Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Apple keynote a la Apple Watch – produkt Tima Cooka

Apple na včerejší dlouho očekávané keynote představil nové verze iPhonů – ano verze, nikoli verzi. iPhony jsou totiž dva – velký a větší než velký. Konkrétně mají úhlopříčky displejů 4,7“ u verze iPhone 6 a 5,5“ u iPhone 6 Plus, jak se nové iPhony jmenují. To však není vše...

iPhony jsou tedy větší a tenčí, mají vylepšené displeje pyšnící se názvem Retina HD, fotoaparát je zas o kus lepší dík rychlejšímu ostření, většímu čipu a v případě většího brášky iPhone 6 Plus přibyla optická stabilizace fotoaparátu – což je jistě vítaná inovace. Oba modely iPhone mají konečně po letech odmítání NFC čip, a Apple pro ně rovnou připravil platební systém Apple Pay, který půjde využít pro běžné platby v obchodech, ale i na internetu.

Přijde Vám, že jsem nové iPhony tak nějak odflákl… To proto, že Apple je na včerejší keynote odflákl taktéž. Už z toho, že nám Cook ukázal nové iPhony prakticky ihned po začátku keynote, bylo jasné, že iPhony nejsou to, oč včera šlo. Ten pravý WOW produkt neměl být nic jiného než dlouho očekávané a celou komunitou vymodlené hodinky od Applu. A přesně tak tomu bylo.

Apple Watch

To je název nového revolučního produktu od Applu. Slovíčko revolučního berte s rezervou, ať se vyhneme dohadům, co že je na Watch tak revolučního. Revoluční je na nich to, že jsou to první hodinky v produktové řadě Applu a tím to končí. Většinu funkcí, které nám Apple ukázal, jsme již viděli u konkurence.

A jak jsem již někde stihl napsat, Apple Watch nebudou o papírových specifikacích, o funkcích, ale o pocitu z jejich používání. Stejně tak je tomu například u iPhonů, či iPadů - papírově nepřináší navíc prakticky nic. Je to ale ten pocit z toho, že všechna ta zařízení tak nějak dělají, co mají, že fungují bez nutnosti našeho neustálého opečovávání, co nás nakonec vždy dostane, proč si Apple produkt zamilujeme. Kdo již nějaké Apple zařízení má, ví, o čem mluvím. Kdo to nezkusil, nepochopí a kdo nevěří, ať tam běží…

Vzhled

Apple Watch, jsou jak jsme již u produktů firmy Apple zvyklí designovým kouskem. A tak i přes to, že jsou hodinky hranaté a jejich tělo je poměrně buclaté, vypadají pořád jako hodinky a ne jako geekovský nesmysl. Apple připravil rovnou dvě velikosti hodinek a sice 42mm na výšku u větší verze, 38mm na výšku u verze menší. Watch jsou dále rozděleny do tří edicí:

  • Watch – safírové sklo, nerezová ocel
  • Watch Sport – ionty zpevněné sklo, eloxovaný hliník
  • Watch Edition – safírové sklo, tělo z 18karátového zlata

Každá edice bude dostupná ve dvou barevných variantách: Stainless Steel a Space Black Stainless Steel pro Watch, Silver Aluminum a Space Gray Aluminium pro Watch Sport a Yellow Gold a Rose Gold pro Watch Edition. To je poměrně značné množství variant v kombinaci s výměnnými pásky, kterých si Apple připravil šest typů v několika barevných variantách.

Personalizace Watch tak bude velice stěžejní vlastností. A to jen dokazuje množství připravených digitálních variant ciferníků, které lze poskládat dle vlastních preferencí. Budete si tak moci vybrat nejen jaký vzhled se Vám líbí, ale i jaké informace chcete zobrazit. Celkové množství kombinací je dle tvrzení Applu přes dva miliony. Vybrat by si měl každý.

Kdo hledá konektor napájení, má smůlu – Watch se budou nabíjet indukcí.

Ovládání

Co se ovládání týče, je těžko popisovat, co jsme jen viděli na obrazovkách. Osobně si myslím, že ovládání těchto hodinek je něco jiného, na co nejsme u Applu zvyklí a zároveň je natolik jednoduché, že nám přejde pod kůži za pár minut.

