Kdo si vlastně přeje návrat ke komunismu?

ODS pravidelně straší voliče tím, že pokud ji nebudou volit, dávají svůj hlas návratu ke komunismu. Tomuto tvrzení už dneska asi nevěří ani jeho autoři. Zvláště proto, že by se jim některé praktiky z doby komunismu velmi hodily.

Mabel 65

O co tedy jde? Velkým stranám se nelíbí, že pokud vyhrají volby, musí vyjednávat s dalšími stranami o koalicích. Proto by chtěly zákon, kterým by se změnil počet poslanců, existoval nějaký bonus pro vítěze ... Volby přece vyhráli, tak mají mít právo dělat si se zemí co chtějí. Národ to tak chce!

V roce 2006 bylo pro volby do Poslanecké sněmovny  v seznamech 8 333 305 oprávněných volíčů. ODS získala celkem 1 892 475 hlasů, což je 22,71% z tohoto počtu. Jinými slovy - nezískali 78,29% hlasů, tedy více než tři čtvrtiny národa je nevolila. ČSSD by na tom byla obdobně a pokud se týká např. Strany zelených, volila ji 4,03% oprávněných voličů, dalo by se vlastně hovořit o 4% menšině...

Co z toho plyne - naše společnost je rozdělena na dva téměř stejně velké tábory voličů. Svědčí o tom výsledky voleb minulých a zřejmě i těch budoucích. Je správně řešení, aby v tomto případě strana, která zrovna díky aktuálním aférám a skandálům předběhne o pár hlasů tu druhou, vládla jako diktátor? Já si myslím, že ne. Není to sport, kde jeden gól rozhodne o všem. Bohužel ale strany neumí vyjednávat. Proto by se jim hodil návrat vlády jedné strany.

Pokud se Zelení nemohou dohodnout, svolají sjezd, založí nové místní organizace a silou přehlasují oponenty. Proč by s nimi jednali? SZ má svůj volební sjezd už každoročně a domnívám se, že další je za dveřmi. Stejně tak vznikaly vlády - sehnaly se přeběhlíci, přehlasovali se protivníci a bylo. Naštěstí se ukázalo, že pokud něco stojí na zradě, zradou to i skončí.

V okamžiku kdy došlo k pádu vlády a najednou zahrozilo, že představitelé stran ztratí svůj vliv a získá ho prezident, najednou se nám chlapci dokázali dohodnout během týdne. Každý prosadí ze svých programů a požadavků něco a jede se dál.

Takže to jde? Tak proč měnit zákony, stačí když se naši zastupitelé naučí spolu komunikovat. A budou věnovat větší úsilí hledání argumentů pro vyjednávání než hledání kompromitujících materiálů. Třeba potom jednou získají skutečně výraznou většinu mandátů i bez změn zákonů, bonusů, přeběhlíků, lobbistů...

Autor: Martin Bělík | čtvrtek 9.4.2009 20:39 | karma článku: 19,66 | přečteno: 1365x