Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Evropské peníze hlídá bruselský úřad OLAF. Češi o něm ale neví.

Krátce po té, co jsem se stala poslankyní, jsem se dozvěděla o tom, že existuje Evropský úřad pro boj proti podvodům, který sídlí přímo v Bruselu a zaměstnává zhruba 500 lidí. Zabývá se prošetřováním podvodů s evropskými prostředky a korupce v evropských institucích. O fungování úřadu, kterému se v evropské hantýrce říká OLAF, ví v České republice málokdo. Proto jsem oslovila Pavla Bořkovce, zaměstnance evropského protikorupčního úřadu, a zeptala se ho na několik zásadních informací, které by mohly pomoci řešit některé korupční případy v České republice. Současně spolupracujeme s ministrem vnitra Radkem Johnem na tom, abychom o informace o Evropském úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) rozšířili protikorupční manuál.

 

1. Mám podezření, že dotace EU byly čerpány podvodně. Co mám dělat?

OLAF vítá informace od kohokoli, kdo má podezření na podvod nebo korupci, které se dotýkají finančních zájmů Evropské unie. Máte-li podezření, spojte se s úřadem OLAF prostřednictvím kteréhokoliv níže uvedeného kanálu a s vašimi informacemi bude nakládáno přísně důvěrně. Osoby, které přicházejí s informacemi, nemusí dokazovat skutečnosti. To je úlohou úřadu OLAF.

 

2. Jak mohu kontaktovat OLAF?

  • Poštou: European Commission, European Anti-Fraud Office (OLAF), Investigations+Operations, B-1049 Brussels, Belgie
  • Elektronickou poštou: OLAF-COURRIER@ec.europa.eu
  • Telefonicky: Na této internetové adrese lze najít seznam bezplatných telefonních čísel v jednotlivých členských státech: http://ec.europa.eu/anti_fraud/freephone/index_en.html. Upozorňujeme, že někteří poskytovatelé telefonních služeb neumožňují nezpoplatněnou službu. Z České republiky volejte číslo 00800 01 05 20 04.
  • Přes internet prostřednictvím systému pro oznamování podvodů: https://fns.olaf.europa.eu/

 

3. Mohu komunikovat s úřadem OLAF česky?

Na OLAF se můžete obracet v češtině nebo v kterémkoli z 23 úředních jazyků Evropské unie.

 

4. Mohu oznámit podvod anonymně?

Ano. OLAF zaručuje naprostou anonymitu. Kromě toho, pokud se rozhodnete oznámit informace přes internet prostřednictvím systému pro hlášení podvodů, můžete navázat dialog s vyšetřovateli úřadu OLAF a přitom zůstat v anonymitě.

Zaměstnancům evropských orgánů, kteří by chtěli upozornit na nepravosti, k nimž dochází v jejich oddělení (informátorům), se může dostat zvláštní ochrany.

 

5. Kdy bych měl kontaktovat OLAF a jaké informace bych měl sdělit?

Čím dříve zkontaktujete OLAF, tím lépe. Na případy se může vztahovat promlčecí lhůta, a pokud věc není oznámena úřadu OLAF neprodleně, mohou se ztratit důležité informace. Chtěli bychom vědět, kdo je v podezření a z čeho je podezříván. Máte-li písemnosti, kterými můžete své informace doložit (např. korespondenci nebo faktury), poskytněte je také.

Neodkládejte však oznámení věci, která vás znepokojuje, kvůli nedostatku důkazů. V úřadu OLAF pracují týmy odborníků, kteří jsou vyškoleni k vyšetřování i takových případů, kdy lze vycházet jen z mála informací. Proto, máte-li podezření na podvod, nahlaste ho.

 

5. Co když úředník Evropské unie bere úplatky?

Mezi orgány Evropské unie patří konkrétně Evropský parlament, Evropská rada, Evropská komise, Soudní dvůr, Účetní dvůr a Evropská centrální banka. OLAF odpovídá za vyšetřování podvodů, korupce a finančních nesrovnalostí, jichž se dopustí osoby pracující v uvedených orgánech EU, včetně jejich agentur, delegací, úředníků, dočasných zaměstnanců, místních sil a smluvních zaměstnanců. Je třeba uvést, že OLAF může vyšetřovat každého, kdo je podezřelý ze spáchání podvodu, který se dotýká finančních prostředků EU, bez ohledu na to, zda se jedná o úředníka EU či nikoli.

OLAF kontaktujte vždy, když máte podezření na manipulaci v procesu zadávání veřejných zakázek, když vás znepokojují nákladné dary nabízené za informace nebo když se domníváte, že dotace byly získány neoprávněně nebo byly zpronevěřeny.

 

6. Co se stane, když nahlásím informace?

Všechna obvinění, o nichž se OLAF dozví, podléhají počátečnímu vyhodnocení, jehož cílem je určit, zda spadá do pravomoci úřadu. Vyhodnocení se postupují Výkonnému výboru pro vyšetřování a operace, který doporučí generálnímu řediteli, zda věc otevřít či nikoli. Generální ředitel nebo některý ředitel jednající jeho jménem rozhodne, zda doporučení přijmout. Když výbor doporučí věc zahájit, je zařazena do jedné z těchto čtyř kategorií:


  • Vnitřní vyšetřování: Jde o administrativní šetření v rámci orgánů a institucí Společenství za účelem odhalení podvodu, korupce nebo jiné nezákonné činnosti a patří sem závažné skutečnosti související s výkonem profesních povinností.

