Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žamberk zažil velkou evakuaci

Obyvatelé a náhodní návštěvníci města Žamberk mohli včera lehce získat pocit, že se v okolí „něco“ muselo stát. Jak jinak si vysvětlit množství hasičských vozidel, včetně speciálního autobusu, nebo policisty řídící dopravu.

Naštěstí se však nejednalo o skutečnou událost. Město Žamberk totiž bylo vybráno pro uskutečnění letošního krajského taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému, které bylo tentokrát zaměřeno na evakuaci osob se sníženou pohyblivostí – v tomto případě si roli figurantů vyzkoušeli sami obyvatelé Centra sociální péče Žamberk. Cvičení schválila koncem minulého roku Bezpečnostní rada Pardubického kraje.
Vraťme se však v čase o několik hodin zpět, protože evakuace byla pouhým završením celého cvičení, při němž se kromě hasičů „zapotili“ také pracovníci krizového řízení.

Okolí města už několik dní trápí vytrvalé srážky. Večer a v nočních hodinách se situace začíná dramatizovat a tak starosta města ve 4 hodiny svolává povodňovou komisi obce s rozšířenou působností, která následně vyhlašuje II. stupeň povodňové aktivity. Déšť stále neustává a všichni mají v živé paměti povodně, které Žamberk postihly v červenci 1997 a březnu 2000. Začínají proto přípravy na možnou evakuaci.
Tím, co vedení města trápí nejvíce, je místní Centrum sociální péče. Objekt, nacházející se 100 metrů od toku Divoké Orlice, je ohrožen už při dvacetileté vodě a jeho obyvatele tvoří zhruba sto klientů. Těmi jsou jak senioři, tak lidé s tělesným postižením nebo omezeným vnímáním reality. Právě neschopnost pohybu a psychický stav klientů je důvodem, proč kolem pát hodiny ranní kontaktuje starosta města krajské operační a informační středisko hasičů a vyžádá si dislokování evakuačního autobusu na požární stanici v Žamberku.

K ránu se situace ještě více zhoršila, proto povodňová komise vyhlašuje třetí stupeň povodňové aktivity a aktivuje krizový štáb ORP Žamberk. Ten po úvodním jednání informuje Centrum sociální péče (CSP) a upozorňuje na možnost preventivní evakuace. Ředitelka CSP neponechává nic náhodě. Svolává personál, obchází klienty a zajišťuje přípravu evakuačních zavazadel. Situaci komplikuje fakt, že oproti domovům pro seniory nebo nemocnicím je tento typ zařízení obdobou klasického bytového domu, v němž mají klienti pronajaty byty.

Protože lze předpokládat, že situace se bude nadále zhoršovat, obrací se starosta města na hejtmana Pardubického kraje s žádostí o vyhlášení krizového stavu. Ten jeho žádosti vyhoví a z důvodů rozsáhlých povodní a reálné hrozby poruchy vodního díla Pastviny v šest hodin vyhlašuje s platností od deváté hodiny ranní pro území obcí Klášterec nad Orlicí, Nekoř, Líšnice, Žamberk, Helvíkovice, Záchlumí a Kunvald stav nebezpečí. Bezprostředně po té krajský úřad hejtmanovo rozhodnutí zveřejňuje na úřední desce a předává hromadným sdělovacím prostředkům.
Tímto rozhodnutím hejtman převzal koordinaci záchranných a likvidačních prací a zároveň stanovil krizová opatření. V tomto případě se jedná o povinnost pracovní výpomoci, poskytnutí věcných prostředků, provádění nebo odstraňování staveb, hlášení pobytu, evakuaci a zákaz vstupu.

O půl desáté starosta města rozhoduje o provedení evakuace CSP a prostřednictvím svého krizového štábu žádá o pomoc krajské operační středisko hasičů. To obratem vysílá na pomoc profesionální i dobrovolné hasičské jednotky a informuje oblastní spolek Českého červeného kříže. Na místo vyrážejí také hlídky Policie ČR a Městské policie Žamberk, které zajistí prostor před CSP a evakuační trasy.

V době, kdy přijíždí první jednotka profesionálních hasičů, už probíhá evakuace klientů z pokojů. Zaměstnanci je doprovází do vestibulu centra, kde sepisují seznamy evakuovaných osob. Imobilní klienti zatím zůstávají ve svých pokojích, odkud je budou evakuovat hasiči. Proto na místo dorazila také jednotka sboru dobrovolných hasičů Žamberk, jejíž členové se vydávají prozkoumat jednotlivé pokoje. Po dokončení evakuace si ověřují, že v nich již nikdo nezůstal a označují je. Imobilní klienty si od hasičů přebírá posádka Zdravotnické záchranné služby a Český červený kříž. Tyto osoby nejsou směřovány do evakuačního střediska, ale vzhledem ke svému stavu je převážejí do nedalekého zdravotnického zařízení.

Současně s evakuací se Technické služby města Žamberk společně s dobrovolnou hasičskou jednotkou z Letohradu-Kunčic snaží o zabezpečení objektu CSP před stoupající hladinou pomocí pytlů s pískem.

