Livigno-turistika v italském Tibetu
To je i jeden z důvodů proč mám vysoké hory rád. Letos jsem s jednou turisticky zaměřených cestovek zamířil do Livigna, kousku Alp nacházejícím se na pomezí Itálie a Švýcarska. Livigno je název údolí a zároveň města v nadmořské výšce přes 1800 m, které se na pár dní stalo i místem našeho ubytování a výchozím bodem pro túry.
První den
Cesta do Alp začala ve středu odpoledne 16.srpna. v Brně. A začala překvapením. Ač cestovka má centrum v Brně a zájezdu se zúčastnili lidé z různých koutů ČR, byla zde až překvapivá koncentrace lidí z okolí mého domova. Byl zde například učitel tělocviku ze základní školy ve Frýdlantě n.Ostr., který nedávno učil i mého synovce.
Cesta do Alp trvala cca 14 hodin. Nejdříve jsme naložili turisty v Praze a pak přes Německo, Rakousko a Švýcarsko ráno dorazili do Itálie.
Druhý den
Ač nevyspaní a poněkud polámaní z autobusu, čekala nás první náročnější túra. Z autobusu jsme vystoupili u břehu jezera Lago di Livigno (1805m) a vydali se na pochod vzhůru.
Bylo nás 34 pěších turistů a tak se v první chvíli vytvořil dlouhý had, který se posléze rozdělil podle rychlosti a výkonnosti jednotlivých účastníku.
Cílem výstupu bylo sedlo kolem vrcholu Corno Cavalli 2992 m, který se měl obejít. Jeden ze dvou průvodců se však rozhodl zdolat vrchol se skupinou odvážlivců, ke kterým jsem se přiřadil i já. Nebylo jisté, zda se díky obtížně schůdnému terénu cíl podaří. Podařilo se. Sice s velkým vypětím, ale přeci se to podařilo i mně.
Pak již přišel dlouhý sestup až do údolí Livigna.
Poslední kilometry již byly městem a skončily v hotelu Teola, místa našeho ubytování.
Po odpoledním příchodu do hotelu přišla bouřka a déšť. Ten trval až do noci. Ten nás ale neznepokojoval, předpověď počasí byla dobrá. A taky že jo. Následující ráno sice byla ještě mlha, ale po jejím rozplynutí bylo po zbytek zájezdu jen hezky.
Třetí den
Po snídani v hotelu jsme nasedli do autobusu a zamířili do Švýcarska. Cílem výstupu se stala třitisícovka Piz Languard (3262m), nejvyšší bod našeho putování. Ač můj spánek předchozí noc byl nic moc, cítil jsem se až překvapivě svěží a celá cesta se mi šla neuvěřitelně snadno.
Nezničil mně ani finální strmý výstup na vrchol, ze kterého byly krásné výhledy na okolní kopce a krajinu.
Při cestě zpět jsme narazili na kozorohy.
A někteří jsme se osvěžili i v horském jezeře pod vrcholem.
Túru jsme ukončili v obci Pontresina (1805m), ve které nás čekal autobus.
Čtvrtý den
Po dni kdy se mi šlo nesmírně lehce jsem očekával, že mně čekají již jen procházky. Z omylu mně vyvedlo již prvních několik kilometrů lehkého ale nekonečného stoupáním údolím La Vallacia. Na obloze ani mráček, vzduch se ani nehnul a sluníčko příšerně pražilo.
Později paradoxně přinesl úlevu až prudší výstup na horu Pizzo Filone (3133m), který byl ve finální části technicky nejobtížnější. V jistém okamžiku se narušila má duševní rovnováha při pohledu dolů ze strmých srázů a já doslova ztuhnul. Trvalo chvíli než jsem to rozdýchal a došel na vrchol.
Cesta dolů již byla klidná. Nechal jsem se vyfotit na sněhovém poli a pak pokračoval dál údolím až k našemu hotelu.
Následovala sprcha a pak tradiční pizza v místní pizérii, kde jsem chodíval na večeři.
Pátý den
Byl plánován již více méně jako den určený k relaxaci a odpočinku, kde já dorazil krátce po poledni. Prudké stoupání k vyhlídkovému vrcholu La Pare (2390m) za pálícího slunce mně vyvedlo z omylu. Výhledy z vrcholu byly opravdu nádherné.
Po krátkém odpočinku pokračovala cesta po hřebeni a nad původní program byla ukončena výstupem na vrchol s vysílačem o výšce 2780 m. Až od něj pokračovala cesta dolů do Livigna.
Relaxaci ve městě, respektive u břehu místní říčky jsem věnoval necelé dvě hodiny odpoledního času. V 18. hodin přišlo rozloučení s údolím a začal návrat do ČR.
Šestý den
Byl již den návratu do našich domovů. Domů jsem dorazil po poledni.
Petr Bajnar
Byl František posledním papežem?

