Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Macron a Scholz potvrdili, že jsou Ufoni

Ani Paříž, ani Berlín zjevně nepochopily, co je nyní nejdůležitější. Výstavba plynovodu přepravujícího vodík ze Španělska tím totiž určitě není. Ani omezení práva veta v Evropské radě.

Berlín přistoupil k francouzsko – španělské dohodě o stavbě plynovodu pro vodík (zde). Samozřejmě ve snaze diverzifikovat dodávky a zajistit tak větší bezpečnost pro Evropu. Ve zpravodajství přitom zcela chyběla informace o tom, jak na tom vlastně státy v Evropě s výrobou vodíku jsou. Ideálně toho zeleného, vyráběného výhradně pomocí elektřiny z občasných zdrojů (OZE). Přitom by zabrala jen velmi málo místa. Dalo by se to totiž popsat i jedním slovem: Nijak.

I kdyby na tom už někdo v Evropě byl s vodíkem jinak, neřešilo by to základní problém celého konceptu. Tím je strašlivá neefektivita. Abychom získali kilowatthodinu energie ve vodíku, musíme do jeho výroby vložit tři kilowatthodiny… Vodík zatím Evropu zachránit nedokáže. Ale zachránit ji může dostatečná podpora Ukrajiny.

Jenže jestli chcete někoho podporovat, musíte mít čím. To je bohužel to, co státy v EU jaksi přestávají mít. Platí to samozřejmě i při podpoře již pomalu rok se bránící Ukrajiny. Kromě zdravotnického vybavení a dalších potřeb posílají evropské státy na Ukrajinu zbraně, munici a vojenskou výstroj. Ze svých zásob.

Jenže ty zásoby se nedaří průběžně doplňovat. Jednoduše proto, že evropští politici sní již roky sladký sen o věčném míru., o kterém mluví i prezidentský kandidát Andrej Babiš. Jak se však ukázalo před pár desítkami let na Balkáně a jak to od loňska sledujeme na Ukrajině, věčný mír se nekoná. Jenže evropské zbrojovky jsou zavedené na výrobu mírovým tempem. Německý Bundeswehr, kdysi obávaná síla, má zásoby munice pro houfnice ráže 155 milimetrů na dva dny boje (zde). Jeho technika je v dezolátním stavu. Německé tanky Leopard, o které Ukrajina opakovaně žádá, se vyrábí šnečím tempem. A Francouzi a Britové dokonce své hlavní tanky (Leclerc a Challenger) už nevyrábějí vůbec. Své sklady vyprazdňují všichni ukrajinští spojenci. Nestačí to. A k tomu se zásoby v evropských skladech povážlivě ztenčují.

Důsledkem toho jsou i současné zprávy o tom, že Británie dá Ukrajině 14 tanků Challenger, nebo že Polsko poskytne rotu tanků Leopard (což je zhruba stejné množství). To však nejsou počty, které by mohly změnit situaci na bojišti. Poměr sil můžou v tomto případě změnit jen stovky tanků. S ohledem na to, kolik tanků má stále ještě Rusko, by jich bylo potřeba jistě alespoň 500. Jenže to je množství, které k dispozici není. A vyrobit ho rychle nyní Evropa neumí. Tedy, ona by to možná i uměla, ale někdo by musel sebrat odvahu a ty nové tanky objednat. Stejně jako munici, transportéry, rakety a všechno další, co je potřeba.

Takže to, co tedy nyní demokratická Evropa potřebuje, jsou velké a rychlé objednávky pro zbrojní průmysl. Peníze na ně jsou. Stačí je přestat cpát do projektů, jako je vodíkový plynovod a další „klimatické“ záležitosti, jež jsou prý nezbytné. Jenže pánové Scholz a Macron se shodli na tom, že EU se musí stát první „klimaticky neutrální“ oblastí na světě. A aby jim to nikdo nemohl zcela nevyvratitelnými technickými a fyzikálními argumenty narušit, shodli se i na tom, že je v EU potřeba omezit právo veta (zde). Což je to poslední, co by mohlo unii nějak prospět.

