Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Apple keynote a la Apple Watch – produkt Tima Cooka

Apple na včerejší dlouho očekávané keynote představil nové verze iPhonů – ano verze, nikoli verzi. iPhony jsou totiž dva – velký a větší než velký. Konkrétně mají úhlopříčky displejů 4,7“ u verze iPhone 6 a 5,5“ u iPhone 6 Plus, jak se nové iPhony jmenují. To však není vše...

iPhony jsou tedy větší a tenčí, mají vylepšené displeje pyšnící se názvem Retina HD, fotoaparát je zas o kus lepší dík rychlejšímu ostření, většímu čipu a v případě většího brášky iPhone 6 Plus přibyla optická stabilizace fotoaparátu – což je jistě vítaná inovace. Oba modely iPhone mají konečně po letech odmítání NFC čip, a Apple pro ně rovnou připravil platební systém Apple Pay, který půjde využít pro běžné platby v obchodech, ale i na internetu.

Přijde Vám, že jsem nové iPhony tak nějak odflákl… To proto, že Apple je na včerejší keynote odflákl taktéž. Už z toho, že nám Cook ukázal nové iPhony prakticky ihned po začátku keynote, bylo jasné, že iPhony nejsou to, oč včera šlo. Ten pravý WOW produkt neměl být nic jiného než dlouho očekávané a celou komunitou vymodlené hodinky od Applu. A přesně tak tomu bylo.

Apple Watch

To je název nového revolučního produktu od Applu. Slovíčko revolučního berte s rezervou, ať se vyhneme dohadům, co že je na Watch tak revolučního. Revoluční je na nich to, že jsou to první hodinky v produktové řadě Applu a tím to končí. Většinu funkcí, které nám Apple ukázal, jsme již viděli u konkurence.

A jak jsem již někde stihl napsat, Apple Watch nebudou o papírových specifikacích, o funkcích, ale o pocitu z jejich používání. Stejně tak je tomu například u iPhonů, či iPadů - papírově nepřináší navíc prakticky nic. Je to ale ten pocit z toho, že všechna ta zařízení tak nějak dělají, co mají, že fungují bez nutnosti našeho neustálého opečovávání, co nás nakonec vždy dostane, proč si Apple produkt zamilujeme. Kdo již nějaké Apple zařízení má, ví, o čem mluvím. Kdo to nezkusil, nepochopí a kdo nevěří, ať tam běží…

Vzhled

Apple Watch, jsou jak jsme již u produktů firmy Apple zvyklí designovým kouskem. A tak i přes to, že jsou hodinky hranaté a jejich tělo je poměrně buclaté, vypadají pořád jako hodinky a ne jako geekovský nesmysl. Apple připravil rovnou dvě velikosti hodinek a sice 42mm na výšku u větší verze, 38mm na výšku u verze menší. Watch jsou dále rozděleny do tří edicí:

  • Watch – safírové sklo, nerezová ocel
  • Watch Sport – ionty zpevněné sklo, eloxovaný hliník
  • Watch Edition – safírové sklo, tělo z 18karátového zlata

Každá edice bude dostupná ve dvou barevných variantách: Stainless Steel a Space Black Stainless Steel pro Watch, Silver Aluminum a Space Gray Aluminium pro Watch Sport a Yellow Gold a Rose Gold pro Watch Edition. To je poměrně značné množství variant v kombinaci s výměnnými pásky, kterých si Apple připravil šest typů v několika barevných variantách.

Personalizace Watch tak bude velice stěžejní vlastností. A to jen dokazuje množství připravených digitálních variant ciferníků, které lze poskládat dle vlastních preferencí. Budete si tak moci vybrat nejen jaký vzhled se Vám líbí, ale i jaké informace chcete zobrazit. Celkové množství kombinací je dle tvrzení Applu přes dva miliony. Vybrat by si měl každý.

Kdo hledá konektor napájení, má smůlu – Watch se budou nabíjet indukcí.

Ovládání

Co se ovládání týče, je těžko popisovat, co jsme jen viděli na obrazovkách. Osobně si myslím, že ovládání těchto hodinek je něco jiného, na co nejsme u Applu zvyklí a zároveň je natolik jednoduché, že nám přejde pod kůži za pár minut.

