Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sleep Cycle – Vstávejte lépe

Chcete, aby Váš iPhone uměl ještě víc, než již umí? Snadná věc s aplikací pro sledování spánku, s kterou bude i vstávání příjemné.

V poslední době se stává čím dál oblíbenějším trendem sledování osobních aktivit. Je jedno, jestli jste aktivním sportovcem nebo příležitostným turistou. Pro každou skupinu lze najít jiný smysl využití takovýchto informací. Pro někoho je to cesta k uceleným informacím o sportovních výsledcích, pro někoho motivace ke zlepšení životního stylu. Velice zajímavou aktivitou pro sledování je spánek. Začnu však trochou nudné teorie.

Co je monitorování spánku?

Při monitorování průběhu spánku se využívají údaje o množství a intenzitě Vašich pohybů během spánku. Podle toho jak intenzivně se pohybujete lze odečíst, v jaké fázi spánku se právě nacházíte.

Fáze spánku

Fáze spánku jsou v podstatě dvě. REM (rapid-eye-movements), ve které se obnovují mozkové funkce a ve které nejvíce sníme a NREM (non-rapid-eye-movements), při které dochází k intenzivní relaxaci svalstva. Tyto fáze se střídají od doby usnutí a běžně se za noc několikrát prostřídají. Mnohdy jsou doplněny i procitnutím právě mezi jednotlivými fázemi. Počet jednotlivých fází za jednu noc se liší u každého člověka a mění se s věkem. Více o spánkových fázích.

Chytrý budík

Chytrý budík je budík, který pozná z dat od pohybových senzorů (nejčastěji umístěných na ruku spícího), v jaké fázi spánku jste a dle Vámi zvoleného nastavení Vás dokáže probudit ve fázi NREM a tím předejít pocitu zmatenosti, únavy a nedostatečného odpočinku. Obvyklá praxe je, že Vás takovýto budík probudí při prvním výskytu NREM fáze ve Vámi zvoleném rozpětí, obvykle až 30 min před časem buzení – což je naprosto dostačující, protože intervaly střídání jednotlivých fází se k ránu výrazně zkracují.

A přesně takový chytrý budík udělá aplikace Sleep Cycle z Vašeho iPhone.

Princip fungování je velice jednoduchý, a je Vám vysvětlen i s názornými obrázky při prvním spuštění Sleep Cycle. Aplikace využívá pohybový senzor v iPhone, který umístíte na matraci Vaší postele nejlépe vedle polštáře a ten pak podle otřesů přenášených matrací poskytuje aplikaci přesné údaje o Vašich pohybech. iPhone je nutno mít zapojení v nabíječce, protože celonoční měření aktivity si přeci jen žádá nemálo energie, ovšem pro většinu lidí toto bude zřejmě minimální problém. Alespoň budete mít každý den jistotu, že máte plně nabito.

Prostředí aplikace je klasické, podobné mnoha jiným v dolní řádce čtveřice ikon, z nichž každá představuje jinou záložku aplikace. První je pro nastavení alarmu, druhá zobrazuje souhrn veškerých nasbíraných dat a zobrazuje přehledné grafy. Třetí karta dovoluje měnit jednoduché nastavení a čtvrtá a poslední karta obsahuje všechny potřebné informace a zde také naleznete možnost otestovat si správné umístění Vašeho iPhone na posteli.

Aplikace je určena pro běžného uživatele a tak Vás nebude mást informacemi o REM a NREM fázích. Vše je co nejvíce zjednodušeno a není třeba jakýchkoli odborných znalostí. Pro potřeby uživatele rozlišuje tři stavy – Vzhůru, Spánek, Hluboký spánek. Je to pro zpřehlednění orientace. Sleep Cycle je tím daleko otevřenější pro běžného uživatele, než konkurenční aplikace.

Pokud nechcete, nemusíte aplikaci jakkoli nastavovat. Vše probíhá naprosto totožně jako s obyčejným budíkem. Když se chystáte ke spánku, nastavíte si čas, ve kterém chcete být vzbuzeni a potvrdíte. Aplikace bude celou noc zaznamenávat do grafu průběh Vašeho spánku a ráno Vás probudí v co možná nejlepší chvíli. Je nutno počítat s 30 minutovou tolerancí (lze změnit v nastavení). Pokud tedy máte budík na 7.00, můžete být vzbuzeni kdykoli mezi 6.30 – 7.00. Nikdy ale ne později. Takže se nemusíte bát, že zaspíte!

