Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Norsko jako nová Amerika?

Za posledních deset let se Norsko změnilo k nepoznání a ten trend se ne a ne zastavit – z důvodu masového přílivu přistěhovalců ze zemí EU. Podotýkám, jde o rodilé Evropany, žádné přistěhovalce ze zemí třetího světa či jejich potomky. Norsko se stalo pro mnohé Poláky, Švédy, Nizozemce, Němce, Angličany, Španěly, Italy a další doslova novým americkým snem – jenže tentokrát na dohled od krizí sužovaného kontinentu. Otázkou je proč zrovna Norsko a proč zrovna teď?

O Norsku a jeho ekonomice se traduje několik mýtů. Je dobré zmínit (a vyvrátit) především dva – že Norsko sedí na penězích z ropy a že je to silně sociální stát. Když je řeč o ropě, má tato samozřejmě svůj vliv, ale až sekundární. To, co ekonomiku živí, nejsou samotné peníze z prodeje (ty se investují do Státního penzijního fondu, jinak také zvaného Oljefondu), ale fakt, že ropné plošiny je potřeba někde postavit, navrhnout, udržovat – a to živí řadu subdodavatelských firem, především místních – a lidé na to navázaní potřebují služby, aby zůstali konkurenceschopní. Norsko je tedy na ropě závislé, ale jinak, než takové Spojené arabské emiráty. A když dojde na sociální stát, Norsko je často házeno do jednoho pytle s opravdovým sociálním státem – Švédskem – které však má docela jiné starosti.

 

Norsko se chová zpravidla velmi sociálně vůči těm, které považuje za opravdu bezbranné a potřebné – jenže do této skupiny se často ani rodilý Nor ani Evropan nedostane, i kdyby byl stokrát bez práce. Různé dávky, příspěvky na bydlení a podobně dostávají zejména přistěhovalci z třetího světa, především pak azylanti. Pomoc, kterou dostane nezaměstnaný Nor nebo Evropan je spíše symbolická, nedá se z ní pořádně zaplatit ani minimální nájem. Norové či Evropané mají tak přístup k sociálnímu státu pouze skrze rodičovskou dovolenou a důchod, jinak je jejich účast na něm pouze taková, že platí daně a doslova krvavě vysoké poplatky za všechno možné; často za věci, za které není v EU zvykem platit vůbec. Když se člověk podívá výše, chápe, proč by měli silnou motivaci pro přestěhování do Norska azylanti, ale moc to nevypovídá o tom, proč v zemi se 4,5 miliony občanů je přes šest set tisíc občanů EU.

 

Norsko je totiž velmi zřídkavým jevem, který bych nazval „bohatou rozvojovou zemí“. Většina rozvojových zemí má svůj potenciál, ale ten je často ubíjen nedostatkem prostředků, masivní korupcí, diktaturami všeho druhu či vysokou kriminalitou. Nic z toho není případ Norska, přesto trvám na označení „rozvojová země“ – a myslím to v dobrém. Kamenem úrazu rozvinutých zemí je to, že jejich trhy jsou již desítky let nasyceny a snesou potenciál jen v případě zásadní inovace (jako byl například internet), nebo poptávky uměle stimulované módou (lidé kupují i nepotřebné věci, pokud jsou v dané době „in“). Norsko není tento případ. Norové totiž zjistili, že sice mají peníze, ale že pokud chtějí žít natolik kvalitně jako občané s podobným objemem peněz v tradičně vyspělých zemích, musejí uspokojovat svou poptávku tam a ne doma, protože v Norsku stále ještě mnoho druhů zboží či služeb zcela chybí či je silně nedostatkových. Samotných Norů není zdaleka tolik – a zejména nemají na to zkušenosti – aby si dokázali během krátké doby tuto poptávku uspokojit, což vytváří situaci, která je, zejména pro lidi z nezaměstnaností sužovaných členských států EU, požehnáním.

 

Norský trh funguje velmi specificky ve srovnání s evropským. Norové totiž nemají rádi změny, což je vidět na zdejších monopolech či oligopolech. Většina Norů totiž kupuje mléčné výrobky pouze od Tine, párky od Gilde, kečupy Idun, zmrzlinu od firmy Hennig-Olsen a tak dále. Jen velmi neradi zkoušejí něco nového, zejména cizokrajného. To může vypadat jako překážka, nicméně pokud člověk nabídne produkt, který zdejšího spotřebitele opravdu zaujme, stane se sám takřka monopolním dodavatelem na desítky let. Uvedu příklad – Norové neznají letní kapalinu do ostřikovače. Neprodává se tu, nikdy se neprodávala a ptáte-li se po ní, nikdo nebude vědět, oč jde. Když se zeptáte, čím potom čistí ty mouchy, řeknou, že tou houbičkou na pumpě. Když řeknete, že existuje kapalina, která ty mouchy rozpouští, tak nejdříve nevěří, že je taková věc vůbec možná a pak, když jste dostatečně přesvědčiví, tak řeknou, že to tu není beztak proto, že je to škodlivé. Když pak dokážete, že to škodlivé není a poukážete na fakt, že ve Švédsku i v Dánsku, o nichž by člověk rozhodně neřekl, že to jsou země ropáků, jsou ty kapaliny dostupné, tak teprve poté získáte opatrné „možná“. Jedna firma v Oslo to už zkouší a tyto kapaliny se snaží prodávat, ovšem její úspěch stojí a padá s tím, jak se jí podaří přesvědčit podezřívavé obyvatelstvo. Pokud se to podaří – má garantovaný obrovský finanční zisk na mnoho let dopředu. To je pro mnoho evropských podnikatelů výzva, kvůli které sem přicházejí rádi a hojně.

