Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak daleko se Brusel vzdálil od lidí?

Co je pro lidi důležitější – aby se cítili fyzicky dobře, nebo aby mohli mít pocit, že dělají něco užitečného? Odpověď je podle Bruselu jednoznačná.

V EU se přestane měnit zimní a letní čas. Tenhle nadějný příslib, s odkazem na to, že si to lidé žádají, vyslovil bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle představ Komise mělo poslední střídání času proběhnout v roce 2019. Leč státy – na jejichž dohodě mělo záležet – se nedokázaly dohodnout, zda bude nastálo zimní, nebo letní čas. A když pak před dvěma roky udeřil kovid, tenhle nápad rychle zmizel z předních pozic unijního seznamu.

Přitom jde o vcelku jednoduchou záležitost, na kterou není potřeba sestavit a zaplatit mnoho odborných komisí a poradců. V podstatě jen stačí si říct, který čas bude nadále platit. Zda původní zimní, nebo umělý letní. Každý má jistě své zastánce a ti mají své argumenty. Ty ekonomické, které kdysi k zavedení dvojího času vedly, však už prý dávno pominuly. Ne že by se okolo toho nedalo dlouho hádat. Jeden člověk je rád, že je při letním čase v létě déle vidět, druhý člověk chce raději vstávat tak, jak mu připadá přirozené. Shodnout se na tom, který čas vybrat, tak přes veškerou jednoduchost, nemusí být úplně jednoduché.

Není však přitom pravda, že musí být čas ve všech evropských státech nastavený stejně. I dnes, když letíte na dovolenou do Řecka, musíte si hodinky posunout ještě o hodinu. Při cestě na „Kanáry“ si hodinky posouváte také. A znamená to snad nějaký zásadní problém? Neznamená. Tvrzení o tom, že je jednotný čas v celé EU nutný kvůli dopravě a fungování trhu je právě kvůli předcházejícímu případu zcela lichý. V každém případě, rozhodnutí o tom, zda letní či zimní čas, Brusel nijak neprosazuje. Byť by to lidé zřejmě uvítali. Alespoň o tom svědčí zatím největší odezva v takzvané veřejné konzultaci, již komisariát vyhlásil a do níž poslalo svůj názor 4,6 milionu lidí.

O to víc energie však věnuje stejný komisariát nekompromisnímu prosazování věcí, jež jsou nesrovnatelně složitější. A jejichž dopad na životy lidí je nesrovnatelně vážnější. A také je okolo nich podstatně menší veřejná shoda. I římští císaři přitom věděli, že musí občas dát lidem „chléb a hry“. Prostě udělat něco, na co si lidé mohou sáhnout a můžou z toho mít radost. Jinak bude popularita daného politika klesat. Do stejné kategorie patří i jiná rozhodnutí, na nichž se politik s lidmi shodne. Třeba snížení daní. Úspěšná ochrana hranic. Vyčištění řek, či odsíření uhelných elektráren do téhle kategorie patří také. A patřilo by do ní také ukončení střídání letního a zimního času.

Jak je možné, že si komisaři stojící v čele Evropské komise nechali tuhle možnost uniknout? Že místo malého krůčku vstříc lidem, nasadili obrovský skok proti lidem, kterým nepochybně je jejich Zelený úděl (Green Deal)? A nejen ten, protože sociálně inženýrských projektů mají komisaři, podporovaní většinou europarlamentu, rozjetých více. Celková popularita EU přitom stále klesá. Protože to, že zatím v průzkumech nevítězí příznivci odchodů z Unie, ještě zdaleka neznamená, že jsou lidé s Bruselem spokojeni.

V úvahu připadá asi jen jediné vysvětlení. Co chtějí lidé, je unijní vrchnosti úplně jedno. Tragické je, že unijní vrchnost není jen Komise a europarlament, ale i Evropská rada, tvořená premiéry či prezidenty členských zemí. A také vlády členských států a národní parlamenty, jejichž souhlas stále ještě bruselský komisariát potřebuje.

