Den, týden, měsíc a rok z pohledu muslimky

aneb co musíme a "musíme" stihnout

I tentokrát začnu pro změnu úplně stejnou větou ...la ilaha illa allah,.... a to proto, že je to část prohlášení víry ( šaháda), kterou se vstupuje do islámu.

Když jsem do islámu vstupovala já, souhlasila jsem s jeho principy, věděla jsem povinnosti, které islám vyžaduje, ale některé jsem chtěla tak trochu bojkotovat. Proč se mám modlit(salat) 5 krát za den( ráno, poledne, odpoledne, navečer a v noci)? Vždyť je to šílenost, a ještě si pořád hlídat, kdy je čas na modlitbu.....Tak to určitě!!!

Půst (sawm) o Ramadánu, říkala jsem si, ten snad nějak vydržím, nejsem moc velký jedlík, horší to bude s pitím. Všude se píše, kolik litrů MUSÍME vypít ( 1, 2, 3,....), tak snad to moje ledviny přežijí. (povinný půst je jen o Ramadánu, pak máme ještě spoustu dobrovolných- třeba každé pondělí a čtvrtek, 13., 14., 15.den v každém měsíci,....)

Oběovat nějakou tu stovku za rok ( zakát ) není žádný problém, plus každý může dát dobrovolně kolik chce a kdy chce. Žádné meze se nekladou

Pouť do Mekky ( Hajj ), to byla a stále je taková utopie, už jen proto, že není vůbec snadné získat vízum, no a také penízky není lehlé najít.

Mezi modlitbami, půstem, domácností,.... je ještě nutné číst Korán a vzdělávat se v islámu...ono to pak může mimo jiné i pomoci v debatě s antiislamisty :))

Tak i takové myšlenky mě napadaly. Naštěstí a  díky Bohu zůstalo jen u myšlenek, a pravda je nakonec jiná...

Islámský  kalendář má 12 měsíců, stejně jako ten náš, ale narozdíl od toho našeho je lunární. Jen tak pro zajímavost: muslimská éra se začala počítat od migrace proroka Muhammada a jeho společníků z Mekky do Mediny.

Prvním měsícem je Muharram, začátek roku se nijak zvláť neslaví, i když "vyjímky" existují. Desátého stejného měsíce je tzv den Ashura, je doporučeno se postit, tento den si připomínáme záchranu Mojžíše a jeho lidu z rukou faraona.

Poté následuje několik měsíců, kdy je relativní klid :-), pak měsíc Rajab a Shaban, kdy je doporučován půst. Můžeme to vzít jako jakýsi trénink pro následující měsíc Ramadan, kdy se od rána do večera nesmíme dotknout jídla, pití, špatné chování by mělo být také tabu ,... Jistá záchrana od této měsíční "hladovky" je pro ženy v době menstruace, ale pak si to stejně musí nahradit později, takže spíše " záchrana". Posledních 10 dní Ramadanu někteří muslimové využívají ke strávení času v mešitě(itikaf) a věnují se "božským" záležitostem.

Ukončení Ramadánu je ve znamení Eid al fitr( 1. Shawal) , muslimové se scházejí v mešitě na zvláštní modlitbu, navštěvují se a jedí různé dobrůtky, děti dostávají dárky,...

V  měsíci ( Shawal) se velmi doporučuje 6 dnů  dobrovolného půstu ( jako by postění už nebylo dost :-)

Poslední měsíc Dhul Hijja, zase dobrovolný půst, tentokrát prvních devět dní tohoto měsíce, ale hlavní součástí je to, že muslimové vykonávají pouť do Mekky( je to povinnost pro každého muslima ji za život alespoň jednou vykonat( pokud mu slouží zdravíčko a má našetřeno v prasátku ,tedy  pardon, v kasičce :-). Připomíná obřady provedené Abrahamem a jeho synem Izmaelem, kteří podle Koránu byli prvními poutníky do prvního Božího domu na zemi, do Ka'by v Mekce. Na konci poutě, desátý  den v měsíci,  je Eid al adha( svátek oběti). Muslimové se opět scházejí ke specialní modlitbě a poté každá rodina obětuje nejčastěji ovci, kterou pak mají o obědu ( a něco také rozdají ).

 

měsíce :

1. Muharran

2. Safar

3. Rabi'al-awwal

4.Rabi'al-thani

5. Jumada al-awwal

6. Jumada al-thani

7. Rajab

8. Sha'aban

9. Ramadan

10. Shawwal

11. Dhu al- Qi'dah

12. Dhu al-Hijjah

.... příště o tom, co nesmíme, nebo bychom neměli

Související článek Tomáše

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lenka Najmanová | úterý 3.6.2008 22:15 | karma článku: 17,26 | přečteno: 3735x