Krásný vrásky

aneb nejen o Pepince, stádu velbloudů a hruškovici........................................

Seděli jsme ve vyhlášené podhorské restauraci, opékali maso na lávových kamenech a zapíjeli úspěšnou výstavu známého umělce.
Měla jsem radost. Akce se povedla, obrazy se prodaly, pořadatel i umělec byli spokojeni a tak mne s kolegou pozvali na dobrý oběd.
Mistr přiznal ke stolu i své přátele z Prahy - manželský pár s maminkou manžela. Mamince říkali Pepinka. Byla ostříhaná na módního ježka, měla ústa zvýrazněná příjemnou barvou rtěnky, na sobě slušivý černý svetr a světlé, pěkně střižené kalhoty. Hned po příchodu dala na doporučení hostitele a objednala si hruškovici, jako my všichni, a se smíchem přešla poznámku syna, že dnes oslaví své nedávné osmdesátiny podruhé.
Hruškovice nám všem zachutnala, zvlášť když ji podávali ve vymrzlých úzkých kónických štamprlích s ouškem a s kouskem hruštičky nabodnutým na okraji. Ani Pepinka se nebránila dalším rundám a konverzace se příjemně rozproudila.
Dívala jsem se na onu dámu a říkala si, že takhle bych jednou chtěla vypadat také. Ale ono „vypadání“ velmi souviselo s tím co vyzařovala, jak a také co mluvila, jaká používala gesta.
Nedalo mi to a svůj obdiv jsem Pepince vyjádřila, protože vím, že když něco cítím a neřeknu to hned, potom už může být pozdě.

Manželka jejího syna, dáma asi padesátiletá, v tygrovaném tričku, se zničenými odbarvenými vlasy, se silnou vrstvou make-upu, očním líčením, které by bylo přehnané i na večerní bál, natož na vesnický oběd, otočila stránku našeho hovoru ke svému tématu. Začala nám vyprávět o tom, jak jednou fotila coby modelka v Arábii a jak za ní místní šejk nabízel stádo velbloudů. Tak chtěla vyzdvihnout jak byla a je krásná. A také jak se díky své kráse dobře vdala a jak je její muž úspěšný.
Porovnala jsem ty dvě ženy a Pepinka pro mne byla jednoznačnou vítězkou.
Její syn přežil manželčino vyprávění chvílemi očima v sloup nebo naopak zapíchnutými hluboko v talíři.

Stárnutí je jedna z mála spravedlností na světě. Potká každého bez rozdílu. A když pomine pružnost těla a obličej zbrázdí vrásky, právě moudrost,  chuť poznávat a tvořit, vnitřní energie a dar vyprávění a sdělení, nám zůstanou a učiní nás krásnými.

Baví mne pozorovat lidské tváře. Kdo v nich umí číst, mnohé mu o jejich nositelích napoví. Každá vráska v sobě skrývá životní zkušenost ať dobrou čí zlou. Jen malé procento lidí má poker face, a takové lze odhadnout až z jejich činů.
Moudrost nesouvisí s chytrostí. Poznala jsem lidi velmi chytré, ale nikoliv moudré. A také lidi prosté s velkou životní moudrostí.

A nemám ráda ty, kteří při různých příležitostech mají potřebu říkat : Ten už je starý, to je stará rašple, tomu dědkovi se už asi nepostaví, to je vyzobaná slunečnice, ....jako by si neuvědomovali, že přesně takoví budou i oni.
A nemusí to být jen takovéto výkřiky. Jsou i tací, kteří napíší o stáří a odkecanosti impotentních starců a vyzobaných slunečnic celý vědecký článek.
Co se týká neodvratného procesu stáří v čase, mají sice pravdu – z hlediska zákonitých neoddiskutovatelných přírodních jevů, ale jejich úhel pohledu je asi takový, jako kdyby vykřikovali, jak se lahodný, voňavý, šťavnatý a skvěle naservírovaný pokrm změní po pozření a průchodem útrobami ve vyloučený, páchnoucí exkrement.
To je fakt a zákonitost, o které se milovníci jídla nezmiňují, jako se milovníci života zbytečně nezmiňují o přirozených důsledcích stáří. Prostě zatímco my ostatní se umíme kochat krásami tohoto světa, oni mají potřebu rýpat se v hovně.

*
Začátkem tohoto roku odešla na věčnost paní Hannelore. Dáma, se kterou jsem spolupracovala na přeshraničních projektech.
Na tak vitálního a vnitřně mladého člověka s moderním myšlením a touhou objevovat nové věci, odešla příliš brzy. Teprve ve svých sedmdesáti letech. Bude mi moc chybět.
Byla pro mne krásným člověkem.
Tento článek je vlastně věnován jí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Štěpánka Bergerová | neděle 6.2.2011 14:00 | karma článku: 23,93 | přečteno: 2283x