Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Útok na židovský stát v širších souvislostech

V sobotu ráno 7.října vtrhli palestinští ozbrojenci na území Izraele. Naplno se tak opět projevil Arabsko-izraelský konflikt, který na blízkém východě doutná již desetiletí. 

Masivní a překvapivě úspěšný útok hnutí Hamas na Izrael, tak fixovaném na vlastní bezpečnost, sám o sobě vyvolává řadu otázek, tak jako dodnes vyvolává otázky zákulisí 11.září v USA.

Útoku hnutí Hamas bezprostředně předcházela událost, která ač se nedostala do našich mainstreamových ani alternativních médii, rozhořčila celý muslimský svět, včetně tureckého prezidenta Erdogana. Ve středu 4.10. židovští ortodoxní osadníci pod ochranou bezpečnostních sil Izraele zaútočili na posvátnou mešitu Al Aksa na Chrámové hoře v Jeruzalémě a pokusili se jí znesvětit kabalistickými rituály(1). Samotné hnutí Hamas označilo současný útok za odvetu za masové zabíjení palestinských civilistů izraelskou armádou v posledních měsících. 

Dovolte mi teď osobní vzpomínku. Je tomu již 18 let, kdy jsem navštívil Izrael. Byl jsem svědkem události, která poukazovala na napětí mezi oběma etniky. Na silnici v Jeruzalémě došlo k automobilové havárii, kdy se srazilo auto řízené Izraelcem a Palestincem. Rozzuřený Palestinec vystoupil z auta, vzal kámen a chystal se ho vrhnout nad Izraelce. Jen lidé okolo mu v tom zabránili. 

Můj dojem z návštěvy Izraele byl ten, že jako mnohé jiné konflikty, ani tento není černobílý. Na straně Palestinci jako temperamentní Arabové mají velmi horkou krev. Na straně druhé na straně Izraelců jsem viděl jisté projevy nadřazenosti a necitlivosti vůči Palestincům. Přecházet hraniční přechod mezi Jeruzalémem a Betlémem, kdy na mně mířily z vrchu naplno ozbrojení izraelští ozbrojenci bylo stresující i pro mně. Do očí bijící byl i kontrast při průjezdu palestinským Jerichem. Na jedné straně ulice rozbombardovaný palestinský dům, na druhé straně ulice stálo kasino, ve kterém utrácela peníze izraelská smetánka. Ne všude jsem ale cítil nevraživost a napětí. Na severu Izraele, v Nazaretu jsme byli ubytováni v hotelu, který vlastnili společně Židé a Arabové. O tom se však málo ví, že na severu není konflikt obou etnik až tak vyhrocený. Radikálové z obou stran nechtějí, aby se šířily zprávy, že spolupráce obou etnik je možná.

To co se stalo včera, to beze sporu pozice radikálů z obou stran posílí. Po nesmírně brutálním útoku z Palestiny beze sporu přijde a již přichází tvrdá izraelská odveta. Dovolil bych si spekulovat, že ti co za včerejším útokem z Palestiny skutečně stojí, s ní počítají a kalkulují. Televizní záběry mrtvých Palestinců v důsledku izraelského bombardování může výrazně posílit protiizraelské nálady nejen v arabském světě, ale všude kde Arabové žijí. Tedy i například v Evropě, kde může dojít k další radikalizaci různých arabských a muslimských komunit a tím vést k dalšímu, již nyní silnému sociálnímu a národnostnímu pnutí ve společnosti. Může dojít i k vyostření napětí mezi Izraelem a Iránem, spojencem Ruska a Číny v oblasti blízkého a středního východu. 

Izrael je nejen zemí se starou historii, kde již ve starověku v krutých válkách bojovali staří Izraelité o nadvládu nad "posvátnou zemí" s domorodými národy, ale také územím, které hraje mimořádnou roli ve světovém geopolitickém dění. Je to země spojená s řadou proroctví. Na území Izraele jistě ne náhodou se nachází místo zvané Armagedon, kde se má podle knihy Zjevení uskutečnit velká bitva "na konci času". Podle těchto proroctví má právě konflikt mezi Izraelem a arabským světem být spouštěčem třetí světové války.