Mým velikým favoritem je kolečko na pravé straně. Apple ho honosně pojmenoval Digital Crown, což je hezké, ale je to prostě kolečko, a basta. Toto kolečko jednoduše evokuje familiérní obeznámenost s používáním, takže tento ovládací prvek nebude pro nikoho cizí. Je jednoduchým a elegantním propojovacím článkem mezi hodinkami, které známe a máme, a zařízením 21 století, s kterým se musíme naučit. Je to jakýsi majáček bezpečí pro všechny, co se bojí změny, který dokresluje image hodinek, za kterou se technologiemi nabité Watch schovávají.

Používání kolečka je naprosto intuitivní. Otáčením lze listovat v seznamech, zvětšovat zobrazení, přesněji vybírat v nastavení časů, budíků a tréninkových parametrů. Stisk kolečka funguje jako domovské tlačítko na ostatních iOS zařízeních.

Watch lze samozřejmě ovládat pomocí dotykového Retina displeje, který krom klasických gest rozezná i tlak, čímž umožňuje používat pokročilejší gesta, jako vyvolání kontextové nabídky, i na malém displeji.

Komunikace

Watch jsou samozřejmě připraveny i na komunikaci. Na hodinkách tak můžete zobrazovat notifikace, přijímat SMS, maily, hovory apod. Na příchozí notifikaci Vás Watch upozorní pomocí zvuku a (teď většina čekala vibrací, ale není tomu tak) poklepání. Skutečně, Watch disponují novu technologií Taptic Engine, která má spíše než vibrace vyvolávat dojem klepnutí či poklepání. Na konkrétnější postřehy je ale více než brzo.

Na příchozí komunikaci lze i jednoduše odpovědět přímo z hodinek. Nečekejte však žádnou prťavou klávesničku, či něco podobného. Watch Vám umožní krátké odpovědi rozpoznáním příchozího textu a vytvořením textu pro odpověď. Můžete komunikovat také pomocí jednoduchých kreseb, či klasickým nadiktováním odpovědi Siri. A nám tak nezbývá než doufat, že do zahájení prodeje umožní Apple diktování i pro češtinu.

Fitness

Asi nejdůležitější funkcí Watch, jakožto chytrého nositelného zařízení, je sledování Vašich pohybových aktivit. Ty hodinky umí sledovat dík obsáhlé výzbroji technologií, která je dnes u podobných zařízení standardem. Zajímavostí je, že Watch budou měřit i vystoupaná patra, což mnoho náramků na ruku neumí.

V základu jsou Watch vybaveny aplikací Activity, která bude rozdělena do třech hlavních sekcí tvořených barevně odlišenými kruhy – Move (Pohyb) pro měření spálených kalorií, Exercise (Cvičení) pro měření minut strávených cvičením a Stand (Klid) pro měření, jak často jsme se zvedli od sezení a šli se protáhnout.

Ke každé aktivitě lze zvolit vlastní cíl i připomínku, abyste náhodou nezapomněli na svůj pravidelný trénink.

Apple Pay

Placení pomocí NFC čipů se celosvětově těší velkému zájmu uživatelů, a tak se nakonec i Apple rozhodl tuto funkci přidat do svých zařízení. Aktuálně je NFC čip jen v iPhone 6 a 6 Plus a zároveň také právě v hodinkách Watch. Což je ve spojitosti s platebním systémem Apple Pay, který umožňuje platbu přímo přes zařízení Apple, další zajímavou funkcí hodinek.

Apple Pay umožňuje uložit Vaše platební karty v aplikaci Passbook do speciálně šifrovaného úložiště přímo ve Vašem zařízení (podobně, jako je tomu u otisků prstů) a ty pak jednoduše použít při placení. Na iPhonech bude tato platební metoda zabezpečena pomocí Touch ID tedy otisku prstu, u hodinek je platba podmíněna fyzickou přítomností hodinek za zápěstí majitele – jak toto Apple rozpoznání zajistí je zatím neznámo.

