Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poplatky za lůžko v nemocnici jsou neslušné

Za postel v hotelu s plnou penzí  by to byla perfektní cena. Jenže ono se nejedná o hotel ale o příplatek za lůžko v nemocnici.

Předevčírem jsem se tu rozčiloval nad nemorálním chováním státu, který je schopen uzákonit, že  dlužné DPH si vymůže na někom jiném než na skutečném viníkovi. Někdo poruší povinnost odvést DPH, poruší zákon -ale Finanční úřad to bude vymáhat na tom, kdo je po ruce. Na tom, u koho to půjde lépe. Kdo nepodvádí a má peníze. Je to snazší...

A dnes se dočtu že vláda schválila stovku za pobyt na lůžku v nemocnici. Je to zase tak trochu lumpárna. Považuji to za další nemorální a neslušný počin státu. A kdo už jiný než stát by měl přijímat takové zákony,které se morálce alespoň pokouší  přiblížit.

Zdravotnictví samo o sobě je dost složité odvětví. S veškerou svou moderní technologií, přístroji, drahými léky, novými metodami léčení...   Lékař nezachraňuje život. Nevrací jej. Pouze jej prodlužuje. A je to otázka peněz. Rozumějte-kdybychom do zdravotnictví nasypali 2x, 5x nebo i 10x více peněz než nyní-mělo by to smysl a efekt. Nemusely by to být vyhozené peníze. Vždy by se dala pořídit lepší a dražší technologie, kvalitnější léky, šetrnější metoda léčení, lepší školy pro lékaře...

 A není to tak dávno, co utekly do tisku  informace z jedné nemocnice, která si vylobovala v Praze nový pavilon aniž by byl potřeba. Prostě čím více lůžek-tím větší zisky. Samozřejmě také pomíjím úplatky a ztráty ve známých penězovodech jako jsou předražené časopisy zdravotních pojišťoven, pořízení přístroje, který je unikátní v celé Evropě  a my jsme třetí země světa , která jej má či příspěvky na reklamy do časopisu jednoho pána, který se z činovníka profesní organizace stal politikem a nyní staví dvě nové železniční zastávky aby to místní neměli daleko atd...

Stát neumí efektivně řídit a kontrolovat cenu léků, využívání generik, kontrolovat, zda lékař nepředepisuje nevhodný-rozuměj: předražený-lék jen proto, že jej výrobce vezme zase na tu skvělou konferenci do Karibiku jako loni. Je-li vám zle, musíte si nejprve vystát frontu u doktora, poprskat přísedící a teprve potom vám léakař sdělí, že máte chřipku a že máte ležet doma. Diagnostikovat rýmu, chřipku, umět se vypotit, vytáhnout si klíště nebo zavázat  vyvrklý ko tník, by měly být znalosti základní školy.  Tyto běžné a banální úkony by měly být hrazené přímo poplatníkem. Přesněji-částečně hrazené a částečně placené pojišťovnou. 

Poměrně systematicky se to pokoušela řešit nedotažená reforma dvojice Julínek-Cikrt. Za každou návštěvu lékaře drobný poplatek. Za běžné léky zaplatit normální cenu v lékárně a neobtěžovat lékaře s předpisem na aspirin.  Nastavit cenu pro každý lék podle obsahu účinné látky a tu hradit. A třeba i uzákonit, že lékárna musí zajistit dostupnost této základní látky  za uvedenou cenu. A pokud za tyto poplatky ročně utratím víc 2-5 tisíc, tak mi zdravotní pojišťovny tyto zvýšené náklady doplatí zpět. Protože např. medikamenty na léčbu srdce stojí statisíce...

Co kdyby stát pomohl v tom, aby nemocnice přestaly plnit obložnost a zvát si pacienty v pátek, když je operace v úterý? Co kdyby se neprodlužoval pobyt v nemocnici zbytečně? Kolik je průměrná doba hospitalizace při operaci slepého střeva bez komplikací a kolik je náš skutečný průměr? Nemocnice stále ještě často plní sociální úlohu-starý člověk do nich jde umřít. Je to citlivé a eticky problematické téma-ale pokud není nemocný, měl by využít svých bližních, vlastní rodiny, hospice... Těch neřešených problému je jistě mnohem více. A to, že nemocnice bude inkasovat stovku za pacienta a lůžko, jí opravdu nedonutí k efektivnímu chování. Ba naopak.

