Kozel v zahradnictví a slon v porcelánu
Zemědělství evidentně nerozumí, chytá se argumentů z jedné a z druhé strany a jediným pevným bodem v jeho chování je svatý grál pětikoaliční jednoty. Jak mu přikážou ve vládě, tak v rezortu koná. Vypouští fráze a v konečném důsledku škodí.
Abychom si to alespoň v hlavních bodech shrnuli: Neuvěřitelná teze „kdo vydělává, ať si platí rozvoj sám“ je sice líbivá a úžasně jednoduchá, ale kdyby pan ministr přemýšlel jen o minutu déle, musel by přece pochopit, že v úspěšných firmách padají dotace na úrodnou půdu, kdežto v neúspěšných nahrazují něco, co tam evidentně chybí – nejspíš výkonnost. Na stejné téma je i další perla: stanovíme limit na investice 30 milionů, aby se dostalo na víc subjektů. Bezva – ale za 30 milionů nikdo nic významného nepostaví. Jestli chceme rušit klecové chovy slepic a nahradit je modernějšími, tak jsou to investice v miliardách. Kdo se do toho pustí? Ten, který před pár lety budoval za stamiliony klecové chovy, které má teď rušit?
Pan ministr chce, aby se české mléko zpracovávalo v českých mlékárnách. Ty vydělávají, takže na investice jim nepřidá a zřejmě neví, že i naše největší mlékárny jsou proti německým poměrně malé. Velké mlékárny jsou samozřejmě rentabilnější, nakupují velké množství mléka – i českého – a vyrábějí velká množství výrobků s nižší režií a tedy i levněji. To je důvod, proč mnohdy české mléko putuje do zahraničí a vrací se v podobě dovážených jogurtů. S tím ovšem pan ministr nebude dělat nic.
Od roku 2004, tedy od vstupu do EU jsme prošli těžkým obdobím ztráty vlastního trhu v řadě tradičních komodit. Pan ministr se nyní vyjadřuje v tom smyslu, že dnešní úroveň naší soběstačnosti je ta nejlepší a že ji chce zachovat. Jak? Copak nechápe, že je to trend, který bude pokračovat, pokud se mu nevzepřeme? Stačí se podívat na podmínky polských zemědělců, na jejich dotace, na jejich daňové úlevy a na další okolnosti. Válcují nás tak, že už i naši lidé raději jezdí do Polska nakupovat potraviny. To chce pan ministr zachovat?
Velmi poučná je současná epizoda s vývozem ukrajinského obilí. Naše bohorovná vláda nám sdělila, že o nic nejde a žádné embargo není třeba. Polská vláda vyvolala poměrně ostrý konflikt a uspěla. Na její stranu se postavilo Slovensko, Maďarsko a my jsme se pak tedy také nějak přilepili a mohutně kývali hlavami. Vratné kauce, garantující, že se transporty ukrajinského obilí nedostanou na naše trhy je dobré, dokonce bych řekla vtipné řešení. Z našich hlav to bohužel není, tak jsme se alespoň přitulili a teď se můžeme radovat, že jednotný evropský přístup zvítězil. Houby zvítězil. Skutečným vítězem je polská vláda, která se nebála postavit za své zemědělce a vlastně se tak zastala i těch našich.
Ministr Výborný si pochvaluje přesun dotací od velkých podniků k malým, což je další důkaz toho, že ničemu nerozumí. Velké podniky hospodaří na 70 % veškerých zemědělských ploch a pokrývají svou produkcí 80 % naší spotřeby. Dotace pro ně v minulých letech nebyly žádný přilepšením, byly částečným dorovnáním podmínek zahraniční konkurence v rámci EU. V Německu, Francii, Rakousku a dalších zemích mají zemědělci evidentně vyšší dotace a úlevy a je to zakryto jakousi „omertou“ – prostě se to nezveřejní, nesdělí, dozvíte se to jen pokoutně a stejně s tím nemůžete nic dělat. Tyto subvence jdou do zemědělství různými kanály přes jiná ministerstva, přes municipality a zemské vlády, a výsledkem jsou podnákladové ceny německého, rakouského, francouzského dodavatele a tlak na naše výrobce – jak na zemědělce, tak na potravináře. Škrtat za této situace dotace je nezodpovědné a přesunovat tyto peníze k malým farmářům neřeší v potravinové bilanci nic. Řeší to pouze finanční situaci malých farmářů. Budiž jim přáno, miliony vajec, stovky tun masa a zeleniny na náš trh nedodají, ani kdyby měli dotace dvojnásobné. Hospodaří zhruba na 5 % zemědělské půdy.
