Zbývající cesta do Cusca
Ráno nás vzbudili už před 7 ráno, protože bylo potřeba přeparkovat motorky. Já se vzpamatovala první, abych šla otevřít dveře, nicméně Wilmer byl ten, kdo se chopil klíčků, poprosil mě o moje a šel všechno zařídit. Vše jsme pak zabalili a při snídani bylo potřeba vymyslet, kam až dojedeme. Wilmer samozřejmě chtěl dojet až do Abancay, což bylo 305 kilometrů daleko. Já jsem měla jiný plán. Uprostřed byla vesnice, která byla ale pouhých 184 kilometrů daleko. Wilmer naprosto klidně řekl, že uvidíme, až tam dojedeme.
Jedna vlastnost mě na Kolumbijcích vždy fascinovala a zároveň vytáčela: Obecně v jejich kultuře není místo pro konflikt anebo debatu. Je hrozně těžké z nich dostat nějaký upřímný názor. Většinou se vším souhlasí a potom to prostě neudělají, anebo na poslední chvíli změní názor a vymyslí si nějakou nesmyslnou výmluvu. Rozumí tomu, že teoreticky svět může jednodušší, pokud se dá spolehnout na to, co řeknou a pokud se dá na něčem úplně upřímně dohodnout. Ale do praxe to nepřevádí a konstruktivní debata není moc v jejich kultuře přítomná. (Ale teda bít se na nože a střílet se, protože ten konflikt neumí vyřešit anebo protože se někdo křivě podívá, samozřejmě není nic proti ničemu.)
Ale aby to nebylo tak černobílé, samozřejmě se tím i mnohým konfliktům vyhnou, protože některé věci se prostě vyřeší sami. A Wilmer, protože je dobrý Kolumbijec, se samozřejmě tímto řídil. Na můj plán nic neřekl, jen to, že uvidíme. A navzdory tomu, že první část cesty byla klikatá a hodně po horách, tak jsme dorazili do mé vesnice akorát tak na oběd. Dojedli jsme rýži od snídaně, dali si k tomu salát. A pak jsem i já souhlasila, že je brzy a že bychom mohli pokračovat, navíc ještě tím spíš, že dál to byla krásná cesta podél řeky, takže žádná stoupání ani úzké zatáčky.
V Abancay jsme se ubytovali, vyrazili na večeři a šli si dát pár piv. Když nám pak paní přinesla účet, tak pivo bylo o 1 sol dražší než bylo na ceduli z venku. Okamžitě si vymyslela, že to je kvůli tomu, že jsme ho vypili uvnitř a že jsme si ho neodnesli s sebou. Asi by paní měla mít Hospodu na mýtince. Jinak nevím, proč mít velikou hospodu a snažit se o to, aby byla prázdná. Nicméně mě to naštvalo. Kdyby nám to bývala řekla hned na začátku, tak je to něco úplně jiného. Je to tady tak neustále a je to jeden z důvodů, proč se neplánuji do Peru vracet. Napíšou jednu věc a pak to tak není. Řeknou něco a vždycky zapomenou na nějaký detail, který z toho udělá úplně jiný obchod. Pokud neumíte dobře španělsky, tak je to ještě o to víc frustrující. Ale já jsem si slíbila, že tu nebudu psát o těch protivných věcech, protože to je všude stejné :-D
Z Abancay nás pak čekala cesta až přímo do Cusca. Anebo tak jsme si to mysleli, když nám Gisela poslala číslo na Alana. Samozřejmě nám zapomněla říct, že Alan bydlí asi hodinu od Cusca. Alan se mi nezdál už od chvíle, když jsme byli předchozí večer na pivu a já mu napsala, že nerada telefonuju. Stejně mi zavolal. Po pár větách jsem mu řekla, že mu moc nerozumím a že si napíšeme další den. Když jsme přijeli, tak mi vypnul motorku, aniž by se zeptal a pak po celou dobu, co se s námi bavil, tak se o ní opíral, jako kdyby jí vlastnil. Měla jsem z něj husí kůži. Nicméně, když mluvil, tak zněl docela normálně a tak jsme se rozhodli zůstat.