V každém případě, ani jednomu z šéfů nejdůležitějších unijních států zjevně ještě nedošlo, že pokud se mají sklady vyprazdňovat, musí se také něčím plnit. Což už asi není překvapivé. Protože jestli někdo věří tomu, že občas dodávající zdroj energie zajistí energii kdykoli, může snadno věřit tomu, že zbraně pro obranu Ukrajiny se ve skladech tak nějak objevují samy…

Mimochodem, bylo by zajímavé se zeptat ukrajinských vojáků, co si myslí o nápadech na elektrifikaci armádních vozidel. Jak by asi v podmínkách ukrajinského bojiště probíhalo nabíjení jejich baterií? A jak daleko by v zimě dojely?

 

Foto: wikipedia.org

 

 

Autor: Barbora Vomáčková | středa 25.1.2023 14:26 | karma článku: 25,28 | přečteno: 667x
  • Další články autora

Barbora Vomáčková

Český rozhlas šíří klimatickou paniku

Naprosto nevyvážené zpravodajství na téma české pozice vůči „klimatu“ zveřejnil na svých stránkách Český rozhlas u příležitosti zahájení „klimatického summitu“ OSN.

20.9.2023 v 7:35 | Karma: 34,49 | Přečteno: 794x | Diskuse | Společnost

Barbora Vomáčková

Přilepení aktivisté dokázali jen naštvat všechny okolo

Říkají si Poslední generace nebo Rebelové proti vyhynutí a v poslední době všude možně blokují silnice. Asi jsou na sebe hrdí. Zatím ale dosáhli jediného. Štvou už úplně každého. Gratuluju.

14.9.2023 v 9:42 | Karma: 35,45 | Přečteno: 928x | Diskuse | Společnost

Barbora Vomáčková

Dokážete poznat klimatické dezinformace a lži?

O dezinformacích se v poslední době hodně mluví. Spousta z nich se týká i tématu klimatické změny. A spousta dezinformací jde ze „zelené“ strany.

22.5.2023 v 11:09 | Karma: 33,24 | Přečteno: 786x | Diskuse | Společnost

Barbora Vomáčková

Německo páchá energetickou sebevraždu

V zemi, z níž pocházejí nositelé Nobelovy ceny Otto Hahn, Werner Heisenberg, Max Planck či Albert Einstein, otcové jaderné energetiky, se staly jaderné elektrárny symbolem zla.

5.4.2023 v 15:41 | Karma: 34,66 | Přečteno: 838x | Diskuse | Společnost

Barbora Vomáčková

Energetická soběstačnost ČR v ohrožení

Vlastníci českých uhelných elektráren většinu svých energetických zdrojů brzy vypnou. Za uhlí, pokrývající přes 40 procent české spotřeby, si ČR nepřipravila včas náhradu. Po roce 2025 tak Česku hrozí nedostatek vlastní elektřiny.

23.3.2023 v 6:32 | Karma: 25,31 | Přečteno: 465x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Wollner kolegyně obtěžoval, vyplývá ze spisu. Z 90 procent smyšlené, brání se

20. července 2024  16:53,  aktualizováno  21.7 9:56

Bývalý šéf pořadu Reportéři ČT Marek Wollner podle uniklé zprávy vyšetřovací komise, kterou má...

Tajná služba připustila, že odmítla Trumpovi posílit ochranku. Nejsou lidi, řekla

21. července 2024  9:38

Tajná služba Spojených států připustila, že ve dvou letech předcházejících atentátu na Donalda...

Trump se po atentátu vrátil k útočné rétorice, opět se posmíval Bidenovi

21. července 2024  9:13

Šéfové Demokratické strany se snaží zvrátit výsledky primárek a vyřadit z volebního klání Joea...

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

21. července 2024

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2204x
Život je soubor náhod a rozhodnutí. Jsme tu jen na chvilku a je zbytečné se zabývat hloupostmi. Podstatné věci však chápeme až od určitého věku a na začátku života se trápíme naprostými podružnostmi. Užijme si každou vteřinu s těmi, které máme rádi.

Seznam rubrik