Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Předvánoční pohoda

Studený vítr co leze do rukávů zrovna není můj největší kamarád, ale líbí se mi nosit huňatou šálu a bláznivé čepice.  Ledové zmrazky na cestách a moje kozačky na podpatcích taky nejsou nejlepší kombinací, ale očividně to působí problémy i lidem v huculích a teniskách, včera jsem kupříkladu míjela zmítající se nešťastníky -  na ledovce velmi šikovně ukryté pod popraškem snížku - předváděli kreace Freda a Ginger,  jedni se dokonce téměř pokusili o zvedačku, aby vzápětí znovu klouzali jako v grotesce a ten škodolibka ve mně se tomu musel smát, naštěstí do huňaté šály tak jsem nevypadala jako nějaký úchyla co pomocnou ruku nepodá a ještě se cizím neštěstím baví.

Líbí se mi vánoční stromeček postavený před školkou, co heboučce svítí a těší všechny, co jdou kolem. Taky mě trošku překvapuje, že ho ještě někdo nešlohnul.

Zdají se mi krásné i papírové sněhové vločky a zelené stromky vylepené v oknech školy kousek vedle, jen mě mrzí, že jsou jak podle pravítka, že nenechaly děti vytvořit si svoje -  každou sněhovou vločku bláznivě jinou a smrčky nesouměrné a zábavně vratké.

Taky si užívám tu vůni jehličí, když míjím prodejny vánočních stromků, ale pak se zadívám na ty jejich tlusté kmeny a představím si těch zranění při snaze dostat to monstrum do stojánku. To se musí snad nějak otesat nebo se to staví do nějaké pasti na medvěda? A kdo má vůbec v bytě sekeru?  Najednou se mi ty naše „štětky na lahve“ zdají zase velmi šik a nějak výrazně se s plasťákem zraníte pouze tehdy, když bosou nohou šlápnete na ozdobičku z dětství, ano, na tu poslední skleněnou.

Zbožňuju vůni cukroví, když prostoupí bytem a udrží se tam i potom, co předvedu tanec svatého víta, protože jsem holou rukou pevně uchopila rozpálený plech. Vzhledem k tomu, že se pečení odehrává v kuchyni, tak jsou ztráty na všech frontách minimální – ti když jsou přeslazeni neustávajícím ochutnáváním těsta, hotového cukroví, čokolády a oříšků se jen natáhnou do lednice pro kyselou okurku. Ti, když jsou schopni se těžce zranit i při uléhání do polštářů, to mají blízko ke skříňce se základním lékařským materiálem a na popáleniny je ideální šoupnout ruku do dřezu a chytat „modrou“ vodu plnou hrstí.  Taky je tam teplo a když si zapějete koledu blízko u staré digestoře pozvednete tak náladu i ostatním partajím.  Snad jediná komplikace je, že se „v srdci každého domu“ snažíme být téměř všichni najednou, takže tam kolikrát není k hnutí a všechno pak trvá třikrát déle, zvláště když i pes chytře využije nastálého chaosu a zablokuje dveře, protože nutně potřebuje mít přehled a v pravidelných intervalech vám chodí laškovně oblizovat nohy, protože sem tam něco z linky při pečení upadne.

Miluju rozsvícenou vánoční výzdobu na ztichlé noční ulici, stejně jako hřejivou chuť svařeného vína, když se kochám krajinou a z dětství hýčkanou sváteční vůni vánočních františků.  Ale nikdo včera večer nebyl překvapenější než já, když ta malá voňavá černá hromádka lahodné vánoční vůně, rozbouchla silný skleněný talířek takovou silou, že půlka odlétla až ke zdi a rozžhavený fanouš se mi vilně válel po stole, dokud tam nevtisknul svou nesmazatelnou stopu … no, nevadí, budu mít teď vánoce každý den .. pokud mi teda ježíšek ...

 

  Krásné a bezstarostně veselé Vánoce všem!

:)

 

 

Autor: Zdenka Bellingerová | úterý 18.12.2012 1:11 | karma článku: 10,05 | přečteno: 512x
  • Další články autora

Zdenka Bellingerová

Hudební večírek

Vyrazit si s přáteli na hudební večer do jakési lokální restaurace - poslechnout si skvělou amatérskou kapelku a vytančit obžerství několika svátečních dní - se zdálo jako prima nápad, jak se později ukázalo, jednalo se o zkušenost takového kalibru, že tím budeme jednou bavit ještě i cizí vnoučata.

21.3.2014 v 13:37 | Karma: 14,83 | Přečteno: 513x | Diskuse| Ostatní

Zdenka Bellingerová

Tancovačka

V sedmnácti letech jste mě na vesnické tancovačce mohli potkat v gladiátorech, pracovních džínách a pleteném svetru ve stylu Kurta Cobaina, dlouhé vlasy rozpuštěné a černé, ale jen do půlky zad, protože posledních dvacet centimetrů bylo rudých jako zimní úsvit. Většinou jsem stála s pivem v kroužku největších filozofátorů a tancovala jsem maximálně cestou domů.

20.1.2014 v 18:02 | Karma: 10,88 | Přečteno: 665x | Diskuse| Ostatní

Zdenka Bellingerová

Rozezpívat Vánoce

Sláva už je sníh, jedem na saních ... no není a nejedem. Ale stejně je chladno tak, že jsem vytáhla čepici, měla jí na hlavě celou dobu popíjení vánočního punče před kostelem a teď mám do čela vrytou pleteninku – snad se to brzo ztratí

21.12.2013 v 18:29 | Karma: 7,60 | Přečteno: 206x | Diskuse| Ostatní

Zdenka Bellingerová

Perníková

S tvrdostí vody se dá bojovat, u diamantů je tvrdost vítaná, s tvrdou palicí se musí umět vyjít a ou jé - což teprve hrdina mého dětství Velkej Tvrdej Márvin ... tohle všechno je tak víceméně s tvrdostí v pořádku, ne tolik, když ale dojde na lámání chleba – ostatně to jsou pak dobré topinky – jako když dojde na pečení a tam já jsem v tvrďáctví rozhodně na čele peletonu ...

1.12.2013 v 8:14 | Karma: 9,02 | Přečteno: 232x | Diskuse| Ostatní

Zdenka Bellingerová

Dej mi jméno

Jak je venku? Cože, zima? Hodně? Vždyť svítí. Hmm, tak to si vezmu adiny a přes svetřík hodím ještě zbrojnoše. Jéé, buřtíky už budou, ale venku je chladno. Jdeš do chajdy? Super, vezmi mi pak ven džínovou lásku. Dík

2.10.2013 v 18:50 | Karma: 11,86 | Přečteno: 484x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Kim Čong-un přivítal Putina objetím, Washington sleduje setkání s obavami

19. června 2024  7:06,  aktualizováno  8:57

Aktualizujeme Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů...

Senát bude schvalovat ústavní soudce. Prezident nominoval Přibáně a Langáška

19. června 2024  8:53

Přímý přenos Senátoři budou rozhodovat o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z...

Česko zažilo první letošní tropickou noc. Teploty se držely až na 23 stupních

19. června 2024  7:56

Noc na středu byla v Česku tropická, letos poprvé. Pod 20 stupňů Celsia teplota neklesla na 12...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 91
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1264x
I když tančíš s ďáblem, ďábla nezměníš