 

Pro Nory je imigrace Evropanů do jejich země dvojsečnou zbraní. Na jednu stranu získávají vysoce kvalifikovanou a odhodlanou pracovní sílu, díky které kvalita života v Norsku roste způsobem, jakým by nerostla, ani kdyby bylo ropy pětkrát tolik; na druhou stranu právě pracovitost a odhodlanost Evropanů je paradoxně pro mnohé problém. Do Norska totiž nepřicházejí „ztroskotanci a samozvanci“, ale lidé, co mají svůj sen a co jsou ochotni překonávat i velmi těžké překážky na to, aby ho dosáhli. Samozřejmě, přicházejí s nimi i prospěcháři či zločinci, ale těch je jen zanedbatelný podíl. Výše uvedené způsobuje, že ono často v různých zemích omílané tvrzení, že „cizinci berou domácím práci“ v Norsku skutečně pravdivé je; ne však proto, že by byli cizinci levnější, ale zejména proto, že jsou často mnohem lepší, pracovitější a motivovanější nežli domácí. Bohužel je běžným jevem, že švédský prodavač či číšník je mnohem lepší než norský, totéž se dá říct o polském či holandském řemeslníkovi ve vztahu k jejich norským kolegům. Zpravidla také děti Evropanů v Norsku žijících jsou odmala vychovávány ke konkurenci a jisté „dravosti“, kterou norské děti často postrádají. Do budoucna může právě tento aspekt způsobit, že ačkoliv budou etničtí Norové žít v Norsku, které nikdy nebylo tak bohaté, vyspělé a rozvinuté, stanou se z nich svým způsobem občané druhého řádu, pokud se sami výrazně nezmění.

 

Právě to, co Norové považují za zdroj svého blahobytu, čili princip nikam nespěchat, vše je potřeba prodiskutovat a moc se nehlásit o své úspěchy, může být jejich pádem. Evropané v Norsku žijící totiž žádné takové brzdy nemají a s dravostí, jakou mají, se dokážou vyšvihnout mnohem rychleji mnohem dál. Jenže jaké pak bude Norsko za padesát let?

 

 

 

Na konec jen tak drobná poznámka – mezi Evropany v Norsku je jen naprosté minimum Řeků.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Andrej Ruščák | pátek 24.5.2013 10:30 | karma článku: 33,07 | přečteno: 6104x
  • Další články autora

Andrej Ruščák

Babišova snaha o "potravinovou soběstačnost"? Chudoba pro všechny.

V Norsku je z domácí produkce, kvůli protekcionismu, kolem 40 % potravin v supermarketech. Výsledek je oligarchizace celého potravinového řetězce, vyloučení živnostníků a menších firem a totální oligopol v podobě velkých koncernů.

28.5.2020 v 12:36 | Karma: 31,74 | Přečteno: 1841x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Opozice se musí konsolidovat - už je nejvyšší čas

Je nejvyšší čas na konsolidaci opozice. To, že bude pro mnohé demokratické politiky problém odpískat vlastní "samostatný" projekt, není z hlediska budoucnosti naší země podstatné.

10.5.2020 v 17:41 | Karma: 17,96 | Přečteno: 793x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Podstata vězení obnažená na kost

Norsko spustilo ve věznici v Haldenu přesně před deseti lety experiment. Ty nejtěžší zločince zavírá do vězení, které je záměrně tak humánní, jak je to jen možné.

20.4.2020 v 22:17 | Karma: 40,24 | Přečteno: 4904x | Diskuse| Politika

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma: 29,45 | Přečteno: 2641x | Diskuse| Společnost

Andrej Ruščák

Ohrožují nás konzervativci, progresivisté, obě skupiny najednou, nebo snad nikdo?

Jan Moláček publikoval v Aktuálně.cz velmi dobrý text na téma příkopů v naší společnosti a zabývá se tím, které jsou prospěšné a které nikoliv. Pojďme se ovšem podívat na to podstatné – kde se ty příkopy berou.

26.6.2018 v 13:05 | Karma: 27,80 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Experta Antoše srazilo auto. Je mimo ohrožení života, MS komentovat nebude

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  19:07

Hokejový expert České televize Milan Antoš už na domácím světovém šampionátu komentovat nebude. V...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Špičky ODS řeší, jak naloží s Novotným. Ve hře je vyhazov i výzva k odchodu

14. května 2024  16:10,  aktualizováno  18:35

Pro starostu pražských Řeporyjí za ODS Pavla Novotného to není úplně dobrý den. Nejprve mu ráno...

Děti málo sportují, tloustnou. Změnit to má nový taneční projekt

14. května 2024  18:33

Sportovní aktivita dětí klesá, naopak se zvyšuje výskyt nadváhy, nebo i obezity. Jedním z důvodů je...

Bulovka po záměně pacientek propustila zaměstnankyni, další je pod dozorem

14. května 2024  18:18

Fakultní nemocnice Bulovka propustila kvůli tragické záměně pacientek jednu zaměstnankyni. Další...

Prezident fandil na střídačce. Hokejové mistrovství přitahuje známé osobnosti

14. května 2024  17:52

Mistrovství světa v hokeji přilákalo pozornost politiků, sportovních hvězd a dalších známých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 211
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6414x
Expert na evropské právo (EU a EEA) a evropskou politiku. Odkaz na LinkedIn
Autor analýz o Blízkém Východě na Dedeníku - http://www.dedenik.cz

***


');
//-->

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-73590340-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');