Věřím, že si teď spousta lidí poklepe na čelo a zeptá se proč se okrást o půlhodinku v posteli. Ale je to právě proto, že aplikace Sleep Cycle Vás má za úkol budit ve fázi, ze které se Vám bude lépe probírat. A nutno uznat, že to opravdu funguje, a to i když jsem byl vzbuzen v nehorázné čtyři ráno.

Jednou z přidaných hodnot aplikace Sleep Cycle je funkce Sleep notes (poznámky před spánkem). Umožní Vám poznamenat si aktivity, které by mohly ovlivnit kvalitu Vašeho spánku, jako například pití kávy pozdě odpoledne apod. Tyto aktivity musíte dopředu vytvořit, jako šablony a pak je při nastavování budíku na druhý den jen odškrtáváte v seznamu. Tato funkce se může zdát jako zbytečná, ovšem s použitím takovýchto poznámek lze velice snadno vysledovat, jaká aktivita má na kvalitu Vašeho spánku negativní vliv a můžete ji snadno eliminovat.

 

Perfektním doplňkem poznámek je i funkce Wake up mood (nálada při probuzení), která Vám umožní zapsat si, s jakou náladou jste se probouzeli. A věřím, že to nebude vždy jen ta špatná.

Aplikace Sleep Cycle je ke stažení na App Store a cena 1,75 € je opravdu oprávněná. Za tyto peníze se Vám dostane opravdu špičkového budíku, který Vám dá něco víc, než jen otravný zvuk uprostřed hezkého snu. 

Autor: René Becker | pondělí 21.10.2013 9:39 | karma článku: 5,95 | přečteno: 216x
  • Další články autora

René Becker

Jak omylem nespouštět Siri či VoiceControl

Poslední celočíselná verze systému iOS s sebou přinesla mimo mnoha užitečných novinek i několik rozpačitých změn. Mimo jiné například zrušení ikonického gesta odemčení obrazovky "Slide to unlock".

5.1.2017 v 8:13 | Karma: 11,33 | Přečteno: 488x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch

Jednou z nejefektnějších novinek systému macOS Sierra je bezesporu funkce Autounlock, tedy automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch. Nastavení je jako tradičně jednoduché.

30.9.2016 v 11:17 | Karma: 10,81 | Přečteno: 352x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Můj první lifehack - jak ovládnout 5,5" displej 6S Pluska

Applí mobilní systém iOS toho už dnes umí hodně. Tolik, že již zdaleka nemusím všude nosit Macbook. A tak mě napadlo, že bych do svého pracovního workflow opět zavedl iPad. Jak jsem dopadl..?

19.5.2016 v 12:41 | Karma: 9,60 | Přečteno: 440x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Čeština a Mac - nechte se kontrolovat

Nebojte, nehodlám zde psát žádné utopistické příběhy o nadvládě strojů ani nechci rozebírat teorie spiknutí, v nichž hrají hlavní roli oni a všudypřítomná elektronická zařízení.. možná příště.

4.3.2016 v 11:38 | Karma: 8,77 | Přečteno: 387x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Apple keynote a la Apple Watch – produkt Tima Cooka

Apple na včerejší dlouho očekávané keynote představil nové verze iPhonů – ano verze, nikoli verzi. iPhony jsou totiž dva – velký a větší než velký. Konkrétně mají úhlopříčky displejů 4,7“ u verze iPhone 6 a 5,5“ u iPhone 6 Plus, jak se nové iPhony jmenují. To však není vše...

10.9.2014 v 13:23 | Karma: 6,84 | Přečteno: 354x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Američané vyhlížejí klíčovou bitvu slov. Trump je v ráži, Biden tvrdě trénuje

17. června 2024  15:25

Premium Spojené státy čeká příští týden první debata prezidentských kandidátů. Oba ke klíčovému bodu...

Podmínka pro soudce za sexuální nátlak neplatí, je třeba doplnit důkazy

17. června 2024  15:15

Krajský soud v Ostravě zrušil osmnáctiměsíční podmíněný trest, který Okresní soud ve Frýdku-Místku...

Policisté v obleku, hlava státu v bezpečí. Ochranka ve videu předvedla svou práci

17. června 2024  14:49

Prověření terénu, koordinace policistů a především ochrana prezidenta Petra Pavla. Policie na svém...

Nerudová, Síkela, Kolaja či Mora? Poraďte politikům s výběrem eurokomisaře

17. června 2024  13:45

Emoce spjaté s letošními eurovolbami ještě nestihly doznít a vládní strany čeká další důležitá...

  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 680x
Více se o mně dozvíte na mé osobní stránce zde.