Inteligence voličů "Demobloku"

Voliči tzv. demokratického bloku se sami často označují jako ta inteligentnější část národa. Je tomu skutečně tak? Podíváme se na fakta.
Jeden z účastníků demonstrace Milion chvilek pro demokracii

Příznivci populistické opozice, zachránci či dokonce spasitelé demokracie. Havlisté, pravdolásky, lepšolidé, pražská kavárna - označení mají mnoho [1,2,3,4]. Někdy se jim taková označení ani nelíbí, jindy je zase vítají. Jedná se převážně o voliče okolo uskupení parlamentních stran TOP 09, STAN, frakce části KDU-ČSL, jenž je napojena na politické kruhy našich německých sousedů [5], Pirátů a nakonec Fialovy/Novotného frakce ODS, která ze svých řad a z poslaneckého klubu vyloučila syna zakladatele této strany, Václava Klause ml. [6]

Z občanských aktivit se k nim hlásí také třeba facebooková skupina "#Jsmetu", napojená na neziskovou organizaci Člověk v tísni [7], která se snaží ovládat diskuze na internetu, údajně z důvodu, aby diskuze kultivovala. Nebo třeba pouliční aktivistická skupina Milion chvilek pro demokracii, která si klade za cíl svržení vlády a prezidenta republiky [8,9], neboť odmítá respektovat výsledek svobodných a demokratických voleb, což ale zároveň odmítá [10]. Jak se mnozí její sympatizanti nechávají slyšet: prý je totiž zbytek národa hloupý, mělo by mu být omezeno právo volit a tak podobně. 

Manažerka NGO Člověk v tísni, koordinující skupinu a akce #Jsmetu na soc. sítích Facebook

K podpoře, ať už skryté či otevřené, se hlásí povětšinou novináři veřejnoprávních médií, kteří se někdy přímo a někdy nepřímo účastní demonstrací, kladně o nich referují a dávají nejvýraznější prostor různým intelektuálům a sociologům, kteří vytvářejí dojem, že je zde nějaká lepší část společnosti, vzdělanější, mladší a úspěšnější, jenž volí strany populistické opozice a pak - část voličů horších, méně vzdělaných, méně úspěšných a starších, kteří volí špatně. Tedy jinak, než jak volí tito lidé.

Ze sociologů s často podivnou interpretací získaných čísel přichází kupř. Daniel Prokop, který nyní pracuje pro společnost Median.

"Chudí trpí pocitem ztráty hlasu. Myslím, že to byl i jeden z důvodů polarizace společnosti, která došla naplnění v prezidentském souboji Zemana a Schwarzenberga." - Daniel Prokop [11]

Sociolog Daniel Prokop je známý tím, že svými interpretacemi hovoří ve prospěch homoparentálních svazků, respektive přímo tzv. homosexuálního manželství [12], ve prospěch tzv. městských liberálů, tedy pražských voličů, kteří třeba, dle interpretace moderátorky ČT Marcely Augustové, volí TOP 09. 
Jaká jsou ale čísla ve skutečnosti a opravdu je lze takto interpretovat? Při velké dávce snahy jistě ano, ale takové argumentace jsou, jak si hned ukážeme, velmi nepřesvědčivé.

"Tato vláda je vládou starších 65-ti let. Liberálně smýšlející lidi odrazuje." - Daniel Prokop [13]

V parlamentních volbách do PS PČR roku 2017 v Praze stranu TOP 09 volilo 77 tisíc oprávněných voličů. Hnutí ANO volilo 124 tisíc oprávněných voličů [14]. Není tak možné tvrdit, že by "Praha patřila voličům TOP 09". Ve skutečnosti se strana TOP 09 ve volbách v Praze umístila až na čtvrtém místě. Hnutí ANO na prvním s podílem 20 % hlasů, na druhém místě Piráti s 18 %, na třetím místě ODS s 16 % a konečně TOP 09, na čtvrtém místě s 13 % hlasů. Manipulativní interpretace pravděpodobně vycházela z toho, že TOP 09 v Praze uspěla nejvíce, zatímco jinde v ČR se jí dařilo ještě mnohem hůře. To ale není možné chybně interpretovat tak, že by "Praha patřila TOP 09".

Videosong Milionu chvilek pro demokracii, ve kterém účastníci vyjadřují své postoje k demokraticky zvoleným reprezentantům pod pojmy kupř. "mandát není vše", "game ovar", nebo "běžte pryč a buďte rádi, že to neřešíme jako kdysi" - s odkazem na budovu z jejichž oken byli, během defenestrace, vyhozeni pražští konšelé.
Další, již zmíněná a manipulativní interpretace se týká stáří, inteligence a ekonomické úspěšnosti voličů, kde sociologům, v první řadě panu Danielu Prokopovi, na základě exkluzivní analýzy MEDIANu pro ČT vychází, že ekonomicky úspěšnější, lidé z větších měst, vzdělanější a mladší, volí strany tzv. Demobloku, zatímco kupř. vládní hnutí ANO volí lidé staří, neúspěšní a nevzdělaní [15 - strana 18]. Když se podíváme na fakta, hovoří zcela opačně. Když náhodně oslovíte deset oprávněných voličů s maturitou a vyšším vzděláním, kteří volili u demokratických voleb do PS PČR roku 2017, máte 80 % pravděpodobnost, že jeden z nich je voličem hnutí ANO. Ale jen 20 % pravděpodobnost, že jeden z nich bude voličem hnutí TOP 09.

Čísla exkluzivní analýzy pro ČT hovoří neúprosně. Nejvíce vzdělaných voličů volilo hnutí ANO (25 %), následuje ODS (14 %), Piráti (13 %), SPD (10 %), KDU-ČSL (7 %), na šestém místě jsou společně ČSSD s TOP 09 a STAN (6 %), na posledním místě pak KSČM (5 %). Nepřijdou vám tato nezpochybnitelná čísla mnohem blíže realitě, kterou okolo sebe vidíte než agresivní dezinterpretace veřejnoprávních médií, prostřednictvím politicky aktivistického sociologa Prokopa, který průměruje voliče a těm bez maturity v zemi, kde jsou mj. známy tak velké problémy v prostupnosti vzdělání (navázané na privilegia rodičů) připíná punc "hlouposti" či "neúspěšnosti" a podobně?
Jak je možné, že tito sociologové, jako je pro příklad uvedený Daniel Prokop, takto hrubě zkreslují fakta? Odpověď je jednoduchá; účelovou interpretací zprůměrováním všech voličů dané strany. Je sice pravdou, že hnutí ANO volí mnohem více vzdělaných lidí než námi, pro ukázku, vybranou stranu TOP 09. Že ji volí mnohem více mladých lidí, mnohem více ekonomicky úspěšných a tp. Ale volí ji i mnohem více lidí, kteří mají nižší vzdělání než maturitu, kteří jsou méně ekonomicky úspěšní a starší. Hnutí ANO prostě dosáhne na mnohem více voličů, kteří se zřejmě panu Prokopovi a podobně politicky zaměřeným lidem, budou líbit více, ale i na mnohem více lidí, kteří panu Prokopovi už tolik nevoní. No a těch, kteří jim nevoní, zkrátka jsou starší, méně ekonomicky úspěšní a s nižším vzděláním než maturita, je více. A to je sociologický fakt. 

Autor: Antonín Novák | pátek 29.11.2019 16:59 | karma článku: 40,25 | přečteno: 2185x