Ve světle přístupu ke střídání letního a zimního času je evidentní, že bruselská parta žije v úplně jiném světě, než lidé ve všech členských státech. Takže ji zřejmě žádná čísla od analytiků a ekonomů, jakož i od vědců z různých oborů, nepřimějí k tomu, aby se na následky Green Dealu dokázali podívat alespoň s odstupem, když už ne kritickým okem. Protože do jejich opusu magnum (velkého díla) jim nikdo mluvit nebude. Natož obyčejní lidé. Otázka je, zda to tak necháme?

Autor: Barbora Vomáčková | úterý 14.9.2021 12:25 | karma článku: 35,80 | přečteno: 1304x
  • Další články autora

Barbora Vomáčková

Český rozhlas šíří klimatickou paniku

Naprosto nevyvážené zpravodajství na téma české pozice vůči „klimatu“ zveřejnil na svých stránkách Český rozhlas u příležitosti zahájení „klimatického summitu“ OSN.

20.9.2023 v 7:35 | Karma: 34,49 | Přečteno: 793x | Diskuse| Společnost

Barbora Vomáčková

Přilepení aktivisté dokázali jen naštvat všechny okolo

Říkají si Poslední generace nebo Rebelové proti vyhynutí a v poslední době všude možně blokují silnice. Asi jsou na sebe hrdí. Zatím ale dosáhli jediného. Štvou už úplně každého. Gratuluju.

14.9.2023 v 9:42 | Karma: 35,45 | Přečteno: 928x | Diskuse| Společnost

Barbora Vomáčková

Dokážete poznat klimatické dezinformace a lži?

O dezinformacích se v poslední době hodně mluví. Spousta z nich se týká i tématu klimatické změny. A spousta dezinformací jde ze „zelené“ strany.

22.5.2023 v 11:09 | Karma: 33,24 | Přečteno: 786x | Diskuse| Společnost

Barbora Vomáčková

Německo páchá energetickou sebevraždu

V zemi, z níž pocházejí nositelé Nobelovy ceny Otto Hahn, Werner Heisenberg, Max Planck či Albert Einstein, otcové jaderné energetiky, se staly jaderné elektrárny symbolem zla.

5.4.2023 v 15:41 | Karma: 34,66 | Přečteno: 838x | Diskuse| Společnost

Barbora Vomáčková

Energetická soběstačnost ČR v ohrožení

Vlastníci českých uhelných elektráren většinu svých energetických zdrojů brzy vypnou. Za uhlí, pokrývající přes 40 procent české spotřeby, si ČR nepřipravila včas náhradu. Po roce 2025 tak Česku hrozí nedostatek vlastní elektřiny.

23.3.2023 v 6:32 | Karma: 25,31 | Přečteno: 465x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Chci víc peněz na vědu i bezúročné půjčky pro doktorandy, říká nový ministr

30. dubna 2024  15:37,  aktualizováno  18:29

Pavel Tuleja, který má být příští týden jmenován novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace za TOP...

Green Deal nikdo nezmění. Vnímejme ho jako příležitost, radí Pavel Telička

30. dubna 2024

Premium Česká republika slaví 20. výročí vstupu do EU. Pavel Telička tehdy český vstup v Bruselu...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Co mírová konference v Čapím hnízdě, napadla Černochová Babišovu kritiku

30. dubna 2024  17:30

Ministryně obrany Jana Černochová ostře reagovala na kritiku české muniční iniciativy pro Ukrajinu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2204x
Život je soubor náhod a rozhodnutí. Jsme tu jen na chvilku a je zbytečné se zabývat hloupostmi. Podstatné věci však chápeme až od určitého věku a na začátku života se trápíme naprostými podružnostmi. Užijme si každou vteřinu s těmi, které máme rádi.

Seznam rubrik