Vše souvisí se vším, nic ve světě se neděje jen tak, náhodou. Děje přírodní jsou neviditelnou nití propojeny s ději společenskými. Vedle krizí politických jsou tu změny přírodní. Máme za sebou nejteplejší září v historii měření. Teploty vzrostly skokově, je to znepokojivé, říkají klimatologové. Reakce některých vědců na pozorovaný extrém jsou až nevěřícné. „Těžko se mi chápe, jak může jeden rok o tolik poskočit ve srovnání s předchozími roky,“ uvedl pracovník finského meteorologického ústavu Mika Rantanen, který pracoval s daty z evropské databáze ERA. Americký klimatolog Zeke Hausfather zase po vyhodnocení japonských dat označil uplynulý měsíc za „absolutně neuvěřitelně šílený“.

Když si uvědomíme, že žijeme právě uprostřed krizového období, který se na Zemi opakuje pravidelně co 12000 let což dnes potvrzují již i někteří geologové a klimatologové, až tak překvapivé není. Pro mnohé tyto zprávy mohou být důvodem k depresím a obavám, já v nich však spíše vidím naději. To proto, že po všech prorokovaných a změnách má nastat vstup světa do zlatého věku.

Na závěr se však ještě vraťme zpět do Izraele. V souvislosti s konfliktem v Izraeli u nás převládá drtivě postoj, že Izrael je v právu a Palestinci jsou ti zlí. Ve skutečnosti ani na izraelské straně nejsou postoje jednoznačné. Bývalý elitní izraelský generál Levin se nedávno v rozhovoru pro izraelskou veřejnoprávní stanici KAN označil chování Izraele vůči Palestincům za "totální apartheid" a dokonce přirovnal situaci k tomu, co se dělo v nacistickém Německu. „Je pro nás těžké to říkat, ale je to pravda. Projděte se po Hebronu, podívejte se na ulice. Ulice, kde už Arabové nesmějí chodit, jen Židé. Přesně to se tam stalo, v té temné zemi...Upřímně říkám, že se nezlobím na Palestince, ale na nás. Zabíjíme sami sebe zevnitř“(2)

Pouze zbraně konflikt vyřešit nemohou. Palestinci mají právo na svůj stát, stejně jako Izrael na svou bezpečnost. Myslím si, že poměr světla a temnoty v srdcích lidí nakonec rozhodne, jaký bude stupeň destrukčnosti tohoto děje. 

Zdroj:

(1) https://www.michalapetr.com/map-1802-proc-vcera-palestinci-zautocili-a-komu-se-jejich-utok-naramne-hodi-do-karet-gargamelova-analyza/

(2) https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Izrael-ve-valce-Co-zavazneho-predchazelo-Informace-z-obou-stran-konfliktu-744051

 

 

 

 

Autor: Petr Bajnar | neděle 8.10.2023 13:38 | karma článku: 4,55 | přečteno: 67x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Národ sobě

Dva červencové dny 5.7. a 6.7. jsou již po několik let státními svátky. Jsou spojeny s dvěma historickými událostmi středověkých českých dějin.

5.7.2024 v 8:08 | Karma: 0 | Přečteno: 18x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Volby do EP: Mírný pokrok v mezích zákona

Před týdnem skončily volby do evropské parlamentu. Byly to první volby do EP, kterých jsem se osobně zúčastnil.

16.6.2024 v 11:34 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

V Lovosicích hořela skládka pneumatik, zřejmě nelegální. Majitel nekomunikuje

22. července 2024  22:16,  aktualizováno  23.7 15:25

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý...

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  15:11

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku byla několik hodin neprůjezdná poté, co se zde v...

Místo náklaďáku tankoval řidič naftu do kanystrů. Firmě zpronevěřil půl milionu

23. července 2024  15:09

Škodu za půl milionu korun způsobil svému zaměstnavateli řidič nákladního automobilu, který na...

Ručníky budou k ničemu. Mallorca chce boj o lehátka řešit rezervací v aplikaci

23. července 2024  15:05

Místo vyspávání na dovolené brzké vstávání a nekonečná ručníková válka o volná lehátka na pláži či...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 610
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.