 Na nemocničním lůžku se totiž člověk ocitne proto, že má problém. Závažný problém. Havárii, operaci, chorobu... Možná umírá. A to je přesně to, co by měl stát hradit automaticky! Raději si budu připlácet každý rok za drobné lékařské úkony než za pobyt v nemocnici.

Stát se nezachoval pravicově. Stát se zachoval neslušně a sprostě. Doufám, že někdo bude méně líný než já a dá podnět k ústavnímu soudu.

Autor: František Novotný | středa 6.4.2011 15:20 | karma článku: 43,83 | přečteno: 11228x
  • Další články autora

František Novotný

Homosexualita není choroba

Homosexualita není choroba. Před mnoha lety byla vyšktnuta z mezinárodního seznamu chorob. Dlouho to téma nosín v hlavě. Nějak jsem si netroufal se do něj pustit. Nechtěl jsem se nikoho dotknout.

9.7.2022 v 8:00 | Karma: 23,20 | Přečteno: 933x | Diskuse | Společnost

František Novotný

Ivermektin? ...a ztráta soudnosti novináře Dandy

Zase jsem se (zbytečně?) rozčílil. Narazil jsem totiž na článek Oldřicha Dandy/Novinky.cz/Právo. A nedalo mi to abych v rozhořčení nehodil na papír pár svých výkřiků.

7.3.2021 v 22:30 | Karma: 19,65 | Přečteno: 839x | Diskuse | Kultura

František Novotný

Milá chvilka lhaní s Jaroslavem Duškem a velká s Forum24 a Johanou Hovorkovou

Vážená paní hlavní editorko Hovorková, vážený deníku www.forum24.cz, dovoluji si Vám zaslat tento dopis po přečtení Vašeho článku Milá chvilka lhaní s Jaroslavem Duškem.

7.6.2020 v 21:12 | Karma: 25,00 | Přečteno: 1699x | Diskuse | Média

František Novotný

Opozice se obává svržení vlády a jen předstírá...???

Tu a tam si poslechnu rádio. Nebopřečtuzprávy.Nejsem si jist jestli to není hřích. Opozice se prý obává svržení vlády a jen předstírá.

19.6.2019 v 23:40 | Karma: 17,56 | Přečteno: 591x | Diskuse | Politika

František Novotný

Soud sprostil viny policistu, který zablokoval ujíždějícího motorkáře

Soudce Vlasák zprostil viny policistu Vaníčka, který zablokoval a zastavil ujíždějícího motorkáře. S potěšením jsem se dočetl, že soudce (chce se mi skoro napsat: "výjimečně") osvobodil policistu, který konal svou povinnost.

15.1.2019 v 23:15 | Karma: 13,19 | Přečteno: 516x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Velmi silné bouřky zasáhly jih Čech. Nyní sužují východ republiky

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  19:43

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Teď ho chrání jako kancléře. Kreml odmítl, že plánoval vraždu šéfa zbrojovky

12. července 2024  13:02,  aktualizováno  19:23

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek odmítl obvinění, že Rusko plánovalo vraždu ředitele německého...

Anglií otřásl nález dvou těl v kufrech, policie hledá muže se zlatou náušnicí

12. července 2024  19:17

Na visutém mostě ve městě Bristol na jihozápadě Anglie se našly ve dvou kufrech lidské pozůstatky,...

Petr Pavel živě z Texasu. Po summitu hodnotí podporu Ukrajiny i roli Číny

12. července 2024  16:40,  aktualizováno  18:54

Prezident Petr Pavel v pátečním živém rozhovoru s texaského Houstonu hodnotí výsledky právě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1436x
Osmý trpaslík se jmenoval Remcal.

Seznam rubrik