Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Shrnutí Apple keynote z 10.9.13

Na poslední keynote společnosti Apple toho bylo opravdu dost k vidění. Stálo všechno to čekání za to? Co poslední rok v Applu vlastně vymýšleli?

Po klasickém počátečním sebechválení a vyzdvihování úspěchů se dostala na řadu rekapitulace vlastností a změn systému iOS 7. Ten bude uvolněn 18. září a dostupný bude pro iPhone 4, iPad 2, iPad mini a iPod touch 5th gen a novější modely. Zajímavostí by mohla být věta Craiga Federiglhiho: "V podstatě přes noc si miliony lidí stáhnou iOS 7." To by mohlo naznačovat, že Apple počítá s masivním náporem na servery obsluhující OTA aktualizace a bude připraven. Nemělo by tak docházet k jejich přetěžování a problémům se stahováním jako v minulých letech.

Jedno z překvapení se dostavilo prakticky ihned po začátku keynote. Slovo si vzal Tim Cook a přednesl svou vizi o vytváření obsahu na iOS zařízeních. "Zařízení s iOS jsou úžasná pro vytváření obsahu." A kde je to překvapení? iWork (Numbers, Pages, Keynote) a iLife (iMovie a iPhoto) jsou zdarma! Bohužel jen pro nově pořízená zařízení s iOS7. iPad již niko nebude moct nazvat zařízením ke konzumaci obsahu. Tim Cook však neskončil.

"Tento rok nahradíme iPhone" To byla další Cookova veledůležitá věta. Proč veledůležitá? Protože přesně v tu chvíli se na pozadí pódia konferenčního sálu cuppertinského sídla Applu objevila silueta nového iPhone a nebyla sama. Ano, je to opravdu tak, jak napovídaly zvěsti, Apple představil hned dva mobilní telefony - 5C jako levnější variantu a 5S jako vlajkovou loď.

U iPhone 5C se prakticky potvrdily veškeré uniklé informace. Takže jen ve stručnosti:

 • plastové provedení - tvrzený polykarbonát
 • barevné varianty - jsou celkem 4 (zelená, bílá, modrá, růžová a žlutá)
 • 4 " Retina displej
 • procesor A6
 • 8 MPX iSight camera
 • Bluetooth 4.0, Wi-fi (802.11 a,b,g,n), LTE

Poměrně překvapivá i když ne zásadní je velikost vnitřního prostoru. iPhone 5C bude nabízen jen v 16 a 32 GB verzích.
Pár řádek výš jsem zmiňoval veledůležitost Cookových slov o nahrazení iPhone. Zatímco na keynote pravý smysl těchto slov vyšel najevo až s výrazným zpožděním, já Vás napínat nebudu. iPhone 5C totiž není jen levnější variantou iPhone, je přímou náhradou za iPhone 5. A to v pravém slova smyslu - iPhone 5 končí.
Nově tak bude Apple nabízet iPhone 4S, 5C a 5S.

 

 

Právě na nejvyšší model, iPhone 5S, se teď podíváme. Opět se potvrdilo hned několik spekulací. Například barevné varianty a to jak zlatá, grafitová ale i stříbrná. Stejně je tomu i s duálním bleskem, ten bude opravdu sloužit ke kompenzaci vyvážení barev v horších světelných podmínkách.

A teď se dostáváme k tomu nejzásadnějšímu, co bylo o iPhone 5S řečeno, k procesoru. Ten nese očekávané označení A7, ale co skrývá uvnitř? Procesor A7 je prvním 64 bitovým procesorem v mobilním zařízení na světě. Apple si jej navrhl sám a to spolu s grafickým jádrem. Společně je tak CPU a GPU dvakrát výkonnější než u iPhone 5. Jako doplňující procesor je v iPhone 5S obsažen i procesor M7 obsluhující polohové a pohybové senzory. Fitness aplikace se zřejmě dočkají masivní podpory. Co se týká výkonu, jedná se o suverénně nejsilnější mobil na trhu, tedy obrazně řečeno, samozřejmě se ještě neprodává.

 

 

Pojďme se podívat na další novinku o iPhone 5S a tou není nic jiného než notně vylepšený fotoaparát. Ten nově obsahuje výše zmiňovaný duální blesk a optiku tvořenou pěti čočkami. Dále je k dispozici i burst mode pro pořízení dávky 10 snímků a stabilizace obrazu. Avšak významnou změnou, která jistě povede k dramatickému vylepšení snímků, je zvětšení senzoru snímače při cloně F 2,2. To je opravdu pěkná hodnota. Video umí iPhone 5S natáčet v rozlišení 720p při 120 fps, což se může hodit zejména při zpomalených záběrech, nebo 1080p při 30 fps.

A teď k nejvíce probírané novince iPhone 5S. Opět Vás nebudu napínat, iPhone 5S má opravdu čtečku otisků prstů. Ač jsem byl vůči uvedení této novinky skeptický, Apple ji skutečně osadil do své vlajkové lodi. A máme se zřejmě na co těšit.

