Azurové cesty 8. – Grasse a jeho svět parfémů

O snech, které se na Azurovém pobřeží mohou docela lehko splnit, už maličko řeč byla. Jsou ovšem sny další a další, které se tady tak jednoduše mění ve skutečnost - v mém případě to bylo přání být “nosem“, přesněji parfumérkou... 

Azurové pobřeží je celé voňavé, ale co se týká parfémů, tak v tomto směru je nespornou jedničkou Grasse. A dokonce jedničkou světovou – však se také právem nazývá hlavním městem parfémů.

Směrovky na Place du Grand Puy vás vás zavedou do různých koutů světa. Všechny cesty milovníků parfémů ale vedou do Grasse!
Voňavé je město Grasse celý rok -  leden a únor jsou ve znamení mimózy, v květnu voní růže, v srpnu květy jasmínu…
V Grasse sídlí tady proslulé parfumérské firmy s dlouholetou tradicí  jako například Fragonard, Galimard, Molinard a další, které přilákají ročně do Grasse dva milióny milovníků vůní...

Říká se, že městečko nacházející se asi 333 metrů nad mořem bylo oblíbenější dřív než Cannes (doufám, že v Cannes se za ten klípek nebudou na mě zlobit). Významné hosty, mezi nimiž byla například i Napoleonova sestra Pauline, přitahovaly dva silné magnety: půvabná krajina a příznivé klima. Jaký parfém měla Pauline v oblibě, to se sice neví, jisté ovšem je, že parfumérský průmysl v Grasse byl v té době už v rozmachu. Na úplném  začátku té voňavé slávy bylo 16. století, kdy v Grasse kvetlo koželužské řemeslo.

Kouzlo úzkých středověkých uliček si můžete patřičně vychutnat. Jak tady asi první výrobci parfémů  žili?
Toulky malebnými uličkami, v nichž potkáváte umění.
Turistickým vláčkem vstříc za vůní dobrodružství!

Při výrobě rukavic, opasků nebo tašek se tenkrát z dílen linuly vůně ne právě libé a ty bylo třeba eliminovat. A tak se kolem koželužen postupně zrodilo řemeslo parfumérské a ke slovu přišly voňavé rukavičky maskující aroma vyčiněné kůže. Parfémované rukavičky si zamilovala i francouzská královna Kateřina Medicejská, staly se módním hitem a cesta ke slávě Grasse byla otevřená: v okolí města se začala množit květinová pole, kde se díky kvalitní půdě a klimatu výborně daří jasmínu, fialce, pomerančovému květu, levanduli, irisu nebo růži stolisté (Rosa centifolia).

S voňavou historií se setkáte i v centru Vieille Ville, v Le Parfumoir de Grasse, Parfumerie Guy Buchara.
Zdejší parfumérské firmy mají dlouholetou tradici a jejich proslulost vábí ročně do Grasse dva milióny milovníků vůní... A malý pohled do historie (také voňavé) – destilační nádoba.
Co všechno (kromě vůní) můžete v Grasse objevit? Určitě Vieille-ville (historické Staré město), katedrálu  Notre-Dame-du-Puy de Grasse, fontány, malebné uličky...
Katedrála  Notre-Dame-du-Puy de Grasse ze 13. století.

Voňavé úspěchy samozřejmě zaznamenalo i naše milé 21. století - k nejrůznějším oceněním Pays de Grasse přibyl i zápis na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zápis je oceněním umění odborníků parfumérského odvětví - ať už pěstitelů, mistrů zpracování surovin nebo tzv. nosů, tedy pověstných specialistů v oboru parfémů. Ti nejlepší prý dovedou rozeznat až 2000 vůní.

Voňavé je tady snad každá ulice...

 V Grasse sídlí proslulé parfumérské firmy s dlouholetou tradicí jako například Fragonard, Molinard, Galimard a další, které ve svých obchodech a obchůdcích nabízejí omamné kombinace vůní. Můžete se tady také podívat do zákulisí tohoto provoněného řemesla a využít rovněž šance, které málokdo odolá – vytvořit si svou vlastní vůni. Třeba v parfumérském ateliéru Molinard.

Molinard - Boutique Centre Grasse
Boutique Molinard, centrum Grasse.

Čichový zážitek, kdy si skládáte osobní parfém určitě, patří k zážitkům, kterým se říká „top“. Pod profesionálním vedením, v zajetí vůní asi 90 esencí (teď trošku přeháním) jsem se sice málem ztratila, ale konečně si vyzkoušela, co takové povolání „nos“ znamená. Pravda, za hodinku se rozhodně z člověka parfumérská hvězda nestane, nicméně s takovou zkušeností se v životě už rozhodně neztratí (hlavně v parfumerii). Maličkou lahvičku s kapkou vlastní vůně budu ještě hodně dlouho opatrovat. Nejméně do doby, než si složím vůni novou.

Mezinárodní muzeum parfémů (Musée International de la Parfumerie).

Pro inspiraci je také důležité v Grasse zavítat do Mezinárodního muzea parfémů (Musée International de la Parfumerie), které skrývá lecjaká tajemství ze světa vůní. Včetně toho, jak vznikl pověstný parfém „Chanel No. 5. A protože mám ráda citáty, na závěr v této souvislosti jeden připomenu:

„Žena bez parfému je ženou bez budoucnosti“.(Coco Chanel)

 Une femme sans parfum est une femme sans avenir. (Coco Chanel)

A ještě  jedna vůně ze světa filmu: v okolí Grasse také natáčel Gérard Philipe svého slavného Fanfána Tulipána (r. 1952).

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Stanislava Bezděčková | pátek 21.7.2023 21:52 | karma článku: 14,48 | přečteno: 254x