Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Deník nepolitika: Dobře je mi mezi nepolitiky

Od pondělí do čtvrtka jsme projezdili prakticky celou Moravu a Slezsko. Bylo zajímavé, jak se publikum na našich výjezdech částečně obměnilo. Už nechodili pouze naši sympatizanti, jako tomu bylo před volbami. Navíc debaty byly konkrétnější, lidi nám navrhovali, jaká opatření přijmout, s kým do vlády jít, s kým ne. V pátek jsme se vrátili, v sobotu jsme si dali zasedání s našimi poslanci a v neděli už Václav Moravec a pak setkání s ČSSD - návrat do reality české politiky.

V pondělí jsme začínali Brnem, měli jsme narvanou posluchárnu VUT, debatovali jsme v domově seniorů, projeli jsme několik firem. Všude ocenili, že se k voličům vracíme i po volbách, a ocenili to i voliči jiných stran. Docela často jsem od nich slyšel větu: vás jsme měli volit.

Lidé na mítincích od Brna přes Zlín, Olomouc až po Ostravu se ptali, "kdy už to konečně vezmeme do ruky". Hodně nás také lidé odrazují (a to nejen na výjezdech, ale i v mailech, které dostávám) od koalice s KDU-ČSL. Těžko se vysvětluje, že ještě do žádné vlády nejdeme, že jednání můžou trvat až do konce roku a že ani ta vítězná ČSSD s tím, co předvedla po volbách, není zrovna jistota.

Jinak jsme slyšeli spoustu příběhů, jak stát bizarně funguje. Pamatuji si na ošetřovatelku v pečovatelském domě, která na mateřské brala jedenáct tisíc, pak se vrátila do zaměstnání, kde nyní bere osm a půl hrubého... To je asi ta výhoda minimální mzdy, ze které jsem byl před volbami zkoušený.

Takových příběhů, u kterých vám zůstává rozum stát, bylo samozřejmě víc. Každopádně ohlas (na mítinky opět chodily stovky lidí) je pro nás obrovskou podporou a výzvou, na kritiku některých novinářů, že nevíme, co máme dělat, a proto se jedeme radit s lidmi, s prominutím kašlu. Do politiky jsem nešel proto, abych dobře vypadal v médiích.

Na několika výjezdech s námi byli naši hosté z Rady ekonomických poradců, na všech výjezdech pak byli poslanci zvolení za daný kraj. V týdnu mezitím probíhala expertní jednání s ČSSD, na kterých se ladily programy. Posunuli jsme se dál, bavili jsme se o sazbách DPH nebo o majetkových přiznáních.

V pátek jsme měli zasedání předsednictva a výboru hnutí, v sobotu jsme naše poslance informovali o tom, jak probíhají jednání s dalšími stranami, a navzájem jsme debatovali o dalším postupu. Zároveň jsme zřídili tři nové místní organizace hnutí a dohodli se, že začneme brzy přijímat další členy. O víkendu jsme se jako poslanci víc poznávali, plnili různé úkoly a večer jsme hráli bowling. Ani po tomhle teambuildingu jsme se nerozpadli.

Na neděli jsem byl opět pozván do Otázek Václava Moravce. Vždycky mu, říkám, a pan Moravec to dobře ví, že vystupování v debatách není činnost, kterou bych vyhledával. Tahle ovšem byla docela příjemná, kdybych ovšem postošedesáté nemusel odpovídat na StB a na lustrace. Ve studiu jsme seděli s paní doktorkou

Marvanovou a žádné výrazné neshody jsme neměli. Dokonce i ona by prosazovala většinový systém při volbách do sněmovny, aby zde byly stabilnější vlády a jasná odpovědnost. V pořadu jsem také řekl, že musíme na večerním jednání ČSSD vysvětlit, jak se hospodaří ve firmě, aby si to lidé, kteří dvacet let sedí ve sněmovně, dokázali při hospodaření státu představit. Zkrátka se šetří, nevyhazuje se za nesmysly, nakupuje se a tendruje z jednoho místa, aby cena byla co nejnižší.

Jednání s ČSSD pak začalo v 18 hodin, tentokrát v Lidovém domě. Protáhlo se bezmála na tři hodiny. Konečně jsme sociálním demokratům nastínili naše představy o hospodaření státu, a kde se dá ušetřit. Shodli jsme se ale na tom, že po bezmála sedmi letech vládnutí pravicových koalic nevíme, jak jsou na tom která ministerstva, jak mají nastavené smlouvy s dodavateli a co s nimi půjde dělat. Také jsme mluvili o tom, že kdybychom plošně snížili náklady státu, nic negativního by se nestalo.

V rozpočtu nejsou rozepsány detaily, nejsou známy specifické náklady například na IT… Bude stát ještě dost práce tohle všechno u jednotlivých resortů rozklíčovat.

Nad čísly a konkrétními opatřeními se s vyjednavači ČSSD potkáme zase v sobotu. Také jsme zástupcům sociální demokracie zopakovali, že na zvýšení daní nepřistoupíme. Vypadalo to, že naše argumenty chápou. Stejně jako je chápou lidé na mítincích.

No a v pondělí večer už budeme zase s lidmi v Budějovicích, ve středu v Jihlavě a ve čtvrtek v Hradci Králové. Tak klidně dorazte. Rádi s vámi probereme to, co jsme probírali s politiky. Snad nám potvrdíte, že to dává hlavu a patu.

Andrej Babiš

Autor: Andrej Babiš | pondělí 18.11.2013 17:30 | karma článku: 37,20 | přečteno: 4091x
  • Další články autora

Andrej Babiš

Pojďte se vsadit, že o mně do voleb nevyjde jediný pozitivní článek

V poslední době neustále narážím na komentáře o tom, že představuji ohrožení demokracie. Vzniká jich fakt hodně. Totožných obsahově i formálně. Už se to ani nedá číst.

20.7.2017 v 17:31 | Karma: 40,66 | Přečteno: 4209x | Diskuse| Politika

Andrej Babiš

Spropitné do kapsy číšníka EET evidovat nebude

Poslední dobou se v novinách strhla bouře ohledně spropitného. Prý bereme lidem možnost svobodně vyjádřit spokojenost s obsluhou v restauraci (nebo jinou službou).

15.8.2016 v 9:03 | Karma: 31,77 | Přečteno: 5526x | Diskuse| Ekonomika

Andrej Babiš

České zdravotnictví nekolabuje, potřebuje ale systémové změny

Situace v českém zdravotnictví je mnohem méně dramatická, než jak se nám snaží namluvit například prezident České lékařské komory Milan Kubek. České zdravotnictví nekolabuje

2.8.2016 v 11:14 | Karma: 43,91 | Přečteno: 7469x | Diskuse| Politika

Andrej Babiš

Vnadná blondýna, daňové přiznání a evidence tržeb

Víte, co má společného internetová seznamka s daňovým přiznáním? Nedá se na ně vždycky stoprocentně spolehnout.

13.6.2016 v 17:53 | Karma: 27,27 | Přečteno: 2088x | Diskuse| Ekonomika

Andrej Babiš

Nehraju si na Pikoru. Resortní program plním

Tak jsem se v blogu Markéty Šichtařové dočetl, že jako ministr financí úplně selhávám. Hospodaření státu prý vedu řeckou cestou k bankrotu.

27.5.2016 v 9:34 | Karma: 35,22 | Přečteno: 4060x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří na Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  18:53

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří na Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  18:53

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Řada Ukrajinců se doma ukrývá. Bojí se, že bez řádného výcviku zbytečně umřou

21. června 2024  18:17

Na Ukrajině žije mnoho mužů ve skrytu ze strachu, že je odvedou do armády k obraně země proti ruské...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

VIDEO: Bez trička, s krví na rukách. Policie ukázala zadržení útočníka z benzinky

21. června 2024  18:12

Dvanáct let ve vězení hrozí dvaapadesátiletému muži, který ve středu u čerpací stanice v pražských...

  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5559x
Podnikatel, okolnostmi (a českými politiky) donucený jít do politiky.

Seznam rubrik