„Necítím se jako hrdina,“ řekl mi disident z Kuby

Díky projektu Fórum 2000 se v Praze současně vyskytuje řada zajímavým osobností z celého světa, které jejich země trestají za jejich politické názory. Dneska jsem díky Člověku v tísni měla možnost setkat se s panem José Luis García Panequem, který strávil 7 let svého života v kubánském vězení za svou angažovanost v kubánské nezávislé tiskové agentuře. V červenci tohoto roku byl propouštěn s tím, že odjede do španělské metropole Madrid. Toho, že se Kuba rozhodla propustit řadu politických vězňů, si cením.

„Necítím se jako hrdina“ říká pan Paneque

Po té, co jsem panu Panequemu řekla, že si vážím jeho práce a odvahy, mi sdělil: „Já se jako hrdina necítím.“ I když si pan Paneque, který po pobytu ve vězení váží pouhých 40 kg, skromně své zásluhy nepřiznává, jeho práce důležitá je a uznání si jednoznačně zaslouží. Když se člověk nebojí říct svůj názor i přesto, že  si je vědom, jak to ovlivní jeho život, je odvážný kousek. Takové hrdiny potřebujeme i v naší zemi. Takové hrdiny máme.

Česká republika je Kubě příkladem

Pan Paneque zdůraznil, že násilná změna režimu by Kubě nepřinesla nic dobrého. Násilí by způsobilo, že by moc přešla z rukou jedné diktatury do druhé. O to kubánští disidenti nestojí. Váží si spíš cesty demokratizace naší země. Česká republika zvolila při přechodu k demokratickému systému nenásilnou cestou a ze země, kde vládla jedna komunistická strana, se stala relativně stabilní demokratická země.

Kubánští vysokoškolští studenti o změnách režimu pravidelně diskutují 

Veřejnost na Kubě si potřebu změny režimu uvědomuje. Podle slov pana Panequeho tvoří studenti na univerzitách diskuzní spolky a lidé provozují domácí knihovny, kde se šíří zakázané informace. „Budeme rádi, kdyby se do Kuby dostalo více knížek, které na Kubě nemůžeme vydávat. Na Kubě, pro zajímavost, čteme i knihy pana prezidenta Václava Havla,“ dodával pan Paneque a naznačil, že by se do převozu knih mohli zapojit všichni lidé, kteří jedou na Kubu a změnu režimu podporují.

Mezinárodní podpora je pro Kubu klíčová

Mezinárodní komunita může Kubě podle pana Panequeho podstatně přispět. Pan disident si pochválil, že naši diplomaté na Kubě jsou k oponentům režimu vstřícní. Přijetí na ambasádách pro ně hodně znamená a může pomoci zlepšení poměrů. Klíčovým partnerem mezinárodní podpory je Španělsko, které má s Kubou kromě jazyka společnou i část historie. Chceme-li podpořit Kubu, bylo by dobré vést rozhovory nejen s disidenty, ale i se Španělskem.

 

 

 

Informace od Člověka v tísni:

José Luis García Paneque (45) je kubánský lékař a bývalý ředitel projektu Nový kubánský tisk (Nueva Prensa Cubana). Za svou opoziční činnost byl v roce 1997 propuštěn ze zaměstnání a od následujícího roku se zapojil do činnosti nezávislé tiskové agentury Libertad v rámci projektu Nueva Prensa Cubana. V čele projektu NPC stál od roku 2001 do roku 2003, kdy byl kubánským režimem zatčen a odsouzen na 24 let.

Kubánský lékař a bývalý ředitel projektu Nový kubánský tisk (Nueva Prensa Cubana) José Luis García Paneque byl v roce 2003 odsouzen na 24 let kvůli údajnému spiknutí s cílem destabilizovat v zájmu Spojených států kubánský politický systém. Během sedmiletého pobytu ve vězení prožil dlouhých 17 měsíců na samotce. „Podmínky ve vězení jsou strašlivé. Voda se nedá pít, jídlo je zkažené, hygienické podmínky jsou špatné. Navíc mu vyhrožují, že znásilní naši dceru,“ sdělila americkým médiím jeho žena Yamilé Yánez, které kubánská vláda umožnila vycestovat i s dětmi do USA. Paneque, který po propuštění přiletěl 13. července spolu s dalšími kubánskými disidenty do Madridu, vážil v důsledku otřesných podmínek v kubánském vězení necelých 40 kilo. Účast kubánského disidenta na konferenci, která se koná v Praze 10.–12. října, tak bude záviset především na jeho zdravotním stavu.

Autor: Lenka Andrýsová | úterý 12.10.2010 13:42 | karma článku: 8,29 | přečteno: 1086x