Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zajištění nouzového přežití v praxi

Co si představit pod pojmem "evakuace", to ví asi každý. Co ale následuje dál a jak je zajištěno nouzové přežití evakuovaných obyvatel?

Nouzové přežití představuje řadu opatření, která snižují vliv mimořádné události na zasažené obyvatelstvo. Zahrnout do něho můžeme nejen náhradní nebo nouzové ubytování, ale také zásobování vodou a potravinami a distribuci humanitární pomoci. Jak tohle vše probíhá v praxi?

Článek vznikl pro www.radyvnouzi.cz a popisuje proto situaci v Pardubicích. Většina informací je ale platná pro celou ČR.

Soupravy pro rychlou pomoc

Pro prvotní pomoc disponuje Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje (HZS Pak) celkem 11 soupravami nouzového přežití k okamžitému použití (pro 20 osob), které jsou uloženy na požárních stanicích. Součástí těchto souprav je náhradní oblečení a prostředky pro konzumaci stravy.

Další 4 soupravy k následnému použití (pro 50 osob) jsou uloženy ve skladech jednotlivých územních odborů HZS. Obsahují základní oblečení, přikrývky, lehátka a základní hygienické potřeby, umožňují dovoz, ohřev a výdej teplých nápojů a jednoduché stravy.

Tyto soupravy je možné použít jak přímo na místě události, tak v evakuačních střediscích a místech náhradního ubytování. V případě potřeby krátkodobé evakuace (např. požár), kdy je předpokládaný návrat v řádu několika málo hodin, může být jako dočasné přístřeší pro obyvatele využit autobus, přistavený na místo zásahu. Od roku 2012 disponuje HZS Pak vlastním evakuačním autobusem, který je vybavený minikuchyňkou pro ohřev potravy, chladničkou, kotvícími úchyty pro transport vozíčkáře a zdravotnickými nosítky.

Kontejner nouzového přežití

Dalším prostředkem, který může být použit při nutnosti evakuace osob, je Kontejner nouzového přežití. Ten je umístěn na požární stanici v Pardubicích a obsahuje wc, sprchu a malou kuchyň (lednice 200l, mikrovlnná trouba, sklokeramická deska, varné konvice). Jeho součástí je také velký nafukovací stan s nezávislým topením, elektrocentrála, osvětlovací balón a několik lavic a stolů.
Pro přímou pomoc až 50 evakuovaným osobám jsou k dispozici přikrývky, jednorázové nádobí a základní potraviny a hygienické prostředky.

Přestože k nouzovému přežití tento kontejner naštěstí zatím nemusel být použit, využili ho hasiči již při několika zásazích, kdy poskytoval zázemí pro zasahující jednotky. Poprvé tomu tak bylo v roce 2011 při požáru skládky pneumatik ve Skutči a poté o několik let později při nálezu cvičné letecké munice v Pardubicích.

Prostředky obcí

Dalším materiálem pro nouzové přežití disponují také některé obce a především obce s rozšířenou působností. Pro správní obvod ORP Pardubice má oddělení krizového řízení Magistrátu města Pardubic vytvořený sklad s prostředky pro řešení krizových situací a pro zajištění nouzového přežití.

Uvedeny jsou pouze vybrané prostředky. Dalšími materiálem disponují také místní humanitární organizace, které v okolí působí a mají vlastní humanitární sklady.

Pro samotné ubytování evakuovaných osob má město vytipováno a zajištěno několik míst nouzového ubytování. Kromě škol se jedná například také o kryt civilní ochrany, který je pro tyto účely připraven a o jehož využití se mluvilo v roce 2012 v souvislosti s ubytováním bezdomovců v době silných mrazů.
Další materiál pro nouzové přežití mohou orgány krizového řízení zajistit prostřednictvím plánů nezbytných dodávek, které umožní získat přehled disponibilních zdrojů na daném správním území a následně je vyžadovat podle zákona o krizovém řízení.

Materiální základna humanitární pomoci

V předchozích částech byly zmíněny prostředky pro nouzové přežití řádově desítek občanů. Nejen při rozsáhlých povodních však může dojít k situaci, kdy bude nutné evakuovat mnohem více osob – například při povodních v létě roku 2002 jich bylo přibližně 225 tisíc.

V těchto případech může Hasičský záchranný sbor na žádost krizového štábu rozhodnout o vybudování Materiální základny humanitární pomoci. Představit si ji můžeme jako plně soběstačné stanové městečko s kapacitou 150 osob, pro které zajišťuje zabezpečení základních životních potřeb (ubytování, příprava a výdej stravy, ošacení). Těchto základen vlastní HZS celkem 7 pro 1050 osob. Armáda ČR je schopna tuto kapacitu navýšit o dalších 1500 osob.
Je ale nutné vzít v úvahu, že toto nouzové ubytování v „polních podmínkách“ je krajní řešení a přichází na řadu až po vyčerpání kapacity škol, tělocvičen a podobně.

V Pardubickém kraji byla tato základna vybudována při cvičení HUMANITÁRNÍ POMOC 2012 na letišti v Poličce.

 

Autor: Michal Bareš | středa 13.5.2015 8:14 | karma článku: 11,24 | přečteno: 958x
  • Další články autora

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma: 24,07 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Michal Bareš

Mohou být billboardy prospěšné?

Za chvíli nás čekají další volby, na některých místech hned dvojité. Ze spousty reklamních ploch na nás shlížejí postavy, které to s nám myslí zaručeně dobře. Billboardy však mohou mít mnohem lepší účel, než jen radit, koho volit.

16.9.2018 v 17:06 | Karma: 4,67 | Přečteno: 143x | Diskuse| Občanské aktivity

Michal Bareš

Potok jménem Doubrava

Řeklo by se běžný potůček, kterých je všude plno a leckdy nemají ani svůj název. Tenhle ho ale má - Doubrava.

10.8.2018 v 8:02 | Karma: 10,72 | Přečteno: 572x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Michal Bareš

Švédský recept na krize

Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.

26.5.2018 v 7:18 | Karma: 16,14 | Přečteno: 1279x | Diskuse| Ostatní

Michal Bareš

Městské weby a informace o možném ohrožení občanů. Jsou dostačující?

Podíval jsem se na to, jak si v oblasti ochrany obyvatel vedou internetové stránky obcí s rozšířenou působností v Pardubickém kraji. Rozhodně musím pochválit Pardubice, Českou Třebovou a s malou výtkou i Žamberk.

2.1.2018 v 18:24 | Karma: 4,50 | Přečteno: 204x | Diskuse| Pardubice
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pátek přinese tropické teploty i silné bouřky, některé doprovodí kroupy

20. června 2024  6:30

Přímý přenos Podle meteorologů bude ve čtvrtek slunečno, jen na západě se k večeru mohou objevit přeháňky. „V...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1115x
Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal