Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Blackout je jako jihomoravské tornádo. U něj taky nikdo nevěřil, že přijde

V energetice se delší dobu děje něco sakra dramatického. Je normální, že během jednoho roku málem zhasne celá Evropa, v Česku skončí desítky prodejců s téměř milionem zákazníků a ceny energií a plynu vystoupí na několikanásobek?

Bojím se, že obávaný blackout je jen otázkou času. Mnoho lidí bohužel riziko nadále bagatelizuje, a tak předpokládám, že až to přijde, bude to podobné jako s tornádem na jižní Moravě: šok, připravenost nulová, spoušť obří.

Jeden z největších hráčů české energetiky Pavel Tykač nedávno přiznal Hospodářským novinám, že těsně před Vánoci byla energetická situace v Evropě tak našponovaná, že jsme nebyli daleko od odpojování domácností a podniků. „Od čtyř odpoledne do půlnoci jelo prakticky vše, co do sítě může být připojeno,“ prozradil o středě 22. prosince. Čekala jsem, co na to správce soustavy a zelení aktivisté. A dočkala jsem se starého známého scénáře. ČEPS velmi opatrně konstatoval, že k „žádné neobvyklé situaci nedošlo“, a aktivisté na to zareagovali oslavnými tanci s tím, že jejich oblíbenec Tykač lhal.

Nedalo mi to a podívala jsem se na několik veřejně přístupných parametrů, které nám dávají objektivní informaci, jak daleko jsme skutečně byli od krize. Pár dní před Vánoci se denní teploty pohybovaly mírně pod nulou a ty noční až k -10 °C. Cena elektřiny na denním trhu, která se běžně pohybuje v řádech desítek eur, vylezla až na rekordních 620 eur/MWh. Co to znamená? Že se skutečně v tu dobu točilo prakticky všechno, co umí vyrábět energii, a že pro případ výpadku velkého zdroje toho v záloze moc nezůstávalo. Energetici připouštějí, že v těchto situacích neplatí úplně doslova pravidlo, podle kterého musí být pořád k dispozici záloha ve výši největšího bloku (v případě ČR je to blok Temelína s instalovaným výkonem 1000 MW), a pokud k výpadku skutečně dojde, situaci v prvních vteřinách a minutách musí zachránit některá z okolních zemí.

To by však před Vánoci zřejmě nepřicházelo v úvahu. Špičková výroba v české síti dosahovala téměř 13,5 GW a přeshraniční toky místy vykazovaly čistý export ve výši až 3,5 GW (to je na úrovni téměř dvou Temelínů!). Jinými slovy v tu dobu jsme sami někoho zachraňovali, tak si moc nedovedu představit, že by nám někdo byl schopen vzápětí poskytnout pomoc. Bližší pohled prozradí, že jsme pomáhali především Rakousku a Slovensku. Dalším zajímavým ukazatelem je tzv. odhadovaná cena odchylky, která znázorňuje, kolik musí výrobce uhradit operátorovi za to, že dodal do sítě jinou produkci, než měl v plánu. Zatímco za normálních okolností se platí nižší tisíce korun za odchýlenou MWh, před Vánoci to bylo skoro 17 000,-/MWh. Operátor tím jinými slovy říká: Dejte si setsakramentsky záležet, abyste dodrželi závazky, protože v sítě se momentálně počítá každá gigawatthodina. A ještě jedna indicie. Uhlí jelo skutečně na plné pecky (47,1 %), plyn také (12,3 %). Dohromady s jádrem to dělalo téměř 90 %.  

Z výše uvedeného je patrné, že Tykač fakt nelhal. O nějakém klidném předvánočním rozjímání nemohla být v evropských elektrárnách a na dispečincích ani řeč. Fakticky ovšem nelhal ani ČEPS, ten se totiž vyjadřoval výhradně k českému trhu bez ohledu na nějaké „co by, kdyby“. Upřímně řečeno správce sítě asi těžko prozradí, že jsme byli na pokraji blackoutu – jeho úkolem je v komunikaci za každou cenu uklidnit odběratele, že se nic nestalo. Na druhou stranu se nemůžu ubránit dojmu, že už to s tím klidem občas trochu přehání. O to překvapenější bude, až to jednou opravdu „rupne“ a celá země nebo nedej bože Evropa se ponoří do tmy. Co myslíte, je to pravděpodobnější než tornádo na jižní Moravě?

Autor: Barbora Vomáčková | pátek 21.1.2022 17:39 | karma článku: 35,98 | přečteno: 982x
  • Další články autora

Barbora Vomáčková

Český rozhlas šíří klimatickou paniku

Naprosto nevyvážené zpravodajství na téma české pozice vůči „klimatu“ zveřejnil na svých stránkách Český rozhlas u příležitosti zahájení „klimatického summitu“ OSN.

20.9.2023 v 7:35 | Karma: 34,49 | Přečteno: 794x | Diskuse | Společnost

Barbora Vomáčková

Přilepení aktivisté dokázali jen naštvat všechny okolo

Říkají si Poslední generace nebo Rebelové proti vyhynutí a v poslední době všude možně blokují silnice. Asi jsou na sebe hrdí. Zatím ale dosáhli jediného. Štvou už úplně každého. Gratuluju.

14.9.2023 v 9:42 | Karma: 35,45 | Přečteno: 928x | Diskuse | Společnost

Barbora Vomáčková

Dokážete poznat klimatické dezinformace a lži?

O dezinformacích se v poslední době hodně mluví. Spousta z nich se týká i tématu klimatické změny. A spousta dezinformací jde ze „zelené“ strany.

22.5.2023 v 11:09 | Karma: 33,24 | Přečteno: 786x | Diskuse | Společnost

Barbora Vomáčková

Německo páchá energetickou sebevraždu

V zemi, z níž pocházejí nositelé Nobelovy ceny Otto Hahn, Werner Heisenberg, Max Planck či Albert Einstein, otcové jaderné energetiky, se staly jaderné elektrárny symbolem zla.

5.4.2023 v 15:41 | Karma: 34,66 | Přečteno: 838x | Diskuse | Společnost

Barbora Vomáčková

Energetická soběstačnost ČR v ohrožení

Vlastníci českých uhelných elektráren většinu svých energetických zdrojů brzy vypnou. Za uhlí, pokrývající přes 40 procent české spotřeby, si ČR nepřipravila včas náhradu. Po roce 2025 tak Česku hrozí nedostatek vlastní elektřiny.

23.3.2023 v 6:32 | Karma: 25,31 | Přečteno: 465x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Čínský miliardář si za peníze stoupenců užíval luxus, v USA pyká za vydírání

16. července 2024  22:38

Čínského miliardáře Kua Wen-kueje, který před lety uprchl do Spojených států, uznala americká...

Štěpán Kozub hraje dirigenta. Divadlo Mír točí komedii Srnky

16. července 2024  21:59

Ostravská parta kolem Divadla Mír točí pro kina film Srnky. Příběh napsal, na několika scénách...

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

16. července 2024  21:33

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2204x
Život je soubor náhod a rozhodnutí. Jsme tu jen na chvilku a je zbytečné se zabývat hloupostmi. Podstatné věci však chápeme až od určitého věku a na začátku života se trápíme naprostými podružnostmi. Užijme si každou vteřinu s těmi, které máme rádi.

Seznam rubrik