Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Freudovské přeřeknutí

Ačkoli jsem si svůj poslední článek v rubrice Věda „O lidské (ne)inteligenci“ pro kontrolu dvakrát četl, přesto jsem v něm napsal větu: "Ve zvířatech bude vidět jen zdroj výživných bílkovin a ne LIDSKOU bytost".

Na chybu mně upozornil až jeden diskutér, který si snad myslel, že považuji zvířata za lidské tvory.  Ač jeho diskuzní příspěvek byl ke mně kritický, děkuji mu za něj. Inspiroval mně totiž k napsání tohoto článku. Na jeho počátku bylo zamyšlení nad tím, proč jsem napsal větu, která je z čistě logického hlediska zjevným nesmyslem.

Vzpomněl jsem si přitom na pana Freuda. Psychologa, který do vědy zavedl pojem nevědomí. Nazval tak část psychiky, jejíž obsah si sice v běžném stavu neuvědomujeme, nicméně klíčovým způsobem určuje naše myšlení a chování. Z lidského nevědomí vyvěrají i chyby, kdy člověk něco řekne či napíše, co vůbec neodpovídá stavu bdělé mysli a mnohdy je dokonce i v protikladu se zevním chováním dané osoby. Pro Freuda měly ústní a písemná přeřeknutí velký význam. Podobně jako sny ho informovaly o vnitřním světě pacienta a skutečných příčinách pacientova symptomu a dušení bolesti.

Když se z tohoto pohledu podívám na mou chybnou větu, tak musím dát Freudovi za pravdu. Zvířata sice nepovažuji za lidské bytosti, ale cenu jejich života považuji za rovnou té lidské. Sdílím slova slavného spisovatele a dramatika G.B.Shawa: „Zvířata jsou mí přátelé a své přátele nejím“. Zvíře sice nedokáže řešit lineární rovnici jako já, dokáže však mnoho jiných věcí, které já nedokáži. Řada zvířat má lepší smysly a lidi předčí zpravidla v intuitivním myšlení a někdy také sociální inteligenci.

Ano mezi zvířaty se vyskytuje čistě pudové, sobecké a v řadě případů i cílené zákeřné jednání. Zvláště u tvorů evolučně blízkých nám lidem, nejvíce pak u opic. Je to však u lidí odlišné, když se podíváme na historii válek? Na druhé straně vidíme řadu zvířat schopných lásky, které pomáhají i lidem i za cenu toho, že se tak sami poškodí. Známé jsou případy delfínů, kteří na svých hřbetech zachránili lidi v moři před utonutím. Nebo případy vlků, kteří se obětavě starali o malé dítě, které se souhrou nepříznivého osudu ocitlo mimo lidskou civilizaci.

Když se podívám na to, jak se my lidé chováme ke zvířatům, tak se k něčemu přiznám. Jsou chvíle, když třeba vidím záběry z velkochovů a jatek, trápím se. Utrpení živých tvorů ve velkochovu považuji za stejné, jako utrpení lidí v koncentračních táborech. Pak si ale řeknu. Co když právě tyto zvířata nejsou tak úplně zvířaty, ale lidé, kteří se museli zrodit do zvířat proto, aby odčinily vinu za to, jak se sami jako lidé chovali ke zvířatům. Jak jinak by se změnili než tím, že sami na vlastní kůži zažijí osud svých obětí, pokud tak nechtějí učinit dobrovolně? Tyto úvahy pak mou depresi poněkud zmírní, protože si uvědomím, že vše co se děje je v určitém řádu. 

Zvířata nejsou jediné cítící bytosti v přírodě. Jsou jimi i rostliny. Vzpomínám na jednu svou procházku v lese. Sedl jsem si na palouk a pozoroval stromy. Napadlo mně přitom ve své mysli vyslat k stromům telepaticky dotaz: „Jak se asi cítíte vy stromy?“. Mnozí jistě budou hovořit o autosugesci, ale já vnímal odpověď. Ty stromy tiše vyjádřily radost, že si jích někdo všiml, stejně jako člověk, kterého si nikdo nevšímá a pak se najde někdo, kdo si ho osloví. Strom či rostlina sice nemá schopnost životní aktivity jako živočich, ale jsem přesvědčen, že i ony jsou cítícími a vnímavými bytostmi.

Závěrem bych rád dodal, že i já býval člověkem, který takřka nevnímal život ve svém okolí a tak lidi jiných postojů neodsuzuji. Změnilo mně mé setkání s duchovní filozofii. Nejdříve filozofii jógy a pak filozofii Josefa Zezulky jíž v ČR šíří jeho žák Tomáš Pfeiffer. Její myšlenky mně vedly k přehodnocení mých postojů a zároveň i stravovacích zvyklostí. Jako vegetarián jsem zjistil, že se zvýšila má citlivost a tedy i vnímavost toho co se děje k přírodě, i toho, jak přírodu ovlivňuje svým konáním člověk. 

 

 

 

Autor: Petr Bajnar | pondělí 18.2.2019 16:50 | karma článku: 15,84 | přečteno: 1474x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Národ sobě

Dva červencové dny 5.7. a 6.7. jsou již po několik let státními svátky. Jsou spojeny s dvěma historickými událostmi středověkých českých dějin.

5.7.2024 v 8:08 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Volby do EP: Mírný pokrok v mezích zákona

Před týdnem skončily volby do evropské parlamentu. Byly to první volby do EP, kterých jsem se osobně zúčastnil.

16.6.2024 v 11:34 | Karma: 0 | Přečteno: 22x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Atentát na Fica

Ve středu 15.5. ve slovenském městě Handlová, krátce po zasedání slovenské vlády 71 letý spisovatel J.C. postřelil slovenského premiéra Roberta Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0 | Přečteno: 41x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

Duben roku 2024 se pomalu blíží ke svému konci a mně napadlo zamyslet se nad tím, co se v tomto období ve světě a v našich luhách a hájích stalo.

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse | Společnost

Petr Bajnar

Reportáž z času velikonočního

Je boží hod velikonoční, den kterým vrcholí oslava velikonoc, svátků které již tradičně připadají vždy na první víkend po prvním jarním úplňku.

31.3.2024 v 9:48 | Karma: 0 | Přečteno: 38x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

První bouřky dorazily do Čech, napršet může až 70 mm. Hrozí i kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  13:10

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Muž při pádu na eskalátoru v metru vážně zranil seniorku. Nepomohl jí a odešel

22. července 2024  13:09

Policie pátrá po muži, který v Praze při pádu na eskalátoru v metru srazil seniorku, vážně zraněné...

Jedenáct poslanců chce do Senátu. Důvodem je pomoc regionu, vadí i obstrukce

22. července 2024  13:05

Do Senátu se pokusí dostat celkem jedenáct poslanců. A snahu „utéci“ do horní komory parlamentu,...

Požářiště v Postřekově převezmou majitelé, vyšetřovatelé dál hledají stopy

22. července 2024  13:04

Hasiči po nočním dohledu postupně uzavírají zásah a předávají požářiště v Postřekově na Domažlicku...

  • Počet článků 610
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem obyčejný člověk, který se zajímá o filozofii, vědu i o společenské dění.