Kdopak by se Hamra bál

Exposlanec KSČM František Beneš se domáhá odvysílání seriálu Nejmladší z rodu Hamrů. Nejsem příznivcem levice a KSČM už vůbec ne, ale s odvysíláním jednoznačně souhlasím také. Shodou okolností jsem ho totiž před nedávnem viděl.

A myslím si, že je jeho odvysílání zejména před volbami je daleko vhodnější než dokola omýlaný Major Zeman. Zatímco v Zemanovi "strana a vláda" fakta převrací na ruby k obrazu svému, v Hamrovi je jen ohýbá. Naopak i průměrný člověk z toho seriálu vidí to bezpráví, kdy se zemědělci museli dobrovolně (jak zajímavé spojení) kolektivizovat. Kdo nechtěl, dostal výmenou při zcelování polí tu nejhorší a nejvzdálenější půdu. Nebo jak ztroskotává původní  myšlenka kolektivizace "na společném bude každý pracovat stejně pilně a obětavě, jako kdyby dělal na vlastním, takže se budeme mít dobře všichni". 

   Hlavním tématem se sice snaží být motiv o tom, kterak svědomitý kluk, který nikdy pořádně nic neměl, to v socialismu až na post ředitele koncerového podniku dotáhnul, ale spíše je přesným obrazem toho, jak se "iniciativní dobrák", Jan Hamr (v podání Jaroslava Satoranského) na každém rohu střetává s typickou lidskou venkovskou malostí.
   Strana se tam snaží vystupovat jako ten hodný, kdo vždycky myslí dopředu a s každým dobře, Dietl tam však nevědomky vpašoval i pro tu dobu typické nesmyslné příkazy "shora", které před obyčejnými lidmi nebyly obhajitelné. Např. Družstvo v Bernarticích vedené nejmladším Hamrem, který předsedování obětuje i svůj osobní život, má nejvyšší možný výnos "na jednotku" tj. řekněme vysokou produktivitu práce, od které se odvíjí plat každého pracovníka-družstevníka. Družstvo ze sousední vesnice, kde dělá nějakou podřadnou funkci jinak velmi schopný Hamrův kamarád Kódl (Václav Postránecký), pro špatné a neodborné vedení a i neochotu lidí pracovat, je na opačném konci žebříčku. Místo aby se do tamního vedení dosadil schopný Kódl, přijde ze shora úkol tyto dvě družstva sjednotit. Zprůměrováním hospodářských výsledků bernartičtím klesnou výdělky na polovic. A aby toho nebylo málo, vzápětí jim strana Hamra vezme a dosadí Kódla. Nebo nesmyslný příkaz "shora" pěstovat plodiny, které pro danou lokalitu vůbec nejsou vhodné...

 Téměř celý seriál okoření Hamrovic máma (Libuše Havelková), která je, jak trefně poznamenal jeden můj přítel, "na přesdržku celý seriál". Nejdříve udře k smrti starého Hamra (Jaroslava Moučku), pak vyštve z domu všechny své syny a neustále svými manýry komplikuje život ostatním.
 Pro ženy je v seriálu zase plno zamotaných lidských osudů, tak jak je nikdo jiný než Dietl napsat neumí.
 Myslím si, že tento seriál, stejně jako Muž na radnici, o kterém byla řeč posledně, určitě dnes nevyvolá nějaké nostalgické nálady, či dokonce vzestup volebních preferencí KSČM. Naopak. Je to dobré připomenutí toho, co by si určitě málokdo chtěl prožít znovu, a ten kdo to nezažil, by si to po shlédnutí seriálu určitě prožít nechtěl...

Autor: Robert Bartyzal | úterý 4.5.2010 9:18 | karma článku: 15,07 | přečteno: 1507x