Mým velikým favoritem je kolečko na pravé straně. Apple ho honosně pojmenoval Digital Crown, což je hezké, ale je to prostě kolečko, a basta. Toto kolečko jednoduše evokuje familiérní obeznámenost s používáním, takže tento ovládací prvek nebude pro nikoho cizí. Je jednoduchým a elegantním propojovacím článkem mezi hodinkami, které známe a máme, a zařízením 21 století, s kterým se musíme naučit. Je to jakýsi majáček bezpečí pro všechny, co se bojí změny, který dokresluje image hodinek, za kterou se technologiemi nabité Watch schovávají.

Používání kolečka je naprosto intuitivní. Otáčením lze listovat v seznamech, zvětšovat zobrazení, přesněji vybírat v nastavení časů, budíků a tréninkových parametrů. Stisk kolečka funguje jako domovské tlačítko na ostatních iOS zařízeních.

Watch lze samozřejmě ovládat pomocí dotykového Retina displeje, který krom klasických gest rozezná i tlak, čímž umožňuje používat pokročilejší gesta, jako vyvolání kontextové nabídky, i na malém displeji.

Komunikace

Watch jsou samozřejmě připraveny i na komunikaci. Na hodinkách tak můžete zobrazovat notifikace, přijímat SMS, maily, hovory apod. Na příchozí notifikaci Vás Watch upozorní pomocí zvuku a (teď většina čekala vibrací, ale není tomu tak) poklepání. Skutečně, Watch disponují novu technologií Taptic Engine, která má spíše než vibrace vyvolávat dojem klepnutí či poklepání. Na konkrétnější postřehy je ale více než brzo.

Na příchozí komunikaci lze i jednoduše odpovědět přímo z hodinek. Nečekejte však žádnou prťavou klávesničku, či něco podobného. Watch Vám umožní krátké odpovědi rozpoznáním příchozího textu a vytvořením textu pro odpověď. Můžete komunikovat také pomocí jednoduchých kreseb, či klasickým nadiktováním odpovědi Siri. A nám tak nezbývá než doufat, že do zahájení prodeje umožní Apple diktování i pro češtinu.

Fitness

Asi nejdůležitější funkcí Watch, jakožto chytrého nositelného zařízení, je sledování Vašich pohybových aktivit. Ty hodinky umí sledovat dík obsáhlé výzbroji technologií, která je dnes u podobných zařízení standardem. Zajímavostí je, že Watch budou měřit i vystoupaná patra, což mnoho náramků na ruku neumí.

V základu jsou Watch vybaveny aplikací Activity, která bude rozdělena do třech hlavních sekcí tvořených barevně odlišenými kruhy – Move (Pohyb) pro měření spálených kalorií, Exercise (Cvičení) pro měření minut strávených cvičením a Stand (Klid) pro měření, jak často jsme se zvedli od sezení a šli se protáhnout.

Ke každé aktivitě lze zvolit vlastní cíl i připomínku, abyste náhodou nezapomněli na svůj pravidelný trénink.

Apple Pay

Placení pomocí NFC čipů se celosvětově těší velkému zájmu uživatelů, a tak se nakonec i Apple rozhodl tuto funkci přidat do svých zařízení. Aktuálně je NFC čip jen v iPhone 6 a 6 Plus a zároveň také právě v hodinkách Watch. Což je ve spojitosti s platebním systémem Apple Pay, který umožňuje platbu přímo přes zařízení Apple, další zajímavou funkcí hodinek.

Apple Pay umožňuje uložit Vaše platební karty v aplikaci Passbook do speciálně šifrovaného úložiště přímo ve Vašem zařízení (podobně, jako je tomu u otisků prstů) a ty pak jednoduše použít při placení. Na iPhonech bude tato platební metoda zabezpečena pomocí Touch ID tedy otisku prstu, u hodinek je platba podmíněna fyzickou přítomností hodinek za zápěstí majitele – jak toto Apple rozpoznání zajistí je zatím neznámo.

