Chemické Sarajevo?

Dne 7.4.2018  se podle svědectví syrské organizace „Bílé přilby“ uskutečnil v syrském městě Ghúta útok chemickými zbraněmi, který si vyžádal několik desítek obětí na civilním obyvatelstvu.

Útok přišel přesně rok poté, kdy se uskutečnil americký raketový útok na syrskou vojenskou základnu, jako odveta za jiný údajný chemický útok provedený syrskými vládními vojsky v minulém roce.

Jistě si nelze dělat žádné iluze o metodách a brutalitě vedení války ze strany syrského prezidenta a jeho ruských podporovatelů. Přesto však se nemůže nenabízet otázka, jaký smysl dává rozkaz nasadit chemické zbraně v situaci, kdy syrská vládní armáda vyhrává na všech frontách a prezident Trump oznamuje, že se ze Sýrie Amerika stahuje? Žádnou logiku to nemá.

Když jsem se nad touto otázkou zamýšlel, narazil jsem na článek bývalého ministra Zemanovy vlády Jaroslava Bašty: Chemické Sarajevo?. Vyšel jen pár hodin před tím, než o chemickém útoku se ze široka rozepsaly zpravodajské servery. V článku J.Bašty se mimo jiné píše:

„Zaujalo mě, že přibližně ve stejnou dobu (tedy na přelomu února a března) stejně naléhavé varování před provokací s použitím chemických zbraní ve Východní Ghútě v Sýrii získaly ruské tajné služby. Jejich verze předpokládala, že organizace Bílé přilby zorganizuje falešný chemický útok s množstvím obětí, který bude okamžitě přenášen satelitním vysíláním do celého světa. Jako odvetu Spojené státy zasáhnou vládní čtvrť v Damašku raketami. Nejprve ruský velvyslanec v USA a posléze (13. 3.) náčelník ruského Generálního štábu Valerij Gerasimov varovali Spojené státy před tímto postupem, který by vedl k vojenské konfrontaci obou velmocí. Syrský scénář se naštěstí nenaplnil.“

Pokud byl chemický útok v Ghútě jen provokací, rozhodně by to nebylo poprvé v historii. Právě naopak. Většina konfliktů moderní doby byla zdůvodněna operací pod falešnou vlajkou a to včetně první a druhé světové války. Útok Německa na Francii v roce 1914 byl odůvodněn náletem francouzského letectva na Německo, který se neuskutečnil. Napadení Polska v roce 1939 bylo odůvodněno přepadem v Gliwicích, kdy Němci převlečeni do polských uniforem přepadli německou vysílačku.

Domnívám se, že dnešní situace je té před vypuknutím první světové války hodně podobná. Nikdo jí nechtěl, ale ona přesto přišla, jako důsledek chybného kalkulu tehdejších politiků a generálů. Když Rakousko-Uhersko vyhlašovalo válku Srbsku, očekávalo, že Rusko nechá svého spojence na holičkách a půjde tak jen o pouhou trestnou výpravu proti nezbednému Srbsku. Rusko však vyhlásilo Rakousku válku a během několika let byla ve válce většina tehdejší Evropy.

Věřím, že dnešní politici a generálové jsou si tohoto rizika vědomi. Snad poslední poněkud umírněnější vyjádření z USA ohledně možného útoku na Sýrii jsou důvodem k jistému optimismu, že na nejhorší možný scénář: válečnou apokalypsu s miliardy mrtvými v této chvíli nedojde. I když již to co nyní mezi Ruskem a USA probíhá nelze nazvat jinak než slovem válka, ač k přímému jasnému střetu vojsk dosud nedošlo.

Autor: Petr Bajnar | čtvrtek 12.4.2018 10:58 | karma článku: 44,60 | přečteno: 4709x
  • Další články autora

Petr Bajnar

Co měsíc duben 2024 dal?

28.4.2024 v 12:10 | Karma: 0

Petr Bajnar

Chcimírové a chciválkové

3.3.2024 v 11:20 | Karma: 8,08