Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusko zbankrotovalo! A co my?

Představte si, že se pohádáte se svým sousedem, u kterého navíc budete mít dluh. Abyste ho potrestali za jeho chování, znemožníte mu Vám jeho dluh splácet a všem budete říkat, že je insolventní.  

Když začala válka na Ukrajině, byly vůči Rusku zavedeny mohutné sankce. Čekalo se, že je otázkou jen několika týdnů, kdy Rusko se ocitne ve stavu platební neschopnosti vůči svým věřitelům, jinými slovy zbankrotuje. K tomu však nedošlo. Nárůst ceny energetických surovin umožnil zvýšit zisky Ruska a tak pro Rusko není problém dále splácet své dluhy.

Rozhodnutí Západu technicky blokovat  splácení ruského dluhu, aby  mohla média publikovat články s titulky typu "Za posledních 100 let se Rusko poprvé ocitlo v státním bankrotu" je spíše aktem čirého zoufalství nad kterým kroutí hlavu i mnozí zapřisáhlí nepřátelé Ruska. 

Minulý týden vystoupil v mimořádném televizním projevu premiér Petr Fiala. Několikrát prohlásil, že nás v blízké budoucnosti čeká obrovský cenový šok, nicméně vláda se o nás postará a padnout nás nenechá. 

Fiala zdražování spojil s politikou Ruska a válkou na Ukrajině. To je však jen jednou z příčin velké inflace. Vedle ní již před válkou zvyšování cen způsoboval green deal. A pak je zde ještě jeden faktor o kterém se příliš nemluví. Již řadu let jedou rotačky amerického FEDU naplno a dolary ničím nekryté zaplavují svět. Za poslední dva roky byly mimo jiné použity k skoupení všeho možného na světových trzích. To logicky podnítilo inflaci a vedlo k nedostatku řady zboží na trhu, jak se o tom hovořilo při nedávné ekonomické konferenci v Petrohradu. 

Premiér se zjevně a oprávněně obává reakce lidí na zdražování. Zároveň se ale obává reakcí majitelů a správců nadnárodních koncernů, kteří například mají své podíly v ČEZu. Proto se obává do chodu této společnosti zasahovat ve prospěch občanů ČR i když zde má náš stát majoritu.

Plán odkupu akcií ČEZu dosud nevlastněné státem je jistě dobrou myšlenkou. Je však zároveň si třeba přiznat, že by to stálo státní rozpočet stovky miliard Kč a na to již při tak obřích deficitech peníze prostě nejsou. 

K uklidnění mezinárodní situace i stabilizace ekonomiky by jistě pomohl mír na Ukrajině. Vyslovil se pro něj v květnu na konferenci v Davosu i bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger i za cenu územních ústupků Ukrajiny vůči Rusku. Ihned za své vystoupení čelil vlně kritiky. Mnozí o něm začali vykládat, že ve věku 99 let již ztrácí soudnost a je mimo.

Myslím si, že opak je pravdou. Kissinger je příkladem člověka, který věci vidí jasně a realisticky. Nemylme se. Jeho hlas nikdy není hlasem osamělého starce, je vyjádřením názorů velmi vlivné skupiny lidí, světových globalistů, v jejichž zájmu není ani celosvětový vojenský konflikt, stejně jako příliš úzké vazby mezi Ruskem a Čínou jako velké bezpečnostní i ekonomické hrozbě pro USA a Západ, ke které pokračování války vede. Vzpomínáte jak Kissinger jako americký ministr zahraničí v 70 letech začal éru normalizace vztahů USA a Číny?

Kissingerův postoj zároveň není mnichovanstvím. Mnichov byl hanebný tím, že Anglie a Francie ač byla schopna v případě napadení Československa Německem naší zemi účinně pomoc, nás prostě zradila za bezcenný příslib míru ze strany Hitlera. Podpora války na Ukrajině a dodávky zbraní ukrajinské armádě není schopno díky materiální a lidské převaze na straně Ruska zabránit porážce Ukrajiny a ztrátě ruskojazyčného Donbasu již historicky více tíhnoucího k Rusku než k Západu. Pouze se tak protáhnou boje a bude více mrtvých na obou stranách konfliktu a s tím i další materiální i nemateriální škody pro Ukrajinu i pro nás.

Po celá desetiletí žila Evropa v ekonomické prosperitě. Ta byla úzce spjata s dodávkami levných surovin z Ruska. Je třeba si přiznat, že mnohé surovinové zdroje včetně plynu jsou bez dovozu z Ruska nenahraditelné. Zkrátka jich na světovém trhu není dost a zároveň jsou drahá. Přerušení obchodních vztahů s Ruskem tak nese jednoznačný důsledek v podobě konce éry prosperity Evropy. To je třeba si otevřeně říci. 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Petr Bajnar | úterý 28.6.2022 7:48 | karma článku: 39,80 | přečteno: 1536x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Národ sobě

Dva červencové dny 5.7. a 6.7. jsou již po několik let státními svátky. Jsou spojeny s dvěma historickými událostmi středověkých českých dějin.

5.7.2024 v 8:08 | Karma: 0 | Přečteno: 16x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Volby do EP: Mírný pokrok v mezích zákona

Před týdnem skončily volby do evropské parlamentu. Byly to první volby do EP, kterých jsem se osobně zúčastnil.

16.6.2024 v 11:34 | Karma: 0 | Přečteno: 21x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Tajná služba připustila, že odmítla Trumpovi posílit ochranku. Nejsou lidi, řekla

21. července 2024  9:38

Tajná služba Spojených států připustila, že ve dvou letech předcházejících atentátu na Donalda...

Trump se po atentátu vrátil k útočné rétorice, opět se posmíval Bidenovi

21. července 2024  9:13

Šéfové Demokratické strany se snaží zvrátit výsledky primárek a vyřadit z volebního klání Joea...

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

21. července 2024

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou...

Opilý řidič BMW se v Praze čelně srazil s tramvají, šest linek jezdí odklonem

21. července 2024  8:18,  aktualizováno  8:33

Aktualizujeme Srážka tramvaje s osobním vozem BMW uzavřela Chotkovu ulici a omezila provoz. Zkomplikoval...

  • Počet článků 610
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.