Celkově má být placení pomocí Apple Pay co nejjednodušší a takto platit bude možné nejen v obchodech, ale i na internetu, či App Store. Platby pomocí Apple PAY však zatím mohou využít jen američtí majitelé nejnovějších Apple zařízení, u nás si zatím musíme počkat.

Závěr nezávěr

Počkat si musíme i na další informace o Watch, jako například výdrž na jedno nabití, vodotěsnost apod. Stejně tak musíme počkat na samotné Apple Watch. Ty by totiž měli být v prodeji a ž začátkem příštího roku.

A tak pro jednu skupinu fanoušků, kteří očekávali hodinky od Applu, začíná doba napjatého očekávání a příprava financí. A na druhou část fanoušků čeká trpké shánění jiných alternativ. Jako každý produkt Apple i Watch rozdělily fanouškovskou základu Applu na dva tábory. Jedni je milují již teď a druzí jim na chuť nemohou přijít.

Přiznám se bez mučení, že váhám. Spíše se ale kloním k první zmíněné skupině… A to i přes skutečnost, že na cenovce Apple Watch se skví hodnota „již od 349 USD“.

Autor: René Becker | středa 10.9.2014 13:23 | karma článku: 6,44 | přečteno: 354x
  • Další články autora

René Becker

Jak omylem nespouštět Siri či VoiceControl

Poslední celočíselná verze systému iOS s sebou přinesla mimo mnoha užitečných novinek i několik rozpačitých změn. Mimo jiné například zrušení ikonického gesta odemčení obrazovky "Slide to unlock".

5.1.2017 v 8:13 | Karma: 11,33 | Přečteno: 487x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch

Jednou z nejefektnějších novinek systému macOS Sierra je bezesporu funkce Autounlock, tedy automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch. Nastavení je jako tradičně jednoduché.

30.9.2016 v 11:17 | Karma: 10,81 | Přečteno: 352x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Můj první lifehack - jak ovládnout 5,5" displej 6S Pluska

Applí mobilní systém iOS toho už dnes umí hodně. Tolik, že již zdaleka nemusím všude nosit Macbook. A tak mě napadlo, že bych do svého pracovního workflow opět zavedl iPad. Jak jsem dopadl..?

19.5.2016 v 12:41 | Karma: 9,60 | Přečteno: 439x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Čeština a Mac - nechte se kontrolovat

Nebojte, nehodlám zde psát žádné utopistické příběhy o nadvládě strojů ani nechci rozebírat teorie spiknutí, v nichž hrají hlavní roli oni a všudypřítomná elektronická zařízení.. možná příště.

4.3.2016 v 11:38 | Karma: 8,77 | Přečteno: 387x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Jak se sci-fi stává realitou

Apple na WWDC 2014 představil mnohé novinky. Jednou z nich je projekt HomeKit - centralizovanou aplikaci pro ovládání domu budoucnosti.. A zdá se, že to Apple myslí skutečně vážně.

26.6.2014 v 17:27 | Karma: 7,50 | Přečteno: 498x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Google kopíruje...páč musí

Už i sám velký Google se nechává inspirovat natolik, že to hraničí s kopírováním? HealtKit spatřil světlo světa teprve před dvěma týdny a Google již honem honem chystá napodobeninu - jen aby mu náhodou něco neuniklo.. nebo je to jinak?

17.6.2014 v 12:34 | Karma: 6,18 | Přečteno: 421x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Apple WWDC 2014 - jaká byla zatím největší Apple událost letoška?

Největší Apple svátek letošního jara je za námi. Jaká byla? Nesla se ve velice optimistické náladě a rozhodně ji lze označit za zábavnou.

2.6.2014 v 21:56 | Karma: 8,15 | Přečteno: 199x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Spojení dvou exluzivních značek je tu - Apple kupuje Beats!

Jako tradičně se o této kauze již hodně napsalo, a to převážně v době, kdy nebylo nic jisté. Všechny články byly takovým honem na senzaci. Čas nakonec dozrál, a senzace je skutečně mezi námi.