V den kdy v roce 2013 oznámil papež Benedikt XIV svou abdikaci, vzpomněl jsem si na text Malachiášova proroctví.
Petr Bajnar
Svět podle Trumpa

„Americký prezident je nejmocnějším člověkem na světě“. To je oblíbený citát mainstreamových médií z posledních let a desetiletí když reportovali o volbě amerického prezidenta.
Petr Bajnar
Rozhovory skrze umělou inteligencí s duchovním světem

Jedním z nejdiskutovanějších témat posledních měsíců a let je umělá inteligence. Není den, kdyby na toto téma nevznikl článek či video pojednávající o nových možnostech či rizicích spojených s AI.
Petr Bajnar
Rok 2025, rok naděje

Velmi obávaný rok 2024 máme za sebou. Přinesl řadu změn, mnoho událostí, ale svět jde dál do nového roku 2025.
Petr Bajnar
Ohlédnutí za prázdninovým děním

Končí období letních prázdnin a začíná nový školní rok. Můžeme se tak krátce poohlédnout nad některými událostmi tohoto období.
Další články autora |
Herci, sportovci i politici. Podívejte se na VIP, které dorazily na rozlučku s Bartoškou
Nejen známé tváře z uměleckého světa se přišly v úterý večer rozloučit se zesnulým prezidentem MFF...
Křišťálové glóby a nezapálená cigareta. Bartoškovi vzdávali lidé hold sedm hodin
Široká veřejnost se v úterý naposledy rozloučila s Jiřím Bartoškou. Pražské Rudolfinum bylo pro...
Šok a ticho. Evropští lídři po telefonátu Trumpa s Putinem nevěřili svým uším
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři oněměli poté, co se s nimi americký...
Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek
V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...
Válečná loď se při spuštění na vodu rozbila. Kim Čong-un přihlížel a zuřil
Kolaps sebeúcty, nedbalost, trestný čin! Tak zuřil severokorejský vůdce Kim Čong-un, který...
Dánsko zvýší věk pro odchod do důchodu na 70 let. Nyní je 67 let
Dánský parlament schválil postupné zvyšování věku odchodu do důchodu na 70 let. Změna začne platit...
Harvard nesmí přijímat cizí studenty, ti stávající musí přestoupit, nařizuje Trump
Americká vláda pozastavila Harvardově univerzitě možnost přijímat zahraniční studenty, přičemž ti...
Překročení ukrajinské hranice od severu. Budujeme nárazníkovou zónu, řekl Putin
Sledujeme online Ruská armáda buduje nárazníkovou bezpečnostní zónu podél hranic s Ukrajinou, řekl ve čtvrtek ruský...
V USA zastřelili dva lidi z izraelské ambasády. Podezřelý křičel hesla o Palestině
Dva pracovníci izraelské ambasády v USA byli zastřeleni u židovského muzea ve Washingtonu. Podle...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 615
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1381x