Zdaleka nepůjde jen o doplněk k zámku displeje. Otisk prstu bude zřejmě možné použít i jako ověření totožnosti u Apple ID - namísto vyťukávání hesla. Samotná čtečka je opravdu součástí tlačítka Home, kryje ji safírové sklíčko a má velmi jemné rozlišní 550 ppi. Další důležitou informací ohledně čtečky otisků prstů je to, že naskenované otisky zůstávají v zařízení, nikam se neodesílají. Jsou tedy v bezpečí a nelze je zneužít.

 

 

Pro mne teď nastává největší moment překvapení. Jak na tom bude 5S s výdrží baterie? S brutální silou, kterou má 5S "pod kapotou" jsem se po celou dobu představování obával okamžiku, kdy na toto téma dojde. iPhone 5S se však zřejmě s výkonnými součástkami umí popasovat a oficiální údaj tak slibuje až 250 hodin pohotovostní doby. To je sice krásný údaj, obzvláště s přihlédnutím k opravdu obrovskému výkonu, který baterie iPhone 5S musí utáhnout, ovšem obávám se že stejně jako v případě mnoha jiných zařízení fungujících na baterie, bude i v tomto případě realita někde jinde. Nechme se překvapit.

 

 

Na závěr informace, na kterou jsme všichni netrpělivě čekali. iPhone 5C a 5S se začnou prodávat 20. září v USA, Kanadě, Austrálii, Číně, Francii, Německu, Velké Británii, Singapuru a Japonsku. V dalších 100 zemích se začnou iPhony prodávat do konce tohoto roku. A ceny?

iPhone 5C se bude prodávat ve verzích 16 GB za 99 a 32 GB za 199 dolarů. iPhone 5S bude v klasických kapacitách 16, 32 a 64 GB za ceny 199, 299 a 399 dolarů. Všechny ceny platí při dvouletých úvazcích na americkém trhu.

Autor: René Becker | čtvrtek 12.9.2013 15:02 | karma článku: 0 | přečteno: 65x
 • Další články autora

René Becker

Jak omylem nespouštět Siri či VoiceControl

Poslední celočíselná verze systému iOS s sebou přinesla mimo mnoha užitečných novinek i několik rozpačitých změn. Mimo jiné například zrušení ikonického gesta odemčení obrazovky "Slide to unlock".

5.1.2017 v 8:13 | Karma: 11,33 | Přečteno: 488x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch

Jednou z nejefektnějších novinek systému macOS Sierra je bezesporu funkce Autounlock, tedy automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch. Nastavení je jako tradičně jednoduché.

30.9.2016 v 11:17 | Karma: 10,81 | Přečteno: 352x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Můj první lifehack - jak ovládnout 5,5" displej 6S Pluska

Applí mobilní systém iOS toho už dnes umí hodně. Tolik, že již zdaleka nemusím všude nosit Macbook. A tak mě napadlo, že bych do svého pracovního workflow opět zavedl iPad. Jak jsem dopadl..?

19.5.2016 v 12:41 | Karma: 9,60 | Přečteno: 440x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Čeština a Mac - nechte se kontrolovat

Nebojte, nehodlám zde psát žádné utopistické příběhy o nadvládě strojů ani nechci rozebírat teorie spiknutí, v nichž hrají hlavní roli oni a všudypřítomná elektronická zařízení.. možná příště.

4.3.2016 v 11:38 | Karma: 8,77 | Přečteno: 387x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Apple keynote a la Apple Watch – produkt Tima Cooka

Apple na včerejší dlouho očekávané keynote představil nové verze iPhonů – ano verze, nikoli verzi. iPhony jsou totiž dva – velký a větší než velký. Konkrétně mají úhlopříčky displejů 4,7“ u verze iPhone 6 a 5,5“ u iPhone 6 Plus, jak se nové iPhony jmenují. To však není vše...

10.9.2014 v 13:23 | Karma: 6,84 | Přečteno: 354x | Diskuse| Ostatní
 • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Němci pátrají po muži podezřelém z vraždy devítileté dívky. Stopa vede do Česka

14. června 2024  15:11,  aktualizováno  15:21

Německá policie v několika evropských zemích včetně Česka pátrá po Moldavanovi, který je podezřelý...

Poražení ještě před zápasem. Pět Skotů se zranilo, jeli po opačné straně

14. června 2024  15:19

Šest lidí se zranilo, z toho dva vážně, při nehodě skotských fanoušků cestou do Mnichova na večerní...

Korespondenční volba dělí občany na dvě kategorie, hrozí manipulace, říká opozice

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  14:46

V Poslanecké sněmovně pokračovalo jednání o korespondenční volbě. Tu opozice dlouhodobě odmítá....

Jednat s Kyjevem budeme, až stáhne vojáky z východu země, podmínil Putin

14. června 2024  12:52,  aktualizováno  14:41

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS označil stažení ukrajinských vojáků z východu...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

 • Počet článků 88
 • Celková karma 0
 • Průměrná čtenost 680x
Více se o mně dozvíte na mé osobní stránce zde.