Dubnové počasí a klimatická změna

Měsíc duben je u konce. Z meteorologického hlediska se jednalo o velice zajímavé období. První dekáda měsíce byla extrémně studená. Nikdy v životě jsem nezažil situaci, kdyby v dubnu v nížině na Ostravsku ležela deset dní v kuse souvislá sněhová pokrývka. Poté přišlo razantní oteplení. Minusové rekordy na řadě míst vystřídaly rekordy plusové.  

velikonoce 2013z internetu

Nebylo to za poslední roky poprvé co nejen Česko postihly podobné teplotní a počasové výkyvy. Dnes již drtivá většina klimatologů hovoří o klimatické změně. Nejednotní jsou však v hodnocení jejich příčiny a budoucího směřování. Řada klimatologů odmítá používat pojem globální oteplování jako popis změny. Statistická data prý ukazují, že nárůst průměrné teploty na Zemi se v posledních 15 let zastavil.

Dovolte mi abych se osobně nad klimatickými změnami zamyslel i když to možná pro mnohé bude laický pohled člověka, který se snaží o věcech které ho obklopují přemýšlet s využitím běžně dostupných poznatků a selského rozumu. 

Začnu úvahou kterou jsem si položil, když jsem na jedné SŠ učil fyziku. Víte co má společného lednička a letní bouřka?  Při bouřce i v ledničce dochází k procesům kdy energie vkládaná do systému vytváří masu chladného vzduchu . V ledničce chladící kapalina, která vypařujíc se ve výparníku odvádí teplo z chlazeného prostoru. Při bouřce ohromné množství teplého vlhkého vzduchu stoupá nahoru, koná práci na úkor své tepelné energie a poté se již jako studený vzduch spolu s deštěm a ledovými kroupami snáší dolů k zemi.  Přitom platí, že čím byl vzduch původně teplejším, tím do větší výšky vystoupá a tím bude i masa jím vytvořeného studeného vzduchu po bouřce větší. 

Světové klima se otepluje stále. Stačí si zajet k Alpským ledovcům a pozorovat jak ubývají každým rokem. Teplý vzduch proudí stále do vyšších a vyšších zeměpisných šířek. Loni se v Arktidě vyskytovalo rekordní tání ledu. A právě tady vidím uplatnění podobného efektu jako při bouřce z tepla. Masy teplého vzduchu v Arktidě vytvářejí i masy velice studeného vzduchu který se od pozdního léta začínají hromadit hlavně nad severním Ruskem a Sibiří. S trochou zjednodušení se nad euroazii vytváří stále více polarizované dvě vzduchové hmoty . Střední Evropa je místem kdy od podzimu do jara obě vzduchové hmoty ve své vládě stále častěji střídají. Slovy meteorologie se ze stále vyšší četností vytváří výrazné frontální rozhraní. Když převládne severní proudění můžeme mít extrémně studenou zimu jako v roce 2005/2006. A hned další rok kdy převládne proudění jižní tu máme naopak nejteplejší zimu století 2006/2007. A nebo zimu ve které v jednom týdnu je venku -20st. Aby o pár dní později bylo 15st nad nulou, jak tomu bylo např. na konci roku 2009. 

Souhlasím s klimatologem Pretlem který vidí příčinu klimatických změn v kombinací činnosti člověka a přirozených dějů v přírodě. Výzkum ledovcových vrtů ukázal, že klima se již v minulosti mnohokrát velice rychle a radikálně změnilo. Cca 12000let je období kdy k těmto změnám dochází. Odpověď na otázku proč tomu tak je již překračuje rámec tohoto článku. Více než moderní věda na tuto otázku dávají odpovědi vědomosti a moudrost starověkých národů, které se na přírodu dívaly trochu jinýma očima než současná racionalistická věda.

 

 

Autor: Petr Bajnar | úterý 30.4.2013 12:44 | karma článku: 11,77 | přečteno: 590x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Atentát na Fica

19.5.2024 v 10:10 | Karma: 0

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,49

Petr Bajnar

Rok 2024: rok zásadních změn

1.1.2024 v 10:18 | Karma: 6,40