Když už ten výborný ministr zemědělství nevidí zemědělce a potravináře, měl by alespoň jako lidovec vidět občana, měl by vidět venkovské obyvatelstvo a měl by pochopit, že tato země potřebuje dostatek kvalitních a dostupných potravin. Ceny potravin u nás stouply po mnoha letech a určitě nepřehlížím i fakt, že někteří účastníci využili atmosféru vysoké inflace a zkusili si zahojit minulé šrámy a trochu se zajistit do budoucnosti. Vyčítám to nejvíc maloobchodním řetězcům, které žádné škody v minulých letech neutrpěly a stále mají jistotu nadprůměrného výdělku. Jak ukazuje poslední vývoj, dalšímu zdražování potravin brání ostrá konkurence. Zemědělci ani potravináři touto cestou nepůjdou, pokud k tomu nebudou donuceni bezhlavou politikou státu. Jestli se pan ministr jednou probudí a pochopí, že dotace nejsou dárky, ale nástroj k udržení tržní rovnováhy, pak si snad sedne se zemědělci za jeden stůl, zabere s nimi za jeden provaz a začne bojovat za zájmy této země jako státník.
Margit Balaštíková
Vývoj spotřebitelských cen
Na výstavě Země živitelka se předseda vlády Fiala chlubil tím, jak se jim podařilo snížit ceny potravin a že tedy plní slib, který vláda dala před rokem.
Margit Balaštíková
Co si o tom má člověk myslet?
Pětikoalice se už delší dobu dohaduje o zavedení vratných PET lahví. S ekologií to nemá nic společného, PET lahve se z 80 % vytřídí, pak se rozemelou, roztaví a dělají se z nich nové lahve na nápoje.
Margit Balaštíková
Demovláda v křeči
Vládní pětikoalice je složená z demostran, tedy z politických subjektů, které si na skutečné subjekty pouze hrají.
Margit Balaštíková
Pirátská digitalizace
Ministr Bartoš udělal několik chyb v těsném sledu za sebou: nejprve se začal chlubit s tím, že zdigitalizuje stavební řízení...
Margit Balaštíková
Pukavce z Penny Marketu
Když se rozhodovalo o větším komfortu pro slepice, o rušení klecových chovů a zavádění podestýlek, přišly maloobchodní řetězce s úžasnou myšlenkou, že od roku 2025 nebudou už vejce z klecových chovů prodávat.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Ceny Emmy se letos rozdaly již podruhé. Uspěly seriály Šógun, Sobík a Stále v kurzu
Televizní cenu Emmy v kategorii nejlepší drama získal seriál Šógun. Poprvé toto ocenění dostalo...
Trump unikl pokusu o atentát, řekla FBI. Muž ho chtěl zastřelit na golfovém hřišti
V blízkosti exprezidenta Spojených států Donalda Trumpa zazněla střelba. Stalo se tak v areálu jeho...
Troubky vyhlížely potopu z hospody. Byl stres, tak se šlo na pivo, říká místní
Dvoutisícová vesnice Troubky na Přerovsku zažila noční kulminaci řeky Bečvy. Přes veškeré výzvy...
Polsko svolává mimořádné zasedání vlády, situace v Dolním Slezsku je vážná
Ve Varšavě v pondělí ráno mimořádně zasedne kvůli záplavám polská vláda. Na sociální sítí X to...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 123
- Celková karma 23,40
- Průměrná čtenost 300x
Členka Podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství, Podvýboru pro potravinářství, veterinární činnost a živočišnou výrobu a Podvýboru pro vodní hospodářství.