Celkově má být placení pomocí Apple Pay co nejjednodušší a takto platit bude možné nejen v obchodech, ale i na internetu, či App Store. Platby pomocí Apple PAY však zatím mohou využít jen američtí majitelé nejnovějších Apple zařízení, u nás si zatím musíme počkat.

Závěr nezávěr

Počkat si musíme i na další informace o Watch, jako například výdrž na jedno nabití, vodotěsnost apod. Stejně tak musíme počkat na samotné Apple Watch. Ty by totiž měli být v prodeji a ž začátkem příštího roku.

A tak pro jednu skupinu fanoušků, kteří očekávali hodinky od Applu, začíná doba napjatého očekávání a příprava financí. A na druhou část fanoušků čeká trpké shánění jiných alternativ. Jako každý produkt Apple i Watch rozdělily fanouškovskou základu Applu na dva tábory. Jedni je milují již teď a druzí jim na chuť nemohou přijít.

Přiznám se bez mučení, že váhám. Spíše se ale kloním k první zmíněné skupině… A to i přes skutečnost, že na cenovce Apple Watch se skví hodnota „již od 349 USD“.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: René Becker | středa 10.9.2014 13:23 | karma článku: 6,84 | přečteno: 354x
  • Další články autora

René Becker

Jak omylem nespouštět Siri či VoiceControl

Poslední celočíselná verze systému iOS s sebou přinesla mimo mnoha užitečných novinek i několik rozpačitých změn. Mimo jiné například zrušení ikonického gesta odemčení obrazovky "Slide to unlock".

5.1.2017 v 8:13 | Karma: 11,33 | Přečteno: 488x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch

Jednou z nejefektnějších novinek systému macOS Sierra je bezesporu funkce Autounlock, tedy automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch. Nastavení je jako tradičně jednoduché.

30.9.2016 v 11:17 | Karma: 10,81 | Přečteno: 352x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Můj první lifehack - jak ovládnout 5,5" displej 6S Pluska

Applí mobilní systém iOS toho už dnes umí hodně. Tolik, že již zdaleka nemusím všude nosit Macbook. A tak mě napadlo, že bych do svého pracovního workflow opět zavedl iPad. Jak jsem dopadl..?

19.5.2016 v 12:41 | Karma: 9,60 | Přečteno: 439x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Čeština a Mac - nechte se kontrolovat

Nebojte, nehodlám zde psát žádné utopistické příběhy o nadvládě strojů ani nechci rozebírat teorie spiknutí, v nichž hrají hlavní roli oni a všudypřítomná elektronická zařízení.. možná příště.

4.3.2016 v 11:38 | Karma: 8,77 | Přečteno: 387x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Jak se sci-fi stává realitou

Apple na WWDC 2014 představil mnohé novinky. Jednou z nich je projekt HomeKit - centralizovanou aplikaci pro ovládání domu budoucnosti.. A zdá se, že to Apple myslí skutečně vážně.

26.6.2014 v 17:27 | Karma: 7,50 | Přečteno: 498x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Exposlanec Feri musí nastoupit do vězení ještě v květnu. Má si odpykat tři roky

24. května 2024  15:27

Bývalý poslanec Dominik Feri už obdržel výzvu k nástupu do vězení, kde si má odpykat tříletý trest...

Prezidentovi nic nezakážete, říká o motorce Forejt. Nizozemský král i pilotuje

24. května 2024  15:17

Skok padákem, střelba nebo jízda na motorce. To je jen krátký výčet aktivit, kterým se věnuje...

Putin je ochotný zmrazit válku podle současné frontové linie, tvrdí zdroje

24. května 2024  14:15,  aktualizováno  15:06

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven zastavit válku na Ukrajině vyjednáním příměří, které by...

Hrozil mi, že skončím jako Fico, tvrdí premiér Gruzie. Nesmysl, říká eurokomisař

24. května 2024  15:06

Gruzínský premiér Irakli Kobachidze tvrdí, že mu maďarský eurokomisař pro sousedství a rozšíření...

  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 680x
Více se o mně dozvíte na mé osobní stránce zde.