Čeština a Mac - nechte se kontrolovat

Nebojte, nehodlám zde psát žádné utopistické příběhy o nadvládě strojů ani nechci rozebírat teorie spiknutí, v nichž hrají hlavní roli oni a všudypřítomná elektronická zařízení.. možná příště.

Dnes se chci podívat na zoubek záležitosti mnohem prozaičtější: kontrole českého pravopisu na kalifornských strojích s jablkem na deklu - Macích, nebo familiérněji Maccích. :)

Tyto stroje jsou čím dál více rozšířené i v našich luzích a hájích a právem platí za kvalitní "pracanty". Apple dbá na to aby jeho počítače uměli vše důležité a zároveň, aby to, co umí, uměli na 100%. Vzhledem k výše zmíněným luhům (i hájům - samozřejmě) je však stále více viditelnou chybou, že prostředí Macu stále jaksi neumí česky v pravém slova smyslu.

Abychom si rozuměli, Mac je kompletně v češtině, i jeho programy, co ale chybí a je to setsakra škoda je česká kontrola pravopisu.

NAŠTĚSTÍ existuje velice jednoduchý postup, jak si ve svém Macu dopřát to pohodlí a nechat si případné chybky opravit, nebo na ně alespoň upozornit.

co potřebujeme:

    •    Mac

    •    dva soubory z této složky

    •    3 minuty času

jak na věc:

v podstatě je to celé o nakopírování dvou souborů do správné složky = nelekejte se, je to EASY

    •    otevřete Finder

    •    stiskněte klávesu ALT a kliknete myší vlevo nahoře na nabídku Otevřít

    •    vyberete Knihovna

    •    v okně, které se otevře najdete složku Spelling

    •    do této složky zkopírujte oba soubory, které jste si stáhli výše (cs_CZ.aff a cs_CZ.dic)

    •    v Předvolby systému v nabídce Klávesnice vyberte kartu Text a z rozevíracího seznamu u Pravopis vyberte Čeština (Knihovna)

Pokud by se změny neprojevili hned a Vy byli netrpěliví je dobré Mac restartovat :)

Toť vše a nyní již můžete vesele chybovat, a nebo si jen nechat zkontrolovat text - vše záleží jen na Vás. Pokud Vám nyní Mac podtrhne nějaké to slovíčko, práce s ním bude stejná, jako např. ve Wordu.

Mnozí teď možná namítnou, že když k psaní používají MS Word, že toto nepotřebují. Jistě, pokud jste z nějakého důvodu nuceni používat Word, nebo jste na něj prostě zvyklí, máte kontrolu v češtině již v něm. Trik, který jsme si ukázali však přinese kontrolu pravopisu do celého prostředí Macu, tedy krom Applovského texťáku Pages i do mailu a pod;)

Pohodlné psaní přeji.

Autor: René Becker | pátek 4.3.2016 11:38 | karma článku: 8,77 | přečteno: 387x

Další články autora

René Becker

Jak omylem nespouštět Siri či VoiceControl

Poslední celočíselná verze systému iOS s sebou přinesla mimo mnoha užitečných novinek i několik rozpačitých změn. Mimo jiné například zrušení ikonického gesta odemčení obrazovky "Slide to unlock".

5.1.2017 v 8:13 | Karma: 11,33 | Přečteno: 492x | Diskuse | Ostatní

René Becker

Automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch

Jednou z nejefektnějších novinek systému macOS Sierra je bezesporu funkce Autounlock, tedy automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch. Nastavení je jako tradičně jednoduché.

30.9.2016 v 11:17 | Karma: 10,81 | Přečteno: 355x | Diskuse | Ostatní

René Becker

Můj první lifehack - jak ovládnout 5,5" displej 6S Pluska

Applí mobilní systém iOS toho už dnes umí hodně. Tolik, že již zdaleka nemusím všude nosit Macbook. A tak mě napadlo, že bych do svého pracovního workflow opět zavedl iPad. Jak jsem dopadl..?

19.5.2016 v 12:41 | Karma: 9,60 | Přečteno: 444x | Diskuse | Ostatní

René Becker

Apple keynote a la Apple Watch – produkt Tima Cooka

Apple na včerejší dlouho očekávané keynote představil nové verze iPhonů – ano verze, nikoli verzi. iPhony jsou totiž dva – velký a větší než velký. Konkrétně mají úhlopříčky displejů 4,7“ u verze iPhone 6 a 5,5“ u iPhone 6 Plus, jak se nové iPhony jmenují. To však není vše...

10.9.2014 v 13:23 | Karma: 6,84 | Přečteno: 356x | Diskuse | Ostatní

René Becker

Jak se sci-fi stává realitou

Apple na WWDC 2014 představil mnohé novinky. Jednou z nich je projekt HomeKit - centralizovanou aplikaci pro ovládání domu budoucnosti.. A zdá se, že to Apple myslí skutečně vážně.

26.6.2014 v 17:27 | Karma: 7,50 | Přečteno: 500x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Smrt účastníka Prostřeno! Petra Adamce: Kuchař z folklorního dílu odešel náhle v mladém věku

Petr Adamec zemřel náhle.
21. ledna 2026  14:54

Ve věku pouhých 32 let náhle zemřel Petr Adamec, známý z folklorního speciálu kuchařské soutěže...

Jak dobrý máte přehled o hudbě 80. let?

Fredie Mercury opanoval  koncert Live Aid.
vydáno 15. ledna 2026

Máte rádi osmdesátky? Byly načančané, trochu kýčovité, ale vlastně krásně pohodové. Otestujte si,...

Prahu čekají o víkendu výluky. Nepojede metro ani tramvaje pod Vyšehradem

Stanice metra B Českomoravská (21. listopadu 2024)
16. ledna 2026  10:49

Otevření zmodernizované stanice metra Českomoravská se blíží. Aby dopravní podnik stihl slibovaný...

Česká klasika se vrací do hry. U Rozvařilů znovu otevřeli v Bílé labuti

Jídelna U Rozvařilů
17. ledna 2026  8:10

Cinkající příbory dávají znát, že je čas oběda. Jsme v 5. patře obchodního domu Bílá labuť. Jídelna...

Zůstaly uvězněné pod vodou, přesto dál vozí cestující. Víte, jak poznat utopené soupravy metra?

Zatopená soupravy na Florenci po povodních roku 2002.
17. ledna 2026  11:59

Při srpnových povodních roku 2002 vtrhla velká voda i do metra a na dlouhé měsíce jej vyřadila z...

Prezident Pavel zakončí návštěvu Olomouckého kraje v Přerově a Prostějově

ilustrační snímek
23. ledna 2026,  aktualizováno 

Prezident Petr Pavel dnes ukončí dvoudenní návštěvu Olomouckého kraje, v plánu má cestu do Přerova...

Meteorologové vyhlásili v části Moravskoslezského kraje smogovou situaci

ilustrační snímek
22. ledna 2026  23:53,  aktualizováno  23:53

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil v části Moravskoslezského kraje smogovou situaci,...

About Me Hostivař

About Me Hostivař
vydáno 23. ledna 2026

SOR BN9,5 ev.č. 1942 od dubna 2026 již v novém vizuálu Pražské integrované dopravy vyjede na lince...

vydáno 23. ledna 2026

U Edinsonu u Jindřišské věže a na hlavním nádraží jsou složky IZS se zásahy složek PČR a ZZS.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 681x
Více se o mně dozvíte na mé osobní stránce zde.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.