  • Vnější vyšetřování Jde o administrativní šetření mimo rámec orgánů a institucí Společenství za účelem odhalení podvodu či jiného nedovoleného jednání.

  • Koordinační věci: OLAF přispívá k šetření prováděnému státními úřady či jinými útvary Společenství tím, že usnadňuje sběr a výměnu informací a kontaktů.

  • Výpomoc při vyšetřování trestné činnosti: Jde o případy, v nichž příslušné orgány členského státu nebo třetí země vyšetřují trestnou činnost s pomocí úřadu OLAF.

 

7. Kdy mohu očekávat písemnou odezvu od úřadu OLAF?

Prvotní vyhodnocení věci bývá dokončeno do dvou měsíců po obdržení informací, ale nejde o žádnou pevnou lhůtu. Pokud informátor souhlasil s tím, aby jej OLAF kontaktoval, lze si potom vyžádat rozhovor. Při dodržování zákonů o ochraně osobních dat se budeme snažit, abychom informátora zpravovali o aktuálním vývoji věci. Citlivé věci související s vyšetřováním však někdy brání odhalování podrobností.

 

8. Kdo vyšetřuje?

V úřadě OLAF pracuje v současné době téměř 500 zaměstnanců z celé Evropské unie. Mnozí jsou bývalí vyšetřovatelé kriminální policie, pracovníci zpravodajských služeb, soudci, daňoví kontroloři a celníci. OLAF úzce spolupracuje s orgány členských států na prevenci podvodů, avšak ve svých operativních a vyšetřovacích funkcích si zachovává nezávislost a nepřijímá pokyny od jiného orgánu EU ani od kterékoli vlády.

 

9. Jaké jsou kompetence českých a evropských úřadů?

Mandát úřadu OLAF pokrývá všechny výdaje EU a část příjmové strany rozpočtu. Zahrnuje souhrnný rozpočet, rozpočty spravované Unií nebo jejím jménem a některé mimorozpočtové fondy ve správě agentur EU. Do pravomoci úřadu patří i ochrana majetku Unie, jako jsou budovy a zařízení.

Někdy může být OLAF jediným subjektem, který smí vyšetřovat obvinění z podvodu. Zcela jednoznačné je to v případě rozpočtu, který Komise spravuje přímo. Zde totiž orgány států nemohou jednat, dokud OLAF nedokončí předběžné správní šetření.

V ostatních oblastech může být vhodnější, aby vyšetřování vedl členský stát ve vlastní pravomoci. Například strukturální fondy se řídí zásadou, že za kontrolu výdajů a za odhalování a nápravu nesrovnalostí odpovídají členské státy.

V případech, kdy má podvod mezinárodní rozměr, může OLAF přispět formou aktivní koordinace a pomoci.

 

10. Může OLAF vyvinout tlak na českou policii nebo jiné orgány vyšetřování?

OLAF navázal účinné pracovní vztahy s orgány členských států, které hrají významnou úlohu v našem boji proti podvodům. Pokud členský stát neprovede doporučená návazná opatření, OLAF se bude zajímat o důvod. OLAF však nemá pravomoc nutit státní zástupce nebo vyšetřovatele v členských státech k tomu, aby konali.

Lisabonská smlouva to možná v budoucnosti změní, protože dává prostor pro zavedení funkce evropského veřejného prokurátora. V současnosti však OLAF nadále plní funkci správního a vyšetřovacího orgánu.

 

11. Jaký trest či sankce lze uložit starostovi nebo úředníkovi?

OLAF nemá soudní pravomoc. Je to správní a vyšetřovací útvar a zpráva, kterou vypracovává na závěr vyšetřování, obsahuje pouze doporučení. OLAF může navrhovat řadu návazných opatření a může žádat orgány členských států o spolupráci.


  • Finanční: OLAF a Evropská komise mohou požadovat vrácení zneužitých prostředků.

  • Soudní: Existují-li důkazy o možném trestném činu, OLAF pošle svou zprávu příslušným orgánům členského státu s doporučením pokračovat ve věci soudní cestou.

  • Disciplinární: Jestliže úředník EU porušil profesní pravidla, věc je postoupena disciplinární komisi k rozhodnutí. Evropská komise uplatňuje politiku nulové tolerance.

  • Správní: Dozví-li se OLAF o spáchání podvodu, odpovědné osoby mohou být potrestány. Například systém včasného varování obsahuje databázi, podle níž dokáže upozornit orgány EU na podvodný podnik a zabránit tak předem opakování podvodu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lenka Andrýsová | úterý 9.11.2010 17:01 | karma článku: 14,02 | přečteno: 1778x
  • Další články autora

Lenka Andrýsová

Proč v EU najdeme málo Billů Gatesů, nebo Marků Zuckerbergů

V EU najdeme hodně uživatelů Microsoftu, Twitteru nebo Facebooku, či Applu. Jenže žádná z těchto firem nepochází z Evropy. Bill Gates, Paul Alles, Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Steve Jobs, Steve Wozniak... všichni jsou z USA. V čem je problém? Proč se Evropa nemůže pochlubit svým Silicon Valley?

