Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zrušení pardubického traumacentra - prohra nebo výhra?

Jedním z nejdiskutovanějších témat v Pardubicích je v posledních dnech bezesporu reforma zdravotnictví a její vliv na dostupnost zdravotní péče v Pardubicích. Protože článků a diskusí na toto téma je na internetu plno, rozhodl jsem se shrnout v tomto článku vše podstatné a přidat několik názorů.

Jak to vše začalo

První náznaky o tom, že pardubické traumacentrum může být ohroženo, pronikly na veřejnost v polovině září, kdy se zde uskutečnilo cvičení "POLYTRAUMA 2008", které mělo procvičit třídění, transport a ošetření zraněných po letecké havárii. Toho se zúčastnil jako host také ministr Julínek a jedna z otázek na následné tiskové konferenci mířila právě na budoucnost pardubického traumacentra. „Traumatologie v Pardubicích nebude zrušena rozhodnutím ministra,“ konstatoval tehdy Tomáš Julínek.
Zároveň ale traumacentrum zkritizoval kvůli tomu, že nesplňuje některé požadavky. Následně proběhla poměrně ostrá výměna názorů mezi panem ministrem a primářem traumacentra Martinem Cardou.

Doslova šokem pak pro mnohé byla 2. prosince tisková konference na níž ministr Julínek oznámil vydání nového věstníku, který vyřazuje pardubickou nemocnici (a 3 další) ze sítě traumacenter.

Materiály z tiskové konference

Za nezvyklý, až neslušný, lze označit způsob, jakým byla o této změně informována pardubická nemocnice a kraj, jako její zřizovatel. Ministerstvo nejspíš nepovažovalo za důležité jim tuto zásadní informaci sdělit. To přece mohou udělat novináři...

Kraj je pobouřen

Vedení kraje, města i nemocnice s krokem ministerstva nesouhlasí. Primátor i hejtman svolali bezpečnostní rady a požadují od ministerstva výsledky auditu, na jehož základě bylo traumacentrum vyřazeno. Do dnešního dne je totiž ministerstvo tají.
„Se stanoviskem  ministerstva zdravotnictví nesouhlasíme a považujeme jej za hazard se zdravím našich občanů. Ministr zdravotnictví mne sice při prvním rozhovoru ujistil, že vyřazení pardubického traumacentra ze sítě superspecializovaných pracovišť neznamená jeho zrušení a že oddělení prý bude pracovat i nadále, ale už nebudeme mít možnost získat finanční prostředky z EU na modernizaci technologií. Chceme po ministerstvu zaručit kompenzaci těchto prostředků z jiných zdrojů a písemný doklad o tom, že zdravotní pojišťovny uzavřou potřebné smlouvy a budou péči v traumacentru hradit – což nyní věstník vydaný ministerstvem neumožňuje,“ řekl hejtman Radko Martínek.

 Jaká zranění budou muset "cestovat" do Hradce Králové

Rozhodnutí ministerstva se dotýká nejen Pardubic, ale zasahuje všechny nemocnice v Pardubickém kraji. Celá řada výkonů, které se tam běžně prováděly, bude nyní znemožněna a pacienti budou muset být směřováni na specializované pracoviště, tedy do Hradce Králové. To se samozřejmě dotýká zásadním způsobem také záchranné služby, jejíž posádky stráví podstatně více času transportem pacientů do traumacentra. Například posádka z Chrudimi tak může převozem strávit třikrát více času než nyní. V tu dobu ji nemá kdo nahradit a může chybět jinde...

Proč?

Začněme tím, co mnoho lidí považuje za důvod této změny, tedy peníze. Žijeme v době, která s sebou přináší nejrůznější úsporná opatření. To ovšem není tento případ. Naopak dojde k značnému nárůstu nákladů, vzhledem k tomu, že podstatně stoupne množství převozů pacientů, jejichž zranění se dnes léčí v jednotlivých nemocnicích kraje.
Ministerstvo odůvodňuje toto opatření snahou, aby se pacientovi dostalo konečného ošetření na špičkovém pracovišti poskytujícím komplexní služby a to bez zbytečného převážení. To je samozřejmě dobrá myšlenka a v principu s ní lze jen souhlasit. Otázkou ovšem je, jestli například u pacienta s vnitřním krvácením bude o něco vyšší úroveň péče příznivější, než její rychlá dostupnost.
Na první pohled zde není problém, existuje přece letecká záchranná služba. Jenže vrtulník musí být zrovna volný, nesmí být neletové počasí a v noci se pomoci ze vzduchu také, až na pár výjimek, nedočkáte. Nemluvě o tom, že Hradec Králové bude nyní spádový také pro okolí Hlinska, Havlíčkova Brodu a dalších míst, kde je v zimě sjízdnost silnic poněkud problematická.

Bojí se ministerstvo reakce veřejnosti?

Ministerstvo se snaží vyvolat dojem, že nic neruší a vyřazená traumacentra pouze nedostanou peníze z fondů EU.
To si ovšem protiřečí s tím, co říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák: „pokud k přesunu této péče dojde, a je jasné, že k němu dojde, tak budeme péči hradit tam, kde ji budou poskytovat.“ To potvrdil také mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt: „ministerstvo vydalo nový věstník a na jeho základě uzavřou pojišťovny nové smlouvy.“
Právě z věstníku jednoznačně vyplývá, že pokud bude pacient ošetřen mimo centrum, dopouští se takové zařízení špatného postupu. Věstník zároveň určuje, jaká zranění bude muset záchranná služba vozit do traumacentra.

Článek vznikl pro portál www.radyvnouzi.cz a je názorem člověka žijícího v Pardubicích, nikoliv zdravotnického pracovníka. 

 

Jaký je Váš názor?

Autor: Michal Bareš | čtvrtek 11.12.2008 16:23 | karma článku: 13,04 | přečteno: 1241x
  • Další články autora

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma: 24,07 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Michal Bareš

Mohou být billboardy prospěšné?

Za chvíli nás čekají další volby, na některých místech hned dvojité. Ze spousty reklamních ploch na nás shlížejí postavy, které to s nám myslí zaručeně dobře. Billboardy však mohou mít mnohem lepší účel, než jen radit, koho volit.

16.9.2018 v 17:06 | Karma: 4,67 | Přečteno: 143x | Diskuse| Občanské aktivity

Michal Bareš

Potok jménem Doubrava

Řeklo by se běžný potůček, kterých je všude plno a leckdy nemají ani svůj název. Tenhle ho ale má - Doubrava.

10.8.2018 v 8:02 | Karma: 10,72 | Přečteno: 572x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Michal Bareš

Švédský recept na krize

Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.

26.5.2018 v 7:18 | Karma: 16,14 | Přečteno: 1278x | Diskuse| Ostatní

Michal Bareš

Městské weby a informace o možném ohrožení občanů. Jsou dostačující?

Podíval jsem se na to, jak si v oblasti ochrany obyvatel vedou internetové stránky obcí s rozšířenou působností v Pardubickém kraji. Rozhodně musím pochválit Pardubice, Českou Třebovou a s malou výtkou i Žamberk.

2.1.2018 v 18:24 | Karma: 4,50 | Přečteno: 204x | Diskuse| Pardubice
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1115x
Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal