Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

iBooks - zpět ke čtení, pryč s ohnutým hřbetem

Dají se na iPadu opravdu pohodlně číst knihy, nebo se jedná jen o jakousi znouzecnost? Má čtení v iBooks smysl?

Již od počátků elektronických knih se vedou diskuze, zda je lepší klasická papírová kniha se svou nostalgickou historií, vůní papíru a inkoustu, či elegnce a šetrnost ke stromům a distribučním kanálům knih elektronických. Pro mne má své kouzlo obojí. A myslím, že je jen na člověku, co si vybere. Poslední dobou jsem však i díky iBooks od Applu více nakloněn knihám elektronickým. Co je iBooks?

iBooks je projekt společnosti Apple zaměřující se, jak již název napovídá, na četbu elektronických knih. Spojuje se v něm kvalitní čtečka knih s internetovým knihkupectvím iBookstore, které je podobně jako App Store plně pod kontrolou Applu, se všemi výhodami i nevýhodami s tím spojenými.

Hlavní výhodu iBookstore spatřuji v napojení na Apple ekosystém. Není nutné žádné dodatečné registrování v e-shopech různých knihkupectví. Vše na iBookstore nakoupíte přes své Apple ID a ceny knih se odečtou z Vašeho bankovního účtu, který máte na Apple ID navázán.

iBookstore má bohužel i jednu podstatnou nevýhodu. Pro českého čtenáře, který není zběhlý v jiném jazyce natolik, aby si v něm přečetl román, nabízí jen velice omezené množství titulů. Je to sice pochopitelné vzhledem k velikosti i rentabilitě trhu, jaký představuje Česká republika, nicméně to dosti degraduje výše jmenovanou výhodu. Registracím do dalších e-shopů se tak nevyhnete.

Naštěstí iBooks podporují formát ePUB, ve kterém je k sehnání opravdu veliké množství titulů i na našem trhu, a tak je postaráno o opravdu slušnou zásobu čtiva.

Toliko k obchodní stránce iBooks. Co ale samotné prostředí pro čtení knih? Vyrovná se klasickým čtečkám? Dle mého názoru jednoznačně ano. Sám sice nejsem žádným expertem na čtečky elektronických knih, ale iBooks si mně naprosto podmanily svou intuitivností a příjemným použitím. Tato aplikace si mě omotala okolo prstu přesně ve stylu Apple.

Prostředí aplikace věrným způsobem napodobuje reálnou knihu i s kraji desek a prohnutím listů ve vazbě. Musím se přiznat, že nevím o místě, které by bylo pro applovský skeuomorfismus lepší, než právě čtečka knih. Můžete si vybrat barvu stránky, na které se text bude zobrazovat. Veškerá vizuální zkrášlovadla se však dají pohodlně vypnout (1) a na displeji Vám tak zbude jen čistý text.  Co se textu týká, můžete změnit jak jeho velikost, tak i styl písma (2). Samozřejmostí je i možnost úpravy jasu přímo v aplikace či vyhledávání v celé knize, které funguje skvěle, pokud se potřebujete vrátit k určité části knihy, ale zapomněli jste si udělat záložku.

Co mě osobně nejvíce na iBooks potěšilo, je bezesporu práce s obsahem knihy, s částmi textu. Pokud tak při čtení narazíte na zajímavou citaci či myšlenku, můžete jednoduchým označením části textu otevřít nabídku práce s textem (3) a vytvořit zvýraznění a připsat si poznámku (4). Zvýraznění lze třídit pomocí řady barevných štítků. Přímo z prostředí knihy lze také vyhledávat na internetu, narazíte-li v textu na odkaz na jiný titul, jméno či místo.

Správa a procházení poznámek a zvýraznění k dané knize (5) je elegantní a přehledná. Nemůžu si tuto funkci vynachválit. Obzvláště pak při čtení životopisných knih je taková funkce výborným pomocníkem pro zpřehlednění množství dat a jmen. V seznamu zvýrazněných částí a poznámek pak stačí na vybranou položku kliknout a kniha se rozevře v místě, kde se zvýrazněná část nachází a je tak snadné zasadit ji do kontextu. Jednoduché a efektivní.

Celkově mně iBooks velice potěšily, a spolu s pohodlnými online nákupy knih (i mino iBookstore) je opět o něco snazší pohodlně číst. Díky iBooks je z iPadu mnohem víc, než přenosný počítač. Můžete s sebou nosit desítky ba i stovky knih, a kteroukoli z knih otevřít zrovna tehdy, kdy chcete. Na dovolené nebo jen v čekárně u lékaře, nebo jako učebnici. Je to jen na Vás. Vždy to ale bude pohodlné a elegantní - konec přenášení těžkých knih a jednoúčelových zařízení.

Autor: René Becker | úterý 6.8.2013 11:19 | karma článku: 9,35 | přečteno: 505x
  • Další články autora

René Becker

Jak omylem nespouštět Siri či VoiceControl

Poslední celočíselná verze systému iOS s sebou přinesla mimo mnoha užitečných novinek i několik rozpačitých změn. Mimo jiné například zrušení ikonického gesta odemčení obrazovky "Slide to unlock".

5.1.2017 v 8:13 | Karma: 11,33 | Přečteno: 488x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch

Jednou z nejefektnějších novinek systému macOS Sierra je bezesporu funkce Autounlock, tedy automatické odemykání Macu pomocí Apple Watch. Nastavení je jako tradičně jednoduché.

30.9.2016 v 11:17 | Karma: 10,81 | Přečteno: 352x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Můj první lifehack - jak ovládnout 5,5" displej 6S Pluska

Applí mobilní systém iOS toho už dnes umí hodně. Tolik, že již zdaleka nemusím všude nosit Macbook. A tak mě napadlo, že bych do svého pracovního workflow opět zavedl iPad. Jak jsem dopadl..?

19.5.2016 v 12:41 | Karma: 9,60 | Přečteno: 440x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Čeština a Mac - nechte se kontrolovat

Nebojte, nehodlám zde psát žádné utopistické příběhy o nadvládě strojů ani nechci rozebírat teorie spiknutí, v nichž hrají hlavní roli oni a všudypřítomná elektronická zařízení.. možná příště.

4.3.2016 v 11:38 | Karma: 8,77 | Přečteno: 387x | Diskuse| Ostatní

René Becker

Apple keynote a la Apple Watch – produkt Tima Cooka

Apple na včerejší dlouho očekávané keynote představil nové verze iPhonů – ano verze, nikoli verzi. iPhony jsou totiž dva – velký a větší než velký. Konkrétně mají úhlopříčky displejů 4,7“ u verze iPhone 6 a 5,5“ u iPhone 6 Plus, jak se nové iPhony jmenují. To však není vše...

10.9.2014 v 13:23 | Karma: 6,84 | Přečteno: 354x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 680x
Více se o mně dozvíte na mé osobní stránce zde.