"Kam muslime, kam spěcháš?... Ále, jdu na pouť."

Hadždž, Ka'ba, Mekka, prostě pouť. Jak to začalo a jak je to dnes.

Tak nám začal měsíc dhul-hijjah, poslední měsíc islámského kalendáře. Měsíc, ve kterém se muslimové vydávají splnit pátý pilíř víry, a tím je pouť do Mekky. Pouť by měl vykonat alespoň jednou za život každý muslim, který je tomu schopen po fyzické, psychické a finanční stránce. Jak nám říká jeden hadís - měli bychom si pospíšit, protože nevíme, jak dlouho tu ještě budeme (no jo, ale když chybí ty korunky).

Historie Ka'by spadá až do dob Adama, který prý první Ka'bu vystavěl (existují i teorie, že byla vystavěna již dříve, a to pomocí andělů). Poté byla zničena potopou a po čase znovu vystavěna Abrahámem a jeho synem Izmaelem, kteří k ní podnikali pravidelné každoroční poutě.

"A hle, připravili jsme pro Abrahama příbytek na místě chrámu a řekli jsme mu: „Nepřidružuj ke Mně nic, ale očisti Chrám Můj pro ty, kdo obcházení konají, a pro ty, kdož modlí se vestoje, klaní se a na zem padají!" 22/26

Po čase se Ka'ba stala středem modlářství, kdy se u ní prováděly všemožné rituály, včetně uctívání různých božstev, sošek a podobně.

To vše bylo změněno příchodem Muhammada, kdy se Ka'ba postupně stala centrem uctívání jednoho jediného Boha.

Součástí Ka'by je i tzv, černý kámen, pro někoho meteorit, pro jiného dar z nebes. Někdo říká, že byl původně bílý a zčernal hříchy muslimů, jiný tvrdí... Ono to není až tak důležité. Důležitý je význam pouti. Jedná se o největší shromáždění muslimů, ukázka rovnosti mezi muslimy (stejné oblečení, dodržování stejných nařízení), pokora, připomínání Božích obřadů Abraháma a jeho syna Izmaela, je připodobněním velkého shromáždění v Den posledního soudu, nemalá je také charita, kdy maso obětovaných zvířat bývá posíláno chudým). Vykonáním pouti prý také dochází k odpuštění hříchů.

Další hadís říká, že kdo vykonal pouť a nedopustil se během ní špatných slov a činů, ten se vrátí jako byl v den, kdy ho matka porodila.

Rituály, které se mají při hadždž provádět jsou přesně popsány v hadísech. Korán se o nich dopodrobna nezmiňuje. Popis rituálů je možno přečíst zde.

Vykonat pouť do Mekky může pouze muslim, což prověřují saúdskoarabské ambasády, které vydávají vízum.

Ale ani ti, co museli zůstat doma, nejsou ochuzeni o požehnání těchto dnů. Během prvních devíti dnů měsíce je velmi doporučován půst, více číst Korán, více modliteb,... Nejlepší pro půst je den devátý - zvaný Arafa, poté následuje eid al-adha (svátek oběti), kdy se půst přerušuje, provádí se obětování zvířete, oslavy, návštěvy, dárky,...

A jak trávím já letos tento čas? No, na hadždž jsem se nedostala. Neviděla bych to ani na rok příští a příští a... (kasička se plní jen velmi pomalu), ale kdo ví. Tak mi "zbývá" jen ten půst a jiné bohulibé věci.

Ps: Jestli píšu nějaké hlouposti, tak se omlouvám. To bude z hladu (doplnění: "Ne, nedržím půst celý rok).

Všem muslimům přeji požehnaný eid (8.12.), a vám ostatním - mějte se krásně, lidičky ;)

 

Autor: Lenka Najmanová | čtvrtek 4.12.2008 12:00 | karma článku: 11,59 | přečteno: 1752x