Útok na židovský stát v širších souvislostech

V sobotu ráno 7.října vtrhli palestinští ozbrojenci na území Izraele. Naplno se tak opět projevil Arabsko-izraelský konflikt, který na blízkém východě doutná již desetiletí. 

Masivní a překvapivě úspěšný útok hnutí Hamas na Izrael, tak fixovaném na vlastní bezpečnost, sám o sobě vyvolává řadu otázek, tak jako dodnes vyvolává otázky zákulisí 11.září v USA.

Útoku hnutí Hamas bezprostředně předcházela událost, která ač se nedostala do našich mainstreamových ani alternativních médii, rozhořčila celý muslimský svět, včetně tureckého prezidenta Erdogana. Ve středu 4.10. židovští ortodoxní osadníci pod ochranou bezpečnostních sil Izraele zaútočili na posvátnou mešitu Al Aksa na Chrámové hoře v Jeruzalémě a pokusili se jí znesvětit kabalistickými rituály(1). Samotné hnutí Hamas označilo současný útok za odvetu za masové zabíjení palestinských civilistů izraelskou armádou v posledních měsících. 

Dovolte mi teď osobní vzpomínku. Je tomu již 18 let, kdy jsem navštívil Izrael. Byl jsem svědkem události, která poukazovala na napětí mezi oběma etniky. Na silnici v Jeruzalémě došlo k automobilové havárii, kdy se srazilo auto řízené Izraelcem a Palestincem. Rozzuřený Palestinec vystoupil z auta, vzal kámen a chystal se ho vrhnout nad Izraelce. Jen lidé okolo mu v tom zabránili. 

Můj dojem z návštěvy Izraele byl ten, že jako mnohé jiné konflikty, ani tento není černobílý. Na straně Palestinci jako temperamentní Arabové mají velmi horkou krev. Na straně druhé na straně Izraelců jsem viděl jisté projevy nadřazenosti a necitlivosti vůči Palestincům. Přecházet hraniční přechod mezi Jeruzalémem a Betlémem, kdy na mně mířily z vrchu naplno ozbrojení izraelští ozbrojenci bylo stresující i pro mně. Do očí bijící byl i kontrast při průjezdu palestinským Jerichem. Na jedné straně ulice rozbombardovaný palestinský dům, na druhé straně ulice stálo kasino, ve kterém utrácela peníze izraelská smetánka. Ne všude jsem ale cítil nevraživost a napětí. Na severu Izraele, v Nazaretu jsme byli ubytováni v hotelu, který vlastnili společně Židé a Arabové. O tom se však málo ví, že na severu není konflikt obou etnik až tak vyhrocený. Radikálové z obou stran nechtějí, aby se šířily zprávy, že spolupráce obou etnik je možná.

To co se stalo včera, to beze sporu pozice radikálů z obou stran posílí. Po nesmírně brutálním útoku z Palestiny beze sporu přijde a již přichází tvrdá izraelská odveta. Dovolil bych si spekulovat, že ti co za včerejším útokem z Palestiny skutečně stojí, s ní počítají a kalkulují. Televizní záběry mrtvých Palestinců v důsledku izraelského bombardování může výrazně posílit protiizraelské nálady nejen v arabském světě, ale všude kde Arabové žijí. Tedy i například v Evropě, kde může dojít k další radikalizaci různých arabských a muslimských komunit a tím vést k dalšímu, již nyní silnému sociálnímu a národnostnímu pnutí ve společnosti. Může dojít i k vyostření napětí mezi Izraelem a Iránem, spojencem Ruska a Číny v oblasti blízkého a středního východu. 

Izrael je nejen zemí se starou historii, kde již ve starověku v krutých válkách bojovali staří Izraelité o nadvládu nad "posvátnou zemí" s domorodými národy, ale také územím, které hraje mimořádnou roli ve světovém geopolitickém dění. Je to země spojená s řadou proroctví. Na území Izraele jistě ne náhodou se nachází místo zvané Armagedon, kde se má podle knihy Zjevení uskutečnit velká bitva "na konci času". Podle těchto proroctví má právě konflikt mezi Izraelem a arabským světem být spouštěčem třetí světové války.

Vše souvisí se vším, nic ve světě se neděje jen tak, náhodou. Děje přírodní jsou neviditelnou nití propojeny s ději společenskými. Vedle krizí politických jsou tu změny přírodní. Máme za sebou nejteplejší září v historii měření. Teploty vzrostly skokově, je to znepokojivé, říkají klimatologové. Reakce některých vědců na pozorovaný extrém jsou až nevěřícné. „Těžko se mi chápe, jak může jeden rok o tolik poskočit ve srovnání s předchozími roky,“ uvedl pracovník finského meteorologického ústavu Mika Rantanen, který pracoval s daty z evropské databáze ERA. Americký klimatolog Zeke Hausfather zase po vyhodnocení japonských dat označil uplynulý měsíc za „absolutně neuvěřitelně šílený“.

Když si uvědomíme, že žijeme právě uprostřed krizového období, který se na Zemi opakuje pravidelně co 12000 let což dnes potvrzují již i někteří geologové a klimatologové, až tak překvapivé není. Pro mnohé tyto zprávy mohou být důvodem k depresím a obavám, já v nich však spíše vidím naději. To proto, že po všech prorokovaných a změnách má nastat vstup světa do zlatého věku.

Na závěr se však ještě vraťme zpět do Izraele. V souvislosti s konfliktem v Izraeli u nás převládá drtivě postoj, že Izrael je v právu a Palestinci jsou ti zlí. Ve skutečnosti ani na izraelské straně nejsou postoje jednoznačné. Bývalý elitní izraelský generál Levin se nedávno v rozhovoru pro izraelskou veřejnoprávní stanici KAN označil chování Izraele vůči Palestincům za "totální apartheid" a dokonce přirovnal situaci k tomu, co se dělo v nacistickém Německu. „Je pro nás těžké to říkat, ale je to pravda. Projděte se po Hebronu, podívejte se na ulice. Ulice, kde už Arabové nesmějí chodit, jen Židé. Přesně to se tam stalo, v té temné zemi...Upřímně říkám, že se nezlobím na Palestince, ale na nás. Zabíjíme sami sebe zevnitř“(2)

Pouze zbraně konflikt vyřešit nemohou. Palestinci mají právo na svůj stát, stejně jako Izrael na svou bezpečnost. Myslím si, že poměr světla a temnoty v srdcích lidí nakonec rozhodne, jaký bude stupeň destrukčnosti tohoto děje. 

Zdroj:

(1) https://www.michalapetr.com/map-1802-proc-vcera-palestinci-zautocili-a-komu-se-jejich-utok-naramne-hodi-do-karet-gargamelova-analyza/

(2) https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Izrael-ve-valce-Co-zavazneho-predchazelo-Informace-z-obou-stran-konfliktu-744051

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Bajnar | neděle 8.10.2023 13:38 | karma článku: 4,44 | přečteno: 61x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,08