V deset hodin jsou již klienti soustředěni v prostoru vestibulu a za doprovodu psycholožky HZS Pardubického kraje nastupují do evakuačního autobusu. Tím hasiči disponují od roku 2012 a je vybavený minikuchyňkou pro ohřev potravy, chladničkou, kotvícími úchyty pro transport vozíčkáře a zdravotnickými nosítky. O tom, že jde vskutku o potřebný kus techniky svědčí mimo jiné to, že hned několik těchto autobusů z různých krajů bylo využito v minulém roce při evakuaci v okolí Vrbětic.

Po závěrečném průzkumu dal velitel zásahu pokyn k odjezdu autobusu a na řadu přišla evakuace materiálu. K tomu účelu byl ze stanice Ústí nad Orlicí povolán nákladní automobil Tatra 815-7 6×6. Stejně jako v případě autobusu jde o techniku, pořízenou z evropských fondů pro zásahy při živelních pohromách.

Poslední část cvičení probíhala o několik set metrů dál, v Hotelu Panský dům, který je evakuačním střediskem. Za zmínku stojí, že Žamberk je jediným městem v Pardubickém kraji, které má zřízeno zařízení civilní ochrany, konkrétně zařízení pro zajištění evakuace.
Po příjezdu čekalo evakuované klienty občerstvení a prezentace s tématikou požární prevence a především dnes tak častých „šmejdů“. V případě skutečné evakuace by tyto osoby nebyly shromážděny v prostoru restaurace, ale rovnou do jednotlivých pokojů, kde by postupně prošly příjmovou evidencí.

Kapacita tohoto zařízení je 48 ubytovaných osob, což se vzhledem k počtu klientů CSP může zdát jako nedostačující. Je však nutno  počítat s tím, že část klientů se evakuuje ke svým příbuzným nebo na vlastní chalupu a taktéž imobilní klienti budou evakuováni jinam. Pokud by povodeň přišla v době, kdy je hotel obsazený, bylo by v krajním případě možné využít vyhlášeného krizového stavu a uložit povinnost ubytování těchto osob.

Pro zajištění základních potřeb evakuovaných osob byla k evakuačnímu středisku ze skladu požární stanice Žamberk přivezena souprava nouzového přežití. Těchto souprav mají krajští hasiči k dispozici několik a v případě potřeby umožňují zajistit základní potřeby pro 50 osob. Jejich součástí jsou přikrývky, hygienické potřeby, nádobí a další materiál.

Přestože při cvičení byla nacvičována evakuace jednoho konkrétního zařízení, zkušenosti a závěry z něho budou využitelné mnohem šířeji. Pro krajské hasiče šlo o první cvičení, při němž byli evakuováni skuteční senioři a lidé s omezenou schopností pohybu. Jeho průběhu přihlíželo mnoho pozvaných hostů, včetně starostů a pracovníků krizového řízení. Všichni totiž dobře vědí, že podobné zařízení mají i ve své obci a v případě nutnosti budou muset počítat s jeho evakuací.
Kompletní závěry cvičení budou představeny na příští Bezpečnostní radě Pardubického kraje.

 

Další fotografie naleznete zde.

 

Autor: Michal Bareš | pátek 25.9.2015 9:10 | karma článku: 10,89 | přečteno: 666x
  • Další články autora

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma: 24,07 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Michal Bareš

Mohou být billboardy prospěšné?

Za chvíli nás čekají další volby, na některých místech hned dvojité. Ze spousty reklamních ploch na nás shlížejí postavy, které to s nám myslí zaručeně dobře. Billboardy však mohou mít mnohem lepší účel, než jen radit, koho volit.

16.9.2018 v 17:06 | Karma: 4,67 | Přečteno: 143x | Diskuse| Občanské aktivity

Michal Bareš

Potok jménem Doubrava

Řeklo by se běžný potůček, kterých je všude plno a leckdy nemají ani svůj název. Tenhle ho ale má - Doubrava.

10.8.2018 v 8:02 | Karma: 10,72 | Přečteno: 572x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Michal Bareš

Švédský recept na krize

Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.

26.5.2018 v 7:18 | Karma: 16,14 | Přečteno: 1278x | Diskuse| Ostatní

Michal Bareš

Městské weby a informace o možném ohrožení občanů. Jsou dostačující?

Podíval jsem se na to, jak si v oblasti ochrany obyvatel vedou internetové stránky obcí s rozšířenou působností v Pardubickém kraji. Rozhodně musím pochválit Pardubice, Českou Třebovou a s malou výtkou i Žamberk.

2.1.2018 v 18:24 | Karma: 4,50 | Přečteno: 204x | Diskuse| Pardubice
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

První létající divize. Armáda investuje miliardy, chce masy dronů do tří let

18. května 2024  10:48

Válka na Ukrajině je bitvou technologií a především pak bezpilotních prostředků. To si uvědomuje i...

KLDR hodnotila přesnost střel odpalem do moře. Kim posílí jaderný program

18. května 2024  10:15

Severní Korea provedla zkoušku odpalu taktické balistické střely do Japonského moře. Severokorejský...

Epidemioložka SZÚ varuje, že legionella může být ve vířivkách i osvěžovačích

18. května 2024

Rozstřel Je černý kašel na ústupu nebo stále ještě představuje hrozbu? A kde se můžeme nakazit záškrtem nebo...

Velká záhada rozluštěna. Bloky na stavbu pyramid přinesl do pouště Nil

18. května 2024

Premium Vědci možná vyřešili záhadu táhnoucí se celá tisíciletí: jak staří Egypťané dotáhli obrovské...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1122x
Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal