Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Deník nepolitika: Další fascinace médii a výlet do Lán

V pondělí České Budějovice, ve středu Vysočina a ve čtvrtek Hradec Králové. Všude jsme měli plné sály lidí, kteří se nás ptali na aktuální problémy, na vyjednávání o vládě a na kroky, které je třeba v první řadě udělat. Média mají jiné starosti. Dočetl jsem se například, že jsem nabídl post ministryně kultury paní, kterou vůbec neznám. Ostatní média pak tuto zaručenou informaci přebrala. Reportéři pořadu Na vlastní oči se zase pustili do 12 let starého nákupu brněnské firmy.

Nevím přesně, jak tyto informace vznikají. Předpokládám, že někdo zavolá do redakce a má "exkluzivní a zaručenou zprávu": "Babiš nabídl ministerstvo paní Fraňkové." Napíše se článek a čeká se, co to udělá. Zaručená informace je dementována, ale to už je jedno, protože zpráva si mezitím žije vlastním životem. Takže pokud byste chtěl někdo nějaké ministerstvo, brnkněte do nějaké redakce a bude to.

Podle podobných principů funguje i pořad Na vlastní oči. Někdo zavolá do redakce, že něco "má na toho Babiše". No a máme tu skvělou reportáž o tom, jak Agrofert před 12 lety koupil „za podivných okolností“ krachující firmu. Pan redaktor Kroupa takto před sedmi lety dostal do vězení i naši místopředsedkyni (nikdy se za svou zkreslenou reportáž a za svoji „pomoc“ k měsíčnímu věznění paní Jourové ani neomluvil). Poradil svým kumpánům, co mají říkat do odposlechů, koho nahrávat a česká spravedlnost už zafungovala sama. Nakonec se ukázalo, že podvodníci byli na straně pana Kroupy...

Aktuální reportáž nesla podobné znaky. Mluvil v ní nějaký anonymní věřitel, kterému se nezdálo, jak Agrofert koupil před 12 lety krachující firmu. V této zmanipulované reportáži ovšem zapomněli doplnit, že onu firmu jsme nezadlužili my a že jsme ji koupili ve výběrovém řízení. Ale o to asi ani tak nejde, stačí spojit Babiše s nějakým věřitelem a mise je dokonána.

V médiích se objevily také zprávy, že se chystáme koupit Rádio Impuls. Americký novinář Erik Best z této informace vydedukoval, že z rádia by mohl utéct moderátor Václav Moravec. Proč by to dělal? Protože prý už odešlo hodně lidí z Lidových novin.

Z Lidových novin ovšem odešli hlavně obdivovatelé Václava Klause a staré dobré ODS, někteří z nich dokonce této straně radili, jiní pro její politiky psali projevy. Odcházející novinářka se mi dokonce snažila domluvit schůzku s panem Alexandrem Vondrou. Byli za mnou i zástupci různých firem a ptali se, jestli budou dál fungovat dohody, které s Mafrou a jejími novináři měli. Tak to je asi ten pohled na nezávislá média a nezávislé novináře. Nevím, proč by měl z Impulsu pan Moravec odcházet. Jsem přesvědčený, že v soukromém rádiu bude vždy svobodnější než ve veřejnoprávní televizi, kterou politici nejenže ovlivňují, ale přímo se ji snaží i řídit.

Ale zpět k vyjednávání o vládě. V sobotu jsme měli zásadní setkání s ČSSD, na němž jsme se dohodli na vedení sněmovny. Předsedou by měl být zástupce sociálních demokratů, ANO by mělo mít místopředsedu sněmovny a hlavně se nám podařilo uhájit ministerstvo financí.

Velikým tématem sobotního jednání byly daně. Našli jsme shodu v tom, že fyzickým osobám a korporacím daně zvyšovat nebudeme. Naše hnutí trvá na tom, že úspory se dají hledat a najít při lepším hospodaření státu. Když se dovídáme, že ministr Kalousek odpustil od roku 2006 do roku 2011 více než čtyřicet miliard na daních a poplatcích, a když se dovídáme, že nedoplatky na daních a poplatcích státu činí přes 140 miliard, tak je nám hned jasnější, kde a jak úspory hledat. S výsledky jednání chceme už v pondělí na společné schůzce týmů ANO, ČSSD a KDU-ČSL seznámit zástupce lidovců.

V neděli jsme se s Bohuslavem Sobotkou účastnili Partie na Primě, pan Punčochář nás griloval na jménech ministrů, o kterých jsme na našem sobotním jednání vůbec nemluvili. Najednou novináři tvrdí, že je nejlepší mít ve vládě jako ministry straníky a je jedno, jestli na daný resort odborně a morálně mají nebo ne. John, Bárta nebo paní Peaková a Hanáková byli zřejmě skvělí ministři, protože reprezentovali své strany…

Ale pryč od minulosti. Jak jsem v pořadu řekl, tak jsem i udělal. V neděli odpoledne jsem se sešel v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, který mne ujistil, že stojí o stabilní vládu s jasným prorůstovým programem podpořeným investicemi. Na postech ministrů chce mít lidi, kteří rozumějí resortu a strategii hospodářství. Řekl mi také, že problém lustračního osvědčení vyřeší přijetí účinnosti zákona o státní službě, která by mohla být odhlasována už v prosinci. 

Večer se pak objevila zpráva, že jsem žádným agentem StB nebyl. Potvrzuje se to, co celou dobu tvrdím, že si estébáci jen chtěli usnadnit práci, aby mohli „kariérně růst“. Zfalšovaných svazků prý vytvořili víc.

V pondělí začíná ustavující schůze sněmovny, další zásadní bod politického dění po volbách. Tak jsem na ten svět na Malé Straně zvědav. Dám vědět, jak to na té „druhé straně“ vypadá. A také se pokusíme o to, aby se ta druhá strana přiblížila více na stranu obyčejných lidí.

Když jsme u těch obyčejných lidí – na Slovensku už, zdá se, došlo na moje slova o gradující frustraci obyvatel. V tamních krajských volbách zvítězil pravicový extrémista, který dělí občany na lidi první a druhé kategorie. Vypadá to, že voliči na tuhle rétoriku slyší, což je nebezpečné. My chceme naopak těmto extrémním náladám ve společnosti zabránit a dát lidem naději, že změna k lepšímu je možná i bez toho, aby se klonili k extrémní pravici či levici.

Andrej Babiš

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Andrej Babiš | pondělí 25.11.2013 12:22 | karma článku: 40,75 | přečteno: 7754x
  • Další články autora

Andrej Babiš

Pojďte se vsadit, že o mně do voleb nevyjde jediný pozitivní článek

V poslední době neustále narážím na komentáře o tom, že představuji ohrožení demokracie. Vzniká jich fakt hodně. Totožných obsahově i formálně. Už se to ani nedá číst.

20.7.2017 v 17:31 | Karma: 40,66 | Přečteno: 4208x | Diskuse| Politika

Andrej Babiš

Spropitné do kapsy číšníka EET evidovat nebude

Poslední dobou se v novinách strhla bouře ohledně spropitného. Prý bereme lidem možnost svobodně vyjádřit spokojenost s obsluhou v restauraci (nebo jinou službou).

15.8.2016 v 9:03 | Karma: 31,77 | Přečteno: 5526x | Diskuse| Ekonomika

Andrej Babiš

České zdravotnictví nekolabuje, potřebuje ale systémové změny

Situace v českém zdravotnictví je mnohem méně dramatická, než jak se nám snaží namluvit například prezident České lékařské komory Milan Kubek. České zdravotnictví nekolabuje

2.8.2016 v 11:14 | Karma: 43,91 | Přečteno: 7469x | Diskuse| Politika

Andrej Babiš

Vnadná blondýna, daňové přiznání a evidence tržeb

Víte, co má společného internetová seznamka s daňovým přiznáním? Nedá se na ně vždycky stoprocentně spolehnout.

13.6.2016 v 17:53 | Karma: 27,27 | Přečteno: 2088x | Diskuse| Ekonomika

Andrej Babiš

Nehraju si na Pikoru. Resortní program plním

Tak jsem se v blogu Markéty Šichtařové dočetl, že jako ministr financí úplně selhávám. Hospodaření státu prý vedu řeckou cestou k bankrotu.

27.5.2016 v 9:34 | Karma: 35,22 | Přečteno: 4060x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Pavel přijel do Explosie, absolvuje let na simulátoru a navštíví děti v léčebně

21. května 2024  7:30,  aktualizováno  9:41

V továrně výrobce výbušnin a střeliva Explosii začala dnes dvoudenní návštěva Petra Pavla a jeho...

Elektrokolo

11. května 2021  8:39,  aktualizováno  21.5 9:19

Elektrické kolo je jízdní kolo, které pohání elektrická energie. Může se s ním jako s běžným kolem...

Nemovitosti bez majitele? Rusové chtějí na Ukrajině zabavit přes 13 tisíc bytů a domