Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč k mobilu ještě hodinky? (úvaha)

V poslední době se jakoby roztrhl pytel se zprávami o chystaných hodinkách od prakticky všech velkých hráčů na mobilním trhu. Proč by si ale měl uživatel smartphonu kupovat ještě smarthodinky?  

 Jak to tak bývá u většiny takto omýlaných a vždy zaručeně pravých zpráv, podrobnosti jako design a funkční výbavu najdete v každém, i sebekratším článku. Různých renderů, tvářících se jako fotografie z továren najdete na internetu během pěti minut odhadem miliardu. :) Ale zamysleme se nad otázkou nejdůlěžitější. Jak nás chce výrobce takovýchto hodinek navnadit k nákupu, jak nás chce přesvědčit o tom, že právě hodinky které toho umí mnohem víc něž je nutné, že právě toto je ten nový segment trhu, bez kterého se neobejdeme? 

Potřebujeme ale další elektroniku, která nám má zdánlivě ulehčit život? Povede se to? Nestane se z chytrých hodinek jen další mocný pán našich životů? Nebudou tyto hodinky jen další baterií, kterou musíme nabíjet, dalším ládkadlem pro zloděje? Možná že ano, uvidíme.

Osobně v chytrých hodinkách vidím skutečně další cestu k ulehčení práce, organizace volného času, sportovních aktivit a celkově prostředek k úlevě od dnešní hektické doby. Chytré hodinky nám ji mohou pomoci zvládnout zase o kus elegantněji. Jistě, již v minulosti se objevili pokusy o chytré hodinky, to pravé nás však teprve čeká.

Tyto hodinky totiž mohou obsahovat prakticky jakýkoli software a zasoupit tak nejedno specializované zařízení. Samsung do svého nejšpičkovějšího telefonu SGS IV integroval elektronického trenéra/lékaře S Health. Přiznejme si, že zaběhat si s telefonem, který měří a váží jako menší tablet jen proto aby nám pak spočítal množství spálených kalorií, nemusí být zrovna nejpohodlnější. To hodinky s podobnou sestavou senzorů, to je panečku jiná písnička.

A nemusíme hned být kdovíjací sportovci abyste našli uplatnění pro takové hodinky. Představme si, že tyto hodinky budou propojitelné s Vaším smartphonem - což se ostatně předpokládá. Váš elektronický diář v telefonu Vám připomene nadcházející schůzku, či úkol. Ovšem s tím rozdílem, že namísto zkukového či vibračního oznámení, které snadno přehlédnete, by Váš telefon poslal upozornění do Vašich hodinek. Vibraci na zápěstí přeci jen nepřehlédnete. 

Takováto forma upozornění by se nakonec mohla projevit i vetší výdrží batelií našich smartphonů. Přeci jen leckdy i 5" displej mobilu a displej malých hodinek mají výrazně odlišné nároky na spotřebu elektrické energie. A právě úkoly a podobné poznámky jsou snadno zpracovatelné i na malém displeji hodinek. Je pak otázkou, jak se na baterii projeví ono spárování s telefonem. 

Tak nějak si představuji využití chytrých hodinek v běžném životě. Přesně by zapadli do schématu, které se odehrává tak nějak nenásilně všude kolem nás. Lidé opouštějí klasické stolní počítače, protože na vetšinu dnes bežných a nejpoužívanějších činností postačí tablet. Nejen to, v některých případech tablety svými specializovanými aplikacemi šitými na míru dotykovým obrazovkám, mobilitou a pohodlím při práci klasické počítače dokonce předčí. Smartphone je zase ideálním rozšířením tabletových činností díky ještě větší mobilitě (kolik lidí by chtělo nosit tablet všude tam, kam nosí mobil?). A hodinky rozšíří mobil o pohodlné používání bez nutnosti pokaždé vytáhnout dnes čím dál tím větší a neohrabanější mnohapalcové smartphony. 

Když si to takto sesumíruji a připočítám využití inteligentních brýlí, jako např. Google Glass, začínám v tom vidět jistou mrazivou souvislost. Připadá mi, že se nám jaksi nedaří udržet původní účel smatrphonů a jsme tak nuceni vymýšlet hodinky, brýle a kdoví co ještě jen abychom zjednodušili něco, co nám mělo zjednodušit život. 

Nezbývá nám než doufat, že tento vývoj neskončí vytvořením Skynetu, nebo strojů, které z nás udělají duracellky do svých obvodů. :)

Autor: René Becker | středa 3.4.2013 11:20 | karma článku: 9,46 | přečteno: 1297x
  • Další články autora

René Becker

Jak omylem nespouštět Siri či VoiceControl

Poslední celočíselná verze systému iOS s sebou přinesla mimo mnoha užitečných novinek i několik rozpačitých změn. Mimo jiné například zrušení ikonického gesta odemčení obrazovky "Slide to unlock".

5.1.2017 v 8:13 | Karma: 11,33 | Přečteno: 488x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch

Jednou z nejefektnějších novinek systému macOS Sierra je bezesporu funkce Autounlock, tedy automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch. Nastavení je jako tradičně jednoduché.

30.9.2016 v 11:17 | Karma: 10,81 | Přečteno: 352x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Můj první lifehack - jak ovládnout 5,5" displej 6S Pluska

Applí mobilní systém iOS toho už dnes umí hodně. Tolik, že již zdaleka nemusím všude nosit Macbook. A tak mě napadlo, že bych do svého pracovního workflow opět zavedl iPad. Jak jsem dopadl..?

19.5.2016 v 12:41 | Karma: 9,60 | Přečteno: 440x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Čeština a Mac - nechte se kontrolovat

Nebojte, nehodlám zde psát žádné utopistické příběhy o nadvládě strojů ani nechci rozebírat teorie spiknutí, v nichž hrají hlavní roli oni a všudypřítomná elektronická zařízení.. možná příště.

4.3.2016 v 11:38 | Karma: 8,77 | Přečteno: 387x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Apple keynote a la Apple Watch – produkt Tima Cooka

Apple na včerejší dlouho očekávané keynote představil nové verze iPhonů – ano verze, nikoli verzi. iPhony jsou totiž dva – velký a větší než velký. Konkrétně mají úhlopříčky displejů 4,7“ u verze iPhone 6 a 5,5“ u iPhone 6 Plus, jak se nové iPhony jmenují. To však není vše...

10.9.2014 v 13:23 | Karma: 6,84 | Přečteno: 354x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 680x
Více se o mně dozvíte na mé osobní stránce zde.