bude Don jr. nebo někdo jako Tom Cotton, cestu má prošlapanou a dveře otevřené dokořán.

Každopádně se těším jak druhý den po inauguraci Joe Bidena republikáni opět naleznou svoji fiskální zodpovědnost a začnou bít na poplach kvůli státnímu dluhu (který Trump za necelé čtyři roky zvýšil takřka stejně jako Obama během osmi let) a pandemii koronaviru. Pokud se tedy nebudou řídit i druhou půlkou rok staré analýzy profesora práv Edwarda Foleyho.

Autor: Jan Bezděkovský | pondělí 4.1.2021 13:07 | karma článku: 16,83 | přečteno: 795x

Další články autora

Jan Bezděkovský

Puč proti Bidenovi, sex s gaučem a útoky žraloků

Odsouzení, výměna kandidáta, pokusy o atentát, dvě strašidelný vystoupení v debatě... A přesto všechno se v americkém prezidentském klání vlastně nic nezměnilo a podobně jako na jaře není vůbec jisté, kdo vyhraje.

5.11.2024 v 16:11 | Karma: 7,28 | Přečteno: 249x | Diskuse | Politika

Jan Bezděkovský

Velikonoční zázrak

Jako správný ateista a skeptik jsem k řečem o nadpřirozených jevech vždy přistupoval s krajní nedůvěrou. Poslední události v Gaze mě ale přinutily konfrontovat můj nedostatek víry. Stal se totiž zázrak!

9.5.2024 v 13:57 | Karma: 6,84 | Přečteno: 166x | Diskuse | Společnost

Jan Bezděkovský

Stupidní kritika kritiků Izraele

Krátká reakce na blog Stupidní kritika bombardování Gazy od Karla Wágnera a situaci na Blízkém východě.

25.10.2023 v 4:42 | Karma: 14,70 | Přečteno: 321x | Diskuse | Hyde park

Jan Bezděkovský

Letmý záchvěv naděje pro Bidena a US

Ještě před půl rokem to vypadalo, že republikánská cunami v dnešních volbách smete většinu demokratů v Kongresu. Od té doby se ale mnohé změnilo a situace není tak jasná. Pojďme se podívat na faktory ovlivňující rozhodování voličů

8.11.2022 v 12:49 | Karma: 12,86 | Přečteno: 337x | Diskuse | Politika

Jan Bezděkovský

Derek Chauvin dostal co mu patří

George Floyd si nezasloužil zemřít. Nezáleží na tom, že byl sjetý, jestli věděl, že platí falešnou bankovkou nebo jaký měl rejstřík. Chauvin měl situaci uklidnit, ne Floyda zabít. Policista není soudcem, porotou a katem.

7.5.2021 v 8:45 | Karma: 11,09 | Přečteno: 255x | Diskuse | Hyde park

Nejčtenější

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

18. března 2025  11:20,  aktualizováno  20:23

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

17. března 2025  16:28

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...

Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů

20. března 2025  12:28

Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...

Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci

19. března 2025

Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...

Kontroverzní, kritiky ztrhaná, přesto lákavá. Sněhurka vede návštěvnost kin

24. března 2025  15:10

Nová hraná verze Disneyho pohádky Sněhurka v režii Marca Webba budila kontroverze ještě před...

Ekologické škody po havárii vlaku s benzenem násobně překročí odhad sto milionů

24. března 2025  13:21,  aktualizováno  15:06

Ekologické škody po únorové havárii železničních cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad...

V Mnichově obvinili klimatické aktivisty ze zřízení zločinecké organizace

24. března 2025  14:21,  aktualizováno  15:06

Mnichovské státní zastupitelství obvinilo pět klimatických aktivistů z bývalého protestního hnutí...

Ztracené kočky se po výbuchu kavárny našly ve sklepě, dům musí jít k zemi

24. března 2025  9:40,  aktualizováno  15:02

V Havlíčkově Brodě ráno vybuchl dům, v němž sídlí oblíbená kočičí kavárna Šťastné tlapky. Podle...

Vlhčené ubrousky z vody? Vyhrajte půlroční zásobu WaterWipes pro vaše miminko
Vlhčené ubrousky z vody? Vyhrajte půlroční zásobu WaterWipes pro vaše miminko

Důkladné čištění bez podráždění jemné dětské pokožky je kombinace, kterou u dětských vlhčených ubrousků hledá téměř každá maminka. Zapojte se proto...

  • Počet článků 7
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 381x
A zas musím čelit té stupidní realitě...