Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nevkusné a trapné

Ministr vnitra Rakušan nechal u příležitosti 28.října vyvěsit na budovu ministerstva vlajky ČR, Ukrajiny a mezi nimi plachtu s obrazem Putina ve vaku pro mrtvoly. 

O Putinovi si můžeme myslet cokoliv. Můžeme o něm hovořit i jako o potenciálním válečném zločinci, který by měl stát před mezinárodním soudem. Pokud však chceme patřit mezi civilizované lidi, nikdy mu nemůžeme přát smrt, či jej veřejně zobrazovat tímto způsobem. Takto se prezentují pouze lidi primitivní a to co Rakušan udělal nelze nazvat jinak, než vrcholem trapnosti a nevkusu. 

Rusko a Putina můžeme nazvat na Ukrajině agresorem. Můžeme říci, že došlo k hrubému porušení mezinárodního práva. Musíme ale k tomu vždy říci B. V roce 1999 jsme se i my jako čerství členové NATO nesli spoluodpovědnost za vojenskou ilegální agresi vůči Jugoslávii. V roce 2003 jsme byli svědky agrese USA vůči Iráku. O pár let později proti Libyi. 

Zároveň s tím také musíme vnímat celý současný konflikt na Ukrajině v širším kontextu toho, co 24.2.2022 předcházelo. Kdyby se NATO i přes slovní garanci západních představitelů Gorbačovovi v roce 1991 nerozšiřovalo dále na Východ, kdyby v roce 2014 nedošlo v Kyjevě k protivládnímu puči financovaném miliardy dolarů z USA, Krym by byl stále součástí Ukrajiny a na Ukrajině by byl mír. Již Karibská krize ukázala, že velmoci jen těžko strpí v blízkosti svých hranic armády protivníka. Jen rychlé stažení sovětských raket z Kuby v roce 1962 zabránilo americkému preventivnímu vojenskému úderu na sovětskou vojenskou základnu na Kubě a tím i třetí světové válce. Na to nikdy nezapomínejme!

Když se podíváme na aktuální situaci na Ukrajině vidíme ruské údery na ukrajinskou infrastrukturu a především energetickou síť. Slyšíme slova o ruském barbarství. Může to znít cynicky. Pokud jste ve válce a tu válku chcete skutečně vyhrát, její součástí musí být i útoky na tyto důležité cíle nepřítele.  Je velkou otázkou proč jsou vedeny až nyní.

Když jsem se v jednom z mých minulých článků tomuto tématu věnoval a zpochybnil oficiální narativ, že ruská armáda je slabá a její vedení včetně Putina naprosto neschopné, byl celý můj blog stažen z titulní strany idnes. 

Zmínil jsem teorie prezentované některými politology a publicisty o tom, že v Rusku je nesmírně vlivná pátá kolona spolupracující se Západem. Ta má své zástupce jak v generálním štábu ruské armády, tak samotném Kremlu. Díky tomu jsou mnohá Putinova rozhodnutí bojkotována, v procesech řízení ekonomiky i armády dochází k chaosu, který je pak vydáván na Západě i v samotném Rusku za neschopnost a typický ruský nepořádek. 

V tomto kontextu se objevuje názor, že za poškozením Kerčského mostu nestála Ukrajina, ale sami Rusové, jak tvrdí ostatně i sám ukrajinský prezident Zelenský. Vinit Putina z výbuchu ve Vrběticích, otravy Skripala novičokem v Anglii, či vyhození ropovodů v Baltském moři je přitažené za vlasy. Jednak v prvních dvou případech šlo o naprosté břídilství. A za druhé by z toho neměl. V případě útoku na Kerčský most zde již motiv byl. Jen takovýto útok na symbol ruské moci mohl Putinovi dát zelenou k tomu, aby teprve nyní bylo zahájeno bombardování strategické infrastruktury Ukrajiny. Dodnes vzbuzuje tento útok řadu otázek. 

Na světě není nic černobílé. Platí to i o současném Rusku, Západu i samotném rusko-ukrajinském konfliktu. Na Západě i v Rusku žijí lidé dobří toužící o míru, stejně jako lidé plní nenávisti, kteří by nejraději vymazali území protivníka jadernými zbraněmi. Věřme, že převládne ta lepší stránka v lidstvu a k zničujícímu jadernému konfliktu nedojde.

Myslím, že ani osoba samotného Putina není černobílá. Zajímavé jsou některé jeho projevy. Posledním byl projev na Valdejském fóru. S obsahem projevu je možné se seznámit na serverech české alternativy. 

 

 

 

 

 

Autor: Petr Bajnar | sobota 29.10.2022 12:20 | karma článku: 0 | přečteno: 74x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Národ sobě

Dva červencové dny 5.7. a 6.7. jsou již po několik let státními svátky. Jsou spojeny s dvěma historickými událostmi středověkých českých dějin.

5.7.2024 v 8:08 | Karma: 0 | Přečteno: 13x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Volby do EP: Mírný pokrok v mezích zákona

Před týdnem skončily volby do evropské parlamentu. Byly to první volby do EP, kterých jsem se osobně zúčastnil.

16.6.2024 v 11:34 | Karma: 0 | Přečteno: 21x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Čínský miliardář si za peníze stoupenců užíval luxus, v USA pyká za vydírání

16. července 2024  22:38

Čínského miliardáře Kua Wen-kueje, který před lety uprchl do Spojených států, uznala americká...

Štěpán Kozub hraje dirigenta. Divadlo Mír točí komedii Srnky

16. července 2024  21:59

Ostravská parta kolem Divadla Mír točí pro kina film Srnky. Příběh napsal, na několika scénách...

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

16. července 2024  21:33

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 610
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.