Skutečně městská policie jen obtěžuje slušné lidi?

Původně to měl být článek na radyvnouzi.cz, tedy pouze pro lidi z Pardubic. Postupně mě ale docházelo, že jde o věc která se zdaleka netýká jen Pardubic a proto ho dávám také sem na blog.

Přínos?

Mnoho obyvatel považuje městskou policii za zbytečnou organizaci, která pouze „tahá z lidí peníze“. Možná je to způsobeno tím, že její represivní činnost – vybírání pokut – je vidět asi nejvíce, zatímco všechno ostatní je zrakům obyvatel trochu skryto.
V každém městě je to samozřejmě jiné, ale podívejme se, co například dělá městská policie v Pardubicích

Pult centralizované ochrany objektů (PCO)

Městská policie v Pardubicích provozuje PCO od roku 1994, kdy byly připojeny první objekty a již koncem roku 2006 se jejich počet přiblížil 160. Na PCO jsou připojeny především městské a neziskové organizace, školy ale také třeba loď Arnošt z Pardubic.
Přestože většina poplachů je způsobena chybou obsluhy nebo technickou závadou, podařilo se zadržet několik pachatelů vloupání. Kromě nočního střežení objektů je pro zaměstnance střežených organizací zárukou bezpečí také možnost přivolání pomoci prostřednictvím tlačítka „tíseň“.

Signál v tísni

Od zprovoznění PCO byl jen krůček k využití tohoto systému pro pomoc lidem, kteří se neobejdou bez pomoci druhých. V roce 2001 tak vznikl projekt „Signál v tísni“, který urychluje komunikaci mezi složkami poskytujícími pomoc a snižuje riziko ohrožení člověka, který se ocitne v nouzi.
Je určen osobám, které pro náhlé zhoršení stavu nejsou schopny přivolat pomoc běžným způsobem. Každý takto připojený člověk dostane miniaturní přístroj s tlačítkem, které při ohrožení života stiskne. Signál je pomocí telefonní sítě přenesen na PCO městské policie, která pak vyjíždí na místo signálu a zároveň o případu vyrozumí záchrannou službu.
Strážníci se k postiženému dostávají trvale zapůjčenými klíči a osobě poskytují první pomoc. Krátce nato je na místě lékař, který osobu odborně ošetří, popřípadě převeze do nemocnice.  Po ukončení zásahu zajišťují strážníci vchod bytu a událost nahlásí blízké osobě, či osobě určené uživatelem.

Ranní dohled u přechodů pro chodce

Od roku 1997 se každé ráno můžeme na přechodech setkat se strážníky, kteří dohlížejí na bezpečnou cestu dětí do školy.
Vedle zelených reflexních vest strážníků je v poslední době možné na pardubických přechodech vidět také čtyři dobrovolníky v oranžových vestách s nápisem „Škola“, kteří strážníkům každé všední ráno pomáhají.

Skupina krizového řešení

Po zkušenostech z povodní v roce 2002 byla po vzoru některých měst, z důvodů zvýšení připravenosti městské policie na krizové situace, zřízena skupina pro zásah při krizových situacích.
Členové jsou připraveni jak po stránce výcviku, tak po stránce technické na zajištění základních záchranářských prací. Strážníci procházejí lezeckým výcvikem, výcvikem na drobné hasící práce, výcvikem kvalifikované první pomoci, potápěčským výcvikem, práce s motorovou pilou, psovodi, odchyt zvěře a řidič malého motorového plavidla.
Tato jednotka se mimo jiné podílela na likvidaci polomů ve Vysokých Tatrách v roce 2004.

Preventivní činnost

Činnost městské policie je samozřejmě mnohem širší. Jmenujme například provozování dětského hřiště na Dukle, besedy na školách, nebo soutěže a tábory pro děti.

Jak vidíte, činností, které městská policie zajišťuje je mnoho a na většinu z nich ani není potřeba pokutový blok. Nabízí se otázka do diskuse. Je tu městská policie skutečně jen proto, aby lidem komplikovala život?

Článek vyšel také na www.radyvnouzi.cz  

Autor: Michal Bareš | úterý 26.2.2008 12:47 | karma článku: 10,48 | přečteno: 1195x