29.5.2014 v 15:09 | Karma: 5,08 | Přečteno: 204x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Jak na čísla týdnů v Kalendáři iOS 7

Pokud potřebujete v kalendáři vidět čísla týdnů, a nechcete z nějakého důvodu instalovat alternativní kalendář z App Store, existuje jednoduché řešení.

10.5.2014 v 13:26 | Karma: 8,86 | Přečteno: 729x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Clear po aktualizaci - splněné sliby vývojářů

Dlouho slibovaná a snad jediná chybějící funkce ve skvělém úkolovníku je tu. Clear je tak zase o kus lepším to-do nástrojem, a to jak na Macu tak iOS.

1.5.2014 v 11:46 | Karma: 6,41 | Přečteno: 343x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Lunecase - chytrý kryt pro chytrý telefon

Lunecase je projekt ukrajinské skupiny Concepter, který si klade za úkol posunout možnosti využití ochranných krytů pro iPhone. Lunecase umí víc, než jen vypadat hezky a chránit záda iPhone před poškrábáním.

30.4.2014 v 16:09 | Karma: 7,33 | Přečteno: 397x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Datum konference WWDC 2014 a představení novinek v iOS je na tu!

Společnost Apple zveřejnila datum konání Worldwide Developers Conference, která se zaměřuje na prezentaci novinek v systémech iOS a OS X a také na vývojáře pracující na aplikacích a programech pro oba systémy.

3.4.2014 v 19:17 | Karma: 4,26 | Přečteno: 144x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Clear - na úkoly jednoduše

Potřebujete jednoduchý a přesto efektivní nástroj pro práci s úkoly. Chcete být skutečně efektivní namísto zdlouhavého vybírání kritérií, štítků a horizontů? Pak je tu Clear, nejjednodušší kolovník z celého App Store.

2.4.2014 v 11:03 | Karma: 6,68 | Přečteno: 297x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Jak ulevit očím při práci s iOS zařízeními

Oslňuje Vás ve tmě Váš iPhone, nebo máte při delším čtení unavené oči? Existuje jednoduchá pomoc, a není to automatický jas..

16.3.2014 v 9:53 | Karma: 7,00 | Přečteno: 437x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Očekávaný update je tu, co přináší nového?

Apple po dlouhém čekání konečně vydal finální verzi aktualizace pro svůj mobilní systém. Aktualizace přináší hned několik změn, pojďme se podívat jaké.

11.3.2014 v 9:48 | Karma: 6,15 | Přečteno: 258x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Koncept, který stojí za to

Ačkoli nejsem velký fanda všemožných konceptů dosud nepředstavených ba dokonce ani neohlášených produktů kolujících po internetu, dnes pro Vás jeden mám. Stojí za to.

10.3.2014 v 11:41 | Karma: 6,45 | Přečteno: 357x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Proč si (ne)rýpnout do Samsungu, když je zrovna po ruce? (glosa)

Co nového a zajímavého přinesl nový nejlepší Samsung? Splnil očekávání? Kopíroval, nebo přinesl něco svého? A do koho tedy budu rýpat?

28.2.2014 v 11:38 | Karma: 7,39 | Přečteno: 429x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Samsung zakazuje v Soči ostatní loga (aktualizováno)

Samsung připravil sponzorské balíčky pro vybrané sportovce, které obsahují nejnovější Samsung Galaxy Note 3. Což je jistě hezké gesto. Ovšem má to i své „ale“.

6.2.2014 v 11:24 | Karma: 8,62 | Přečteno: 495x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Jak Apple slavil 30. narozeniny Macu

Apple připravil Macu k 30. narozeninám skutečně originální dárek. Vytvořil video, které ukazuje, kde všude pomohl usnadnit práci a ulehčit život.

4.2.2014 v 15:08 | Karma: 5,87 | Přečteno: 199x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Problémy s Home tlačítkem? Zbavte se jich.

Máte problém se středovým tlačítkem na Vašem iPhonu či iPadu? Neposlouchá, jak by mělo? Zkuste následující jednoduchý návod na jeho rekalibraci.

28.1.2014 v 13:19 | Karma: 7,74 | Přečteno: 835x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 680x
Více se o mně dozvíte na mé osobní stránce zde.