Umíme relaxovat?

Jistá  americká firma nechala svým zaměstnancům vytisknout sérii závěsných cedulek na dveře s texty: JSEM V BAZÉNU, JSEM V SAUNĚ, HRAJI SQUASH, JSEM NA MASÁŽI ... Je to velká a významná firma v jejímž areálu se skutečně místa uvedená na popiskách nalézají. Firemní strategií je poskytnout zaměstnancům patřičný relax přímo v sídle společnosti, který si mohou dopřát i během pracovní doby. Není tajemstvím, že zrelaxovaný, vyrovnaný člověk odvede lepší pracovní výkon než ten vystresovaný a neodpočinutý. Navíc tráví v práci dobrovolně více času ku prospěchu firmy.

Neslyšela jsem, že by podobná vymoženost byla v Česku  rozšířena, proto se musíme starat o své dobití energie sami. 

Umíme to? Umíme relaxovat? Umíme se rozmazlovat?

Ze statistiky vyplývá, že to prý neumíme. Necháváme se pohlcovat prací a starostmi, málokdy dokážeme vypnout a uvolnit se. Dopřát blaho naší mysli i tělu. 

Jednou ze zaručených metod relaxace je užití si lázně. Existuje už mnoho dostupných wellness center, mimo klasické lázně, kterým bychom určitě měli čas od času dát přednost před domácí vanou. Protože většina z nás nevlastní zapuštěnou vířivou vanu s výhledem do zahrady, je návštěva takového zařízení tou správnou oázou pro duši i tělesnou schránku.
Ano, ponořit se na chvíli do teplé vody, uvolnit každý sval a vypnout hlavu. 

Ač obyvatelka našich největších lázní, teprve nedávno jsem si vyzkoušela slatinnou koupel. A až na druhém konci republiky. Tak to bývá, co je doma, neláká.
Vždy sem měla zafixováno, že „lázeňské procedury“  jsou dobré až pro důchodce nebo nemocné.
Chyba lávky. Měli bychom si je umět užívat v jakémkoliv věku. A nejen jednou za pár let při návštěvě klasických lázní. 

Někomu se možná zdá, že válení v bahně je tak trochu „eklhaft“ jak by řekla babička. Ale představte si, jak se vaše tělo noří do příjemně teplého řídkého bláta. Pohodlně si položíte hlavu na měkký podhlavník, zavřete oči a splynete s přírodou. Ano, je to zvláštní pocit. Když se dotýkáte bříšky prstů svého těla pod hladinou, cítíte na hrudi, ňadrech, bříšku zbytky rozkládajících se rostlinek, které podle zákona zachování hmoty i energie, mění svou podobu a předávají energii vám. Prohřívají tělo a podle lékařů pomáhají vašim kloubům, svalům, páteři, tělesným funkcím, ... 
Nechci zde uvádět to obrovské množství procedur, při kterých  můžeme prožívat uvolnění a slast. Při prvním kliku při slově relax, wellness ve vyhledávači se vám objeví stovky  možností.
Využívejme jich!  

Již staří Římané dobře věděli, proč tolik času trávili v lázních. Tenkrát byly běžné veliké komplexy s bazény, saunami, knihovnami a společenskými prostorami. V nich také často pobývali tehdejší senátoři, vojevůdci i vládci. Posedávali nazí v prostěradlech v páře, sauně, na okrajích bazénů, v odpočívárně. Diskutovali spolu o problémech a kolikrát nalezli řešení, které by je kuloárech jednací síně nenapadlo.  A že tento způsob života byl rozhodně pozitivní a inspirující, o tom svědčí fakt, že ze základů starého římského práva vychází podoba současných zákonů. 

Kdyby v takových lázních v sousedství parlamentu a senátu trávili svůj čas naši zákonodárci, možná bychom se dočkali smysluplnějších zákonů, lépe by se urovnaly vnitrostranické konflikty, snadněji by se nalézalo řešení neřešitelných  politických  půtek a protikladných střetů. A to nemluvím o tom, kdyby byly tyto lázně smíšené, pro ženy i muže, jak by o sebe náš politický výkvět více pečoval i po fyzické stránce. 

Konec pohádky.
Kdyby se ale něco takového mělo realizovat, jsem jako daňový poplatník, na rozdíl od ostatních poslaneckých výdobytků, rozhodně pro.    

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Štěpánka Bergerová | sobota 19.4.2008 22:02 | karma článku: 14,60 | přečteno: 1922x