Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RSS čtečka může zachraňovat životy

RSS čtečku používá mnoho z nás pro sledování novinek na oblíbených webových stránkách. Její možnosti jsou ale daleko širší a může pomáhat i v případě ohrožení.

Jedním z úkolů, stanovených v Koncepci ochrany obyvatelstva do roku 2020 s výhledem do roku 2030, je podpora využívání moderních informačních technologií pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva. Zatímco samotné varování zůstává především na sirénách, k následnému tísňovému informování je dnes možné využít nejrůznější prostředky - od "mluvících" sirén, přes rozhlasové a televizní vysílání, místní informační systémy (obecní rozhlas) až po dnes tolik oblíbené hromadné SMS. Každý z těchto způsobů má však své nevýhody:

  • Rozhlasové a televizní vysílání naráží na stále klesající počet lidí, kteří ho sledují. V době mnoha desítek stanic a internetového streamování je zaslechnutí případné tísňové informace věcí náhody a navíc je těžko použitelné pro méně závažné lokální události.
  • Elektronické sirény a místní informační systémy jsou sice téměř dokonalé, ale finančně velmi nákladné. Pokud obec nedosáhne na dotaci v rámci protipovodňových opatření, je jejich pořízení jen těžko reálné.
  • SMS rozhlas dnes používá mnoho měst i malých obcí. Přestože jde o způsob, jak rychle oslovit velkou část obyvatel, v praxi tak úspěšný není. Problémem je nutnost předchozí registrace občana do systému a pak také zátěž pro obecní rozpočet.

Řešením může být systém pro rozesílání SMS na všechny mobilní telefony na daném území, o němž jste mohli číst zde. Ačkoli tento systém bude rozhodně velkým přínosem při závažném ohrožení, jen těžko bude použitelný při méně závažných místních událostech.

Poměrně nedávno však Institut ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč přišel v rámci své výzkumné činnosti s další možností, která má téměř nulové náklady a v jiných oblastech ji používá mnoho z nás. Řeč je o RSS - formátu pro čtení novinek na webových stránkách a shromažďování obsahu z různých zdrojů na jednom místě.
Aplikace, kterou Institut vyvinul, nese název ETIRSS (editor tísňových informací RSS) a umožní obcím komunikovat s veřejností v případě nebezpečí nebo jeho hrozby.

Vzhledem k tomu, že obce již připojení k internetu využívají a mají vlastní internetové stránky, bylo by zprovoznění aplikace otázkou chvíle. Získaly by tak další způsob, jak bez dalších nákladů nejen informovat o nastalém nebezpečí, ale také o jeho hrozbě. Škála těchto informací by jistě mohla být velmi široká a zahrnovat například i předávaní výstrah ČHMÚ nebo přerušení dodávek energií.
To vše bez jakékoli registrace ze strany občanů a navíc přístupná i komukoli, kdo v daném místě nebydlí, ale zajímá ho (chataři). Po zadání adresy RSS kanálu do mobilního telefonu (nebo jiné čtečky) není problém získat důležitou informaci téměř okamžitě všude tam, kde je dostupné připojení k internetu.

Výhodou je, že aplikace sama vygeneruje stránku, která může být přístupná přes odkaz z obecního webu. To ocení nejen ti, kdo čtečku nebudou používat, ale především starostové malých obcí. Ti totiž v případě potřeby rychlého informování nebudou muset čekat na někoho, kdo web spravuje, ale informaci umístí prostřednictvím aplikace hned.

Další výhodou je, že takto vytvořená stránka obsahuje pouze text a základní grafiku, takže nezatěžuje web. Jak ukázaly například nedávné zkušenosti se závadnou vodou v Brně, klíčové weby, kam chodí lidé pro informace, pod náporem návštěv kolabují. Dobrým řešením proto může být generování těchto tísňových informací na jiný server a v případě mimořádné události na něj přesměrovat obecní doménu.

Další možnosti se otevírají u webů, které používají redakční systémy a umožňují načítání externích RSS zdrojů. V okamžiku odeslání se tak informace může zobrazit nejen v RSS čtečkách obyvatel, ale také patřičně zdůrazněné na stránkách obce, místních hasičů nebo třeba mikroregionu. Obdobně to funguje například v Pardubicích, kde jsou informace o haváriích v místní chemičce automaticky zvýrazněny na webu města (místo RSS je používáno SMS zpráv).

Další podrobnosti: The Science for Population Protection

Autor: Michal Bareš | neděle 23.10.2016 11:49 | karma článku: 14,71 | přečteno: 317x
  • Další články autora

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma: 24,07 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Michal Bareš

Mohou být billboardy prospěšné?

Za chvíli nás čekají další volby, na některých místech hned dvojité. Ze spousty reklamních ploch na nás shlížejí postavy, které to s nám myslí zaručeně dobře. Billboardy však mohou mít mnohem lepší účel, než jen radit, koho volit.

16.9.2018 v 17:06 | Karma: 4,67 | Přečteno: 144x | Diskuse| Občanské aktivity

Michal Bareš

Potok jménem Doubrava

Řeklo by se běžný potůček, kterých je všude plno a leckdy nemají ani svůj název. Tenhle ho ale má - Doubrava.

10.8.2018 v 8:02 | Karma: 10,72 | Přečteno: 572x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Michal Bareš

Švédský recept na krize

Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.

26.5.2018 v 7:18 | Karma: 16,14 | Přečteno: 1279x | Diskuse| Ostatní

Michal Bareš

Městské weby a informace o možném ohrožení občanů. Jsou dostačující?

Podíval jsem se na to, jak si v oblasti ochrany obyvatel vedou internetové stránky obcí s rozšířenou působností v Pardubickém kraji. Rozhodně musím pochválit Pardubice, Českou Třebovou a s malou výtkou i Žamberk.

2.1.2018 v 18:24 | Karma: 4,50 | Přečteno: 204x | Diskuse| Pardubice
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Vláda navrhuje zvýšení měsíčního poplatku České televizi na 150 korun

26. června 2024  5:53,  aktualizováno  20:05

Návrh na zvýšení měsíčních poplatků veřejnoprávním médiím schválila vláda. Zatímco u České televize...

GLOSA: Tektonické desky politiky v pohybu. Ale kdo riskne koalice stran?

26. června 2024

Premium Co je moc, to je moc, celá koza v polívce, to je o nemoc. To říkávaly naše babičky, když něco fakt...

V kolumbijském Medellínu spadla kabina lanovky. Jeden člověk zemřel

26. června 2024  19:42

Při pádu lanovky ve druhém největším kolumbijském městě Medellín zemřel ve středu nejméně jeden...

Izraelský vpád do Libanonu? OSN varuje před humanitární apokalypsou

26. června 2024  19:26

Rozšíření izraelské války proti palestinskému hnutí Hamás z Pásmu Gazy do Libanonu by mělo...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1115x
Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal