Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chybí v politice mladí?

Margaret Thatcher začínala v komunální politice, když jí bylo něco přes 25 let, a do sněmovny ji zvolili Britové ve 34 letech. Kim Čong-Un se stal vůdcem Severní Koreji ve svých 27 letech a Vladimír Putin začínal jako člen Komunistické strany a KGB už během studií na univerzitě jako dvacátník. Chybí světu mladí politici? O tom jsme diskutovali na Kongresu svobody v digitálním světě ve Varšavě.

Potřebujeme kvóty na věk, nebo dát volební právo 16letým?

Marek Benda byl zvolen poslancem ve 22 letech, Jiří Pospíšil ve 26 letech. Stanislav Gross, výrazná mladá tvář v české politice se objevil ve sněmovně už ve 22 letech, v 31 letech byl už ministrem vnitra a ve 34 premiérem. Příkladů dalších mladých politiků bychom našli habaděj. Ministři pod třicet, nebo poslanci nejsou u nás zas tak mimořádnou výjimkou. Podívejme se na hrubou statistiku. V Česku v roce 2010 bylo do sněmovny zvoleno 13 lidí, kterým ještě nebylo 30 let. Procentuálně řečeno 6,5 % sněmovny reprezentovalo věkovou skupinu do 30 let. To není špatné. Proč ale nehlasuje ve sněmovně 21 % poslanců mladších 30 let, což je procento odrážející počet voličů stejné věkové skupiny? Možná proto, že si mladí právě hledají svou cestu, usazují si názory, orientují se v tom, do jaké strany vstoupit, nebo z které vystoupit. Ať je to, jak chce, cílem mladých by nemělo být dosáhnout procenta podílu na moci a zavádět nové kvóty. To, co potřebujeme více než dosažení státem stanoveného procenta mladých v politice, je více dobrých nápadů. Je jedno, jestli je předkládá někdo, komu je 25, nebo 57.

Vyřeší mladí nezaměstnanost mladých EU?

Podle mě je naivní myslet si, že nezaměstnanost mladých vyřeší jen mladí. Pomůže zflexibilnění pracovního trhu a lépe fungující školský systém. Dokonce si myslím, že pomůže i postupné snižování různých státních a evropských dotací a podpor. Mladí v Evropě vyrůstají v prostředí, kdy nevyhrává nejlepší projekt po té, co se utká s konkurencí na trhu, ale peníze dostává ten, kdo umí správně vyplnit žádost o grant z EU, nebo formulář na miliónové dotace na hotel. Dnes tak vyhrává ten, co se utká s formuláři a úředníky. Díky tomu postupně ztrácíme motivaci k tvořivosti, kterou mají například lidi v Silicon Valley.

Nehledejme výmluvy, pracujme.

Věk není překážkou ani v businessu. Klíčový pro úspěch je nápad. Mark Zuckerberg zakládal Facebook, když mu bylo 20 let. Steve Jobs rozjížděl Apple, když mu bylo 21. Zakladatelům Googlu bylo 25 let. No a obchodní síť Wal-Mart vybudoval dvacetišestiletý Sam Walton. Musím zmínit ještě Billa Gatese, který ve 20 letech spoluzakládal Microsoft společně s 22letým Paulem Allenem. Mladí mají nesporně řadu výhod a dokážou hodně. Mají nové neotřelé nápady, nadšení do práce, nebojí se riskovat, protože nemají prakticky co ztratit, umí žít s malými náklady a umí najít levná a inovativní řešení. Nejen to, ale i další výhody zmiňuje ve svém článku v magazínu Forbes Brock Blake. Navíc dodává, že i když mladý člověk v businessu neuspěje, bude mít jednu z nejlepších zkušeností ve svém životě. Důležité je snažit se a pracovat. V businessu i politice. Bill Gates kdesi řekl: „Nikdy, když mi bylo dvacet, jsem neměl den volna. Ani jeden."

Nevysvětlujme si, jak to nejde.

Mladí si občas stěžují na to, že pro ně není možné prosadit se v politických stranách. I to na Kongresu svobody zaznělo. Podle moderátora se prý Angela Merkel zasadila o vyškrtnutí některých mladých lidí z kandidátek své strany. Může za to Angela Merkel, že mladých politiků je v Bundestagu poskrovnu? Kdepak. Angela Merkel je sice podle Forbes nejmocnější žena na světě, ale o složení parlamentu v Německu nerozhoduje. O tom rozhodují voliči. Mladí možná mohou čelit překážkám ve velkých stranách. Jenže pokud jsou si jistí, že je voliči chtějí volit, ale že jim v kandidatuře brání strana, nezbývá jim nic jiného než založit stranu novou. Je to sice dřina, ale když se chce, tak to jde. Zajímavé je, že ve volbách 2010 právě 8 z 13 mladých českých poslanců bylo zvoleno za nově vzniklé strany.

 Příliš rychlý politický vzestup? Moment. My mladí potřebujeme čas.

Na příběhu Margaret Thatcher je inspirativní pozvolný růst její politické kariéry. Začínala jako dvacátnice, ale až ve 45 letech to dotáhla na ministryni školství. V 53 letech už vedla Británii jako premiérka. Není třeba nikam spěchat. U nás v Česku zažívají mnozí politici raketový start. Bohužel jeho rizikem je rychlý úpadek. Příběh Stanislava Grosse nemusím připomínat. Někdy mladí onemocní předávkováním pocitu slávy, důležitosti a výjimečnosti své osobnosti. Na druhou stranu pozitivně musím zmínit Jiřího Pospíšila, který sice zažil rychlý skok v kariéře, ale dokázal s ním pracovat. A věřím, že ještě dlouho bude.