19.11.2013 v 16:45 | Karma: 29,16 | Přečteno: 1212x | Diskuse| Ekonomika

Lenka Andrýsová

Držím vám palce, poslanci

Když jsme v létě roku 2010 vyjednávali jako noví poslanci koaliční smlouvu, mohli jsme prosadit více pozitivních změn. Ale to za jedné podmínky. Museli bychom mít hned na začátku informace, se kterými jsme naše mandáty opouštěli. Ve sněmovně i tentokrát zasednou desítky nováčků. I pro ně jsem se rozhodla sepsat seznam dílčích opatření, které by nám pomohly zlevnit provoz státu.

2.11.2013 v 20:16 | Karma: 17,88 | Přečteno: 1071x | Diskuse| Politika

Lenka Andrýsová

Bez státní cukrárny, cestovky, tiskárny a autoškoly se obejdeme

Vláda Jiřího Rusnoka v demisi schválila velvyslance bez prověrky. Za necelé dva měsíce, co v Česku jeho tým působí, vyměnili více než 100 lidí na ministerstvech, úřadech, ve státních podnicích, či dozorčích radách společností ovládaných státem. A to aniž by získali důvěru v Poslanecké sněmovně. Kontroverzních personálií se ministři evidentně nebojí. Škoda, že tuto energii nevloží spíše do dotažení úsporných opatření, pro které navíc nepotřebují ani souhlas parlamentu. Co nekontroverzního by ministři mohli uskutečnit třeba dnes?

14.8.2013 v 13:29 | Karma: 24,89 | Přečteno: 1937x | Diskuse| Ostatní

Lenka Andrýsová

9 umyvadel, 4 zaměstnanci a další paradoxy našich živnostníků

Během jednoho roku si vyměnili 13 dopisů s Krajskou hygienickou stanicí Olomouckého kraje. Psali si třeba o tom, jestli opravdu potřebují 9 umyvadel, přičemž to deváté má být speciálně pro oplachování cibule a česneku. Umyvadlo na oplachování rajčat, pórku, nebo salátu totiž nestačilo, i když denně použijí pouze jednu cibuli, či česnek. A kvůli práci s vajíčky, kterých týdně spotřebují kolem 10, potřebují také speciální umyvadlo. Řeč není o restauraci pro stovky hostů, ale o živnostnících ze Šumperska provozujících rodinnou Tvarůžkovou cukrárnu v Lošticích, kde zaměstnávají celkem 4 zaměstnance. Pochlubit se majitelé Poštulkovi mohou získáním titulu Regionální potravina Olomouckého kraje za rok 2011,2012 a2013 a taky 2. místem v celostátním kole soutěže Živnostník roku 2012.

15.7.2013 v 17:16 | Karma: 36,72 | Přečteno: 3859x | Diskuse| Ostatní

Lenka Andrýsová

Je ve víně pravda? Pokud ano, bude v něm i bez Vinařského fondu.

Když si koupíte mobil, ledničku, nebo počítač, platíte recyklační poplatek kolektivním systémům. Když jdete do kina, 1 Kč ze vstupenky přijde filmařům. Když platíte pojišťovně havarijní pojištění, přispíváte nově přímo i hasičům. Státu platíme daně. K tomu platíme ještě skryté pseudodaně, kterým se říká jen trochu jinak, aby občana tolik netrápily. Ještě lépe se ale odvádí peníze, u kterých si ani neuvědomíme, že je platíme. To je zrovna případ poplatků za víno, o kterém fanoušci českého a moravského vína nejspíš vůbec neví.

27.6.2013 v 16:07 | Karma: 23,89 | Přečteno: 1166x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

V celém Česku hrozí silné bouřky, meteorologové varují před větrem a kroupami

26. května 2024  10:54,  aktualizováno  11:01

Silné bouřky hrozí v Česku i v neděli odpoledne. Za krátký čas může napršet i přes 25 mm vody,...

Obří sesuv půdy pohřbil vesnici v Papui Nové Guineji, obětí už je přes 670

26. května 2024  10:25,  aktualizováno  10:50

Přes 670 lidí zahynulo při rozsáhlém sesuvu půdy v Papui Nové Guineji v provincii Enga, odhaduje...

Hulení už má v USA tradici. Kuřáků marihuany je poprvé víc než pijáků alkoholu

26. května 2024  10:47

Ve Spojených státech je poprvé více lidí, kteří skoro každý den užívají marihuanu, než těch, kteří...

Fiala pozval lídry zemí EU do Prahy, budou jednat o pomoci Ukrajině

26. května 2024  10:15,  aktualizováno  10:31

V úterý přijedou do Prahy na pozvání premiéra Petra Fialy lídři některých zemí Evropské unie....

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1461x
LinkedIn

Twitter

 

Seznam rubrik