Tolerování korupce politiků nás stojí miliardy

Kdyby dnes Česká republika skládala praktickou zkoušku z korupce, propadla by. O známku a společenský kredit nám ale v tuto chvíli nejde. Nám občanům se nelíbí především to, že nás korupce politiků zadlužuje. Kdyby nebylo korupce, pojem deficit státního rozpočtu bychom v období růstu neznali a každý Čech by svůj veřejný dluh ve výši 122 267 Kč investoval jinak.

Méně korupce než naše republika má Botswana, Bhútán, nebo Omán. Těsně za námi je africká Namibie.

Nezávislá organizace Transparency International naší zemi udělila pouze 4,9 bodu z 10. Ví proč. Není to kvůli bonboniéře a kávě, kterou jste z vděčnosti darovali lékaři, ale kvůli 3 miliardám Kč, které dostalo 20 politiků od  BAE při nákupu gripenů pro naši armádu, nebo kvůli karlovarské losovačce a nekalým veřejným zakázkám,  podivným nákupům a prodejům státního majetku, obzvláště prodej pozemků pod letištěm Praha, neprůhlednému financování volebních kampaní, či neregulovanému lobbingu, který může hravě sklouznout ke korupci. Díky těmto aférám jsme dostali horší známku než africká Botwana nebo arabský Omán.

V žebříčku Transparency International jsme si o pět míst pohoršili. Politici ale dělají mrtvého brouka.

Politici se mohou k informacím, jak omezit korupci, dostat snadno. Kromě toho, že mohou zadat studii Parlamentnímu institutu, mají možnost si protikorupční opatření dohledat na stránkách Transparency International, nebo se zeptat na zahraniční služební cestě Novozélanďanů nebo Dánů, kteří mají nejnižší korupci na světě.
I kdyby naši reprezentanti nevěděli, jak korupci snížit, stačilo by jen kývnout na rozumný návrh OSN, což jim už řadu let připomíná Transparency International. Stačilo by totiž jen  ratifikovat námi už podepsanou Úmluvu OSN proti korupci. Čestí politici ale jejich výzvy ignorují. Patříme tak mezi tři poslední státy EU, které úmluvu dosud neratifikovaly.
Je evidentní, že stávající politici nemají vůli úplatářství řešit. Z toho by si voliči měli vyvodit závěry. Je-li pro ně téma korupce důležité, což ostatně průzkumy veřejného mínění potvrzují, neměli by volit znovu ty, co protikorupční opatření pouze slibují, ale nic nedělají.

Agenti provokatéři pomohou, to potvrdila Mladá fronta Dnes  v kauze “zákon za milión“
Mladá fronta Dnes politikům ukázala, jak rychle se dají odhalit uplatitelní politici, a to dokonce bez nové legislativy. Kdybychom podobných korupčních testů politiků měli více, situace by se rázem zlepšila. Tzv. agenti provokatéři by mohli být součástí policie, zástupci Transparency International a jiných podobně zaměřených neziskových organizací, nebo kdokoliv jiný, kdo bude s to nasbírat dostatečné důkazy. 

Když politici neví, jak na to, ať opíší zákony od úspěšnějších zemí

Když se nějaká praxe osvědčí v zahraničí, je pravděpodobnější, že zákon bude fungovat i u nás. Mluvím například o zavedení registru lobbistů s evidencí informací o tom, co lobbisté zaplatili za politiky (tak to funguje v USA). Mimoto je  třeba novelizovat zákon o střetu zájmů tak, aby se občan mohl snadno dostat k registru majetkových přiznání. Nutností je také zpřístupnění veřejných zakázkek občanům na internetu a přijetí závazného etického kodexu veřejných činitelů, abychom mohli potrestat ty, kteří poruší základní morální pravidla, která dosud nejsou kodifikována. 

Stěžujme si na správných místech

Mluvit o úplatcích politických špiček nestačí. Chcete-li zastavit nerozumné utrácení veřejných finančních prostředků, volte ty, kteří Vás nezklamali. Volte nové lidi a strany. Nechodíte-li k volbám, ostatně jako nepřišlo 72,3 % Čechů v červnu roku 2009, pak aspoň na Vašeho zákonodárce vyvíjejte tlak. Ptejte se ho, co pro snížení korupce dělá. Klidně použijte návrh textu, který je součástí tohoto textu. Uděláte malý krůček ke snížení korupce v České republice. Ten jednou může znamenat velký skok.


Návrh e-mailu či dopisu:

Vážený pane poslanče- senátore /paní poslankyně- senátorko,

obracím se na Vás jako na svého zástupce v legislativních orgánech státu. Vzhledem k tomu, že se podle nezávislé organizace Transparency International Česká republika v žebříčku korupce propadla o pět míst a  je rok od roku horší, bylo by třeba navrhnout legislativu, o které se už mimochodem řadu let mluví. Věřím, že i vy patříte mezi ty, co nejsou spokojeni s tím, v jakém měřítku ke korupci v České republice dochází. Určitě si stejně jako občané uvědomujete, že korupce vede k tomu, že se Česká republika zbytečně zadlužuje.

To, co by Vás jako politika uvažujícího pragmaticky, mohlo zajímat je, že v  průzkumech veřejného mínění patří korupce mezi témata, které voliče současně nejvíc pobuřuje.

Řešení, která se nabízejí, uvádí na svých webových stránkách Transparency International. Hodláte se tímto Vy osobně, nebo Vaše strana zabývat? Zkoušel/a jste oslovit zástupce Dánska nebo Nového Zélandu, jak dokázali ve svých státech regulovat korupci a lobbing? Co hodláte navrhnout, aby se Česká republika polepšila? Kdy podle Vás Česká republika ratifikuje námi už podepsanou Úmluvu OSN proti korupci?

Je třeba novelizovat zákon o střetu zájmů, navrhnout zákon o lobbingu, který by zavedl povinný registr lobbistů, schválit etický kodex poslanců, senátorů, zastupitelů a dalších veřejných činitelů, zajištění maximální možné transparentnosti veřejných zakázek, např. zavedení povinnosti zveřejňování vybraných údajů na internetových stránkách obcí a měst, ministerstvech, nebo v neposlení řadě zavedení praxe agenta provokatéra v České republice. 

Rád/a bych se dozvěděl/a konkrétní kroky, kterými chcete přispět ke snížení korupce  a zlepšení kreditu České republiky.

Těším se na Vaši odpověď.

S pozdravem,

Zatím nerozhodnutý volič z vašeho volebního obvodu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lenka Andrýsová | neděle 22.11.2009 9:21 | karma článku: 32,77 | přečteno: 2598x