Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máme v rodině iPad - aneb má cesta k post-pc éře

Opouštení klasických počítačů je dnes čím dál běžnější a tak se i u nás doma začalo utíkat od pc. Kam jinam než k iPadu. Proč vlastně?

iPad je dnes již všeobecně známé zařízení a představovat ho asi nemá smysl. Stejně jako mnoho jiných lidí i mne si tato placka získala i přes prvotní skepsi. A kdo měl iPad alespoň na pár minut v rukou, ví proč. 

Post-pc éra je dnes velmi silné a donekonečna omílané téma. A jako fanouška informačních technologií mě toto téma nemohlo minout. Post-pc érou je nazývána dnešní (nebo velmi málo vzdálená) doba, kdy se čím dál více uživatelů odvrací od klasických počítačů (ať už stolních nebo přenosných) a nahrazují je zařízeními jako je právě iPad.

Samozřejmě jsou zde skupiny uživatelů, které post-pc éra nijak nepostihuje a jsou to většinou profesionálové jako například grafici, programátoři apod. V takovýchto odvětvích se počítače tak jak je známe budou držet ještě dlouho. 

Ovšem pro běžné uživatele je dnes o mnoho pohodlnější použít tablet či smartphone namísto počítače. Díky velmi rychlému rozmachu těchto zařízení se rozrůstá portfolio aplikací pro tato zařízení a tak je jejich využívání ještě o mnoho pohodlnější. Kupříkladu k největší sociální síti Facebook se v říjnu 20011 přihlšaovalo přes 157 milionů aktivních uživatelů používajících mobilní aplikaci. O rok později to bylo 340 milionů. To jasně ukazuje trend upřednostnění mobilních zařízení před počítačem. 

Toliko teorie. Můj osobní přístup k věci se vyvíjel dlouhou dobu. Již před mnoha lety jsem si přál zařízení, které by splnilo nároky na běžný počítač a zároveň bylo vždy po ruce. Fakt, že tehdejší nároky na počítač dnes převyšuje prakticky každý mobil nechme stranou. :) Představoval jsem si jak budu mít mobil ( o smartphonech se tenkrát moc nevědělo - nejbližší příbuzný dnešním smartphonům byl komunikátor Nokia 9300), který po příchodu domů postavím do doku někde v chodbě, a na stole ve vedlejší místnosti bude ležet klávesnice a stát monitor. O vše ostatní se v mé bujné fantazii postaral onen 'mobil'. Tenkrát jsem však ještě nebyl schopen domyslet o co se vlastně měl postarat. A hle, dnes tato má tajná utopistická představa pomalu ale jistě vstupuje v platnost. Ovšem s tou změnou že klávesnice a monitor nejsou ve vedlejší místnosti, ale součástí našich zařízení. 

Na takovéto zařízení jsem tedy čekal. A první co jsem tedy zkoušel byly logicky smartphony. Teprve s mým nedávným switchem na iPhone mi to tak nějak začalo dávat smysl. Návyk na používání iPhonu na čím dál více činností přišel s lehkostí jarního vánku. Jednou jsem se dokonce přistihl jak před puštěným počítačem sedím s iPhonem v ruce a počítač hučí zcela zbytečně. A tak jak jsem si zvykal na ekosystém Applu začal jsem čím dál víc pokukovat po iPadu. Používat iPhone bylo velmi intuitivní a s iPadem to nemělo být jinak. 

A tak jsem včera po dlouhém vybírání vhodného modelu koupil iPad. S iPhonem jsem již tak sžitý, že uvedení iPadu do provozu bylo dílem pár okamžiků a mohla začít instruktáž pro mou drahou polovičku a ještě dražší ratolest. Instruktáž trvala cca 5 minut. Opravdu. To jak je používání iPadu jednouduché nemůže nic dokázat tak, jako pohled na tříapůl-leté děvčátko, které s lehkostí IT specialisty spustí kraslící program a namaluje svůj první elektronický obrázek běhehem několika málo pokusů. 

Naše rodina tak oficiálně vstupuje do post-pc éry a jsem zvědav jak se sní popasujeme. Po jednom dni s iPadem je jasné jedno. Rozhodně nás to bude bavit. Všechny tři. 

Autor: René Becker | pátek 19.4.2013 10:38 | karma článku: 7,67 | přečteno: 652x
  • Další články autora

René Becker

Jak omylem nespouštět Siri či VoiceControl

Poslední celočíselná verze systému iOS s sebou přinesla mimo mnoha užitečných novinek i několik rozpačitých změn. Mimo jiné například zrušení ikonického gesta odemčení obrazovky "Slide to unlock".

5.1.2017 v 8:13 | Karma: 11,33 | Přečteno: 488x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch

Jednou z nejefektnějších novinek systému macOS Sierra je bezesporu funkce Autounlock, tedy automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch. Nastavení je jako tradičně jednoduché.

30.9.2016 v 11:17 | Karma: 10,81 | Přečteno: 352x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Můj první lifehack - jak ovládnout 5,5" displej 6S Pluska

Applí mobilní systém iOS toho už dnes umí hodně. Tolik, že již zdaleka nemusím všude nosit Macbook. A tak mě napadlo, že bych do svého pracovního workflow opět zavedl iPad. Jak jsem dopadl..?

19.5.2016 v 12:41 | Karma: 9,60 | Přečteno: 440x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Čeština a Mac - nechte se kontrolovat

Nebojte, nehodlám zde psát žádné utopistické příběhy o nadvládě strojů ani nechci rozebírat teorie spiknutí, v nichž hrají hlavní roli oni a všudypřítomná elektronická zařízení.. možná příště.

4.3.2016 v 11:38 | Karma: 8,77 | Přečteno: 387x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Apple keynote a la Apple Watch – produkt Tima Cooka

Apple na včerejší dlouho očekávané keynote představil nové verze iPhonů – ano verze, nikoli verzi. iPhony jsou totiž dva – velký a větší než velký. Konkrétně mají úhlopříčky displejů 4,7“ u verze iPhone 6 a 5,5“ u iPhone 6 Plus, jak se nové iPhony jmenují. To však není vše...

10.9.2014 v 13:23 | Karma: 6,84 | Přečteno: 354x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 680x
Více se o mně dozvíte na mé osobní stránce zde.