Později prohlásil, že nečekal, že přijedu s Wilmerem (navzdory tomu, že jsem mu to výslovně napsala), a že teda pro něj nemá postel. Pak se ukázalo, že pro něj postel má, a ubytoval ho v přízemním pokoji a když jsem si tam i já začala nosit věci, tak trval na tom, že já mám připraven pokoj nahoře v prvním patře, hned vedle jeho pokoje. Začínalo trochu svítat, co na něm bylo tak divného. Naprosto jasně jsem vysvětlila, že mě od Wilmera nikdo neoddělí, i pokud to má znamenat, že Wilmer bude spát na nafukovací matraci :-D Bylo mi Wilmera trochu líto a samozřejmě jsem mu nabídla postel, což jako správný gentleman nepřijal.
Pak jsme spolu s Wilmerem odjeli do Cusca zařídit pár věcí a vyměnit peníze, protože další den jsme měli vyrazit na Machu Picchu. Koupili jsme jídlo na cestu a shodli jsme se, že na nás Alan udělal stejný dojem. Nakonec jsme se tomu smáli. Když jsme se vrátili, tak nás Alan pozval na večeři, kde jsme si společně sedli a on nám povídal o svých zážitcích na motorce. A o tom, jak by chtěl příští velkou cestu podniknout s nějakou přítelkyní a nikoli sám. Vlastně se z něj vyklubal docela milý a normální člověk a jsem si naprosto jistá, že by mi nikdy neublížil. Ale kdybych byla přijela sama, tak bych tam asi nepřespávala. A jen bych k tomu ještě dodala, že i když tady cestuji sama, tak je do podobných situací dostávám neuvěřitelně zřídkakdy. Naprostou většinou naopak se mě tu všichni snaží chránit a pomáhat mi.
Aneta Toboříková
Bydlení v Asunción
O tom, jak jsem si v Asunción hledala pokoj k pronájmu a o tom, že moje zkušenosti s Paraguayci jsou univerzální a zdaleka nejsem jediná, ke komu se tu lidé chovají tak pěkně.
Aneta Toboříková
Zážitky za barem (část kolegové)
Ze všech zážitků a lidí, co jsem potkala za barem, tak to zdaleka nebyli klienti, kteří by byli nejzajímavější. Měla jsem spoustu štěstí i na zajímavé kolegy.
Aneta Toboříková
První zážitky z měsíce za barem (část klienti)
Poté, co se skončila moje práce v servisu, tak se mi podařilo sehnat si práci za barem, kde jsem šťastně strávila celý měsíc.
Aneta Toboříková
Opravářkou motorek
O tom, jak jsem zase jednou měla štěstí a mohla jsem se na týden stát opravářkou motorek :-) aneb první z mnohých týdnů v Asunción
Aneta Toboříková
Setkání s Juanovou rodinou
O tom, že jsem konečně blíž pochopila Juanovu situaci a seznámila jsem jsem se s jeho rodinou, která mi představila zase jinou část Paraguayské společnosti.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Poteče zelená krev. Chceme porazit ODS a vládnout, říká šéf Motoristů Macinka
Premium Na politické scéně je nová strana, která má po svém sobotním kongresu víc členů než donedávna...
Podpora ve vyloučených lokalitách pomohla jen omezeně, zjistila kontrola
Dopady projektů na zlepšení situace lidí ze sociálně vyloučených lokalit byly pouze omezené a...
Bašár Asad
Šestnáctý syrský prezident byl ve funkci od 17. července 2000. V prosinci 2024 opustil Sýrii poté,...
Českým lvem provede Kovy, nově se zvlášť udělí ceny hercům v seriálech
Český lev upravuje své kategorie týkající se televizní produkce, nově se budou zvlášť oceňovat...
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...
- Počet článků 48
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 350x