Nová média hrají do karet mladým.

Mladí umí zázraky s málem. Sociální média a blogy nám umožňují oslovit masu lidí za málo peněz. Například Richard Sulík dokázal svou stranu SAS prosadit díky blogům, ve kterých publikoval svoje originální názory a doporučení. Jeho případ ukazuje, že více než milióny na účtech potřebuje politik nápady. Sociální média nejsou samy o sobě zaručeným úspěchem. Bez dobrého obsahu nezabodujete. Richard Sulík taky dával důraz na sbírání kontaktů a tvorbu databáze. Kontaktoval a dodnes kontaktuje lidi, se kterými se sešel a jejichž kontakty postupně sbíral. To je další inovativní kousek, který může pomoci mladým v politice.

Závěr?

Jsem ročník 1984 - ročník Marka Zuckerberga, Kim Čong Una, nebo prince Harryho. I když si myslím, že mladí do politiky patří, rozhodně nepodporuji žádné kvóty. Snižování věku pro volební právo podle mě také nepomůže. Jediné, co přináší výsledky jak v politice, tak v obchodě, je naše vlastní práce. To, že se do vysokých funkcí mladí dostanou až časem, je správně. Bez práce nejsou koláče.

 

Velmi děkuji nadaci Friedrich Naumann Stiftung za to, že mi umožnila zúčastnit se sobotní konference a obzvláště panelu, který se věnoval aktivitám mladých v politice.

Autor: Lenka Andrýsová | úterý 11.6.2013 16:12 | karma článku: 10,52 | přečteno: 631x
  • Další články autora

Lenka Andrýsová

Registr účtů zlevní práci úředníků a zkrátí formuláře a žádosti. Kdo ho prosadí v Česku?

Dánsko patří mezi špičky v oboru digitalizace veřejného sektoru a nabízí nám hodně inspirace. Jedním z prvních řešení, kterým Dánsko digitalizaci veřejného sektoru zahájilo, je registr účtů.

19.9.2021 v 20:16 | Karma: 9,08 | Přečteno: 359x | Diskuse | Politika

Lenka Andrýsová

Dánská cesta k menší administrativní zátěži

Dánsko má podle Světové banky nejlepší podnikatelské prostředí v Evropě a čtvrté nejlepší na světě. To prakticky znamená, že podnikatelé mohou velmi zadobře vyjít s veřejným sektorem a podnikání jim zjednodušují vstřícné zákony.

3.2.2021 v 15:31 | Karma: 7,90 | Přečteno: 244x | Diskuse | Politika

Lenka Andrýsová

Elektronické faktury šetří v Dánsku čas i peníze

Dánská e-Faktura je takový malý zázrak, který šetří spoustu nekreativní otrocké práce úřadům a firmám v zemi.

17.8.2020 v 21:42 | Karma: 8,22 | Přečteno: 217x | Diskuse | Společnost

Lenka Andrýsová

Tajemství úspěchu dánského e-governmentu

Dánsko je opět podle OSN jedničkou v e-governmentu. Vyniká v tom, jak umožnuje svým občanům vyřizovat veřejnoprávní povinnosti online, ale také v tom, kolik procent Dánů těchto online služeb využívá.

19.7.2020 v 19:15 | Karma: 12,93 | Přečteno: 514x | Diskuse | Ekonomika

Lenka Andrýsová

Proč teď Lotyšsko roste a proč se politici nemusí bát úspor

Lotyšsko. Země, kde se Škoda Octavie stala autem roku. Země, v jejímž hlavním městě jezdí české tramvaje. Země, kterou v roce 2008 otřásla pořádná krize. A to tak velká, že si s ní neporadilo Lotyšsko samo a muselo si vypůjčit 7,5

6.1.2014 v 17:18 | Karma: 19,68 | Přečteno: 1472x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

v diskusi je 296 příspěvků

12. března 2025  9:06

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

12. března 2025  13:36

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

13. března 2025  6:15

Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

9. března 2025  21:29

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

12. března 2025  8:09

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...

Muž bodl v plzeňském parku soka nožem do břicha, hrozí mu 18 let vězení

16. března 2025  10:52,  aktualizováno  17:53

Za čtvrteční bodnutí nožem do břicha svého soka v plzeňském parku obvinili policisté z pokusu o...

Koukej, takhle děláme hašiš. Sever Maroka je říší konopí, do Evropy mířilo tunelem

16. března 2025  17:42

Od našeho zpravodaje v Maroku Jedeme po křivolaké horské silnici vedoucí od vodopádů Akšúr směrem k Tangeru. Po obou stranách...

VIDEA TÝDNE: Pátrání po Ficově vile, únos vombatího mláděte a útok kolíkem

16. března 2025  17:14

Šéf hnutí Slovensko Igor Matovič se vydal do Chorvatska pátrat po vile, která má patřit slovenskému...

Útoků dětí přibývá, školy hlídají i kamery. Policisté v kraji řeší desítky případů

16. března 2025  17:14

Bití, kopání, tahání za vlasy i vyhrožování. Agrese dětí je v Moravskoslezském kraji poměrně častá,...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1462x
LinkedIn

Twitter

 

Seznam rubrik