Nepodařený pohlavní akt kvádru s koulí a komolým jehlanem

aneb proč nejsou stavební zpotvořeniny výsadou jen socialistických budovatelů....

Dostavba k původní hrázděnce v obci PoustkaS.B.

Dalo by se říct, že po roce 1948 byla dosavadní estetika odsouzena jako kapitalistický výmysl i v oblasti nové výstavby.
Města i obce zasáhla vlna paneláků a individuálních úprav původních stavení, podle toho, jaký materiál byl na trhu.

Asi nejvíce se přestavby a dostavby podepsaly na západních Čechách kde byla z některých lokalit vysídlena většina obyvatelstva. Nově příchozí osídlili jen část objektů, zbytek byl postupně srovnán se zemí nebo ponechán svému osudu.

V květnu jsem se účastnila hodnocení soutěže Vesnice roku a byla místy svědkem mnoha úkazů absence jakéhokoliv vkusu a snad i selského rozumu.

Jeden příklad za všechny – modelová socialistická vesnice Rovná .
Po druhé světové válce zanikla vesnice Ebmeth. Mezi válkami z ní odcházeli lidé pracovat do Sokolova / Falknova, aby si vydělali v tamních uhelných dolech. Po válce byli z vesnice vyhnáni všichni obyvatelé, což byli samozřejmě Němci. Poté obec zničila Československá lidová armáda.
Jenže co se nestalo! Komunisté se rozhodli obec vybudovat pod novým jménem Rovná.  Měla se stát ukázkovou socialistickou vsí. Původní místo pod kopcem se však Ústřednímu výboru Komunistické strany Československo nezdálo důstojné, a proto rozhodl o výstavbě na zelené louce nahoře na pláních.
Pyšní komunisté ovšem zapomněli na pár věcí - není tu dost vody, vždycky tu fouká, v zimě je moc sněhu, celý rok tu vládne chladno, skoro nic se tu neurodí, pást se tu dá jen pár měsíců v roce a není tu práce.
V šedesátých letech přesto v Rovné vyrostlo panelákové městečko. Součástí jeho image byly zasklené galerie, tělocvična, velká samoobsluha a další tak zvaná občanská vybavenost. Už v sedmdesátých letech však mnoho z toho bylo v dezolátním stavu, mnoho plánovaných staveb se neuskutečnilo a ty dostavěné nebyly kvalitní.

Dnes většina z půl tisícovky obyvatel žije na sociálních dávkách, aktivní lidé se odstěhovali, panelákové sídliště se pozvolna hroutí, autobus sem do kopců zajíždí zřídka. Začátkem devadesátých let se obec krátce proslavila natáčením kolektivního porna.

 

Vedoucí úloha KSČ byla zrušena, ale zpotvořeniny se objevují stále. S tím rozdílem, že za socialismu byla  zvrácené užitečnosti podřízena kolektivní výstavba, v současnosti jsou objekty vizitkou individuálního „vkusu“. V případě podniku či firmy vizitkou odpovědného zaměstnance a v případě veřejné správy většinou úplatného státního úředníka.

 Časopis Dům a Zahrada vypisuje soutěž PECKA ROKU a tento objekt ji v roce 2010 vyhrál :

 

 

 V každé společnosti jsou vedle sebe jevy libé a jevy patologické, záleží jen na režimu, aby těm patologickým, v rámci blaha národa dal obrovský totalitní prostor.
A tak doufám, že „pecky roku“ budou figurovat jen v oblasti drobně soukromé, a že nám megalomanští a nesoudní developeři s pomocí korupčních prostředků nepostaví kde se dá slony na krabičky sirek...

Za dvě hodiny skončí hlasování o nejpodařenější stavbě a projektu v rámci akce STAVBY KARLOVARSKÉHO KRAJE. http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/

V rámci podpory soukromého developerského projektu rozjeli jeho příznivci ( finančně zainteresovaní do realizace) mailovou smršť na jeho podporu, protože současné vedení města s takovým provedením nesouhlasí.
S formou projektu nesouhlasím ani já. Záměr využití zpustlé plochy po Českých drahách je dobrý, ale projekt sám, speciálně vizualizace mi silně připomíná nepodařený pohlavní akt kvádru s koulí a komolým jehlanem a na uvedenou plochu je příliš hmotný a nenápaditý. Mám ráda moderní architekturu, ale tento návrh mi přijde ušitý horkou jehlou a na úrovni studenta architektury prvního ročníku v osmdesátých letech...

Pokud máte chuť ještě do 16.00 h hlasovat, posuďte sami, který projekt si podporu opravdu zaslouží. Myslím si, že jsou to Císařské lázně, které léta pustnou.

A příklad poslední: výstavní budova hlavní pošty v Karlových Varech – téma na příští samostatný článek. A tak snad jen připomenutí, jak lze nahradit chybějící madlo u hlavního vchodu:

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Štěpánka Bergerová | pátek 3.6.2011 14:06 | karma článku: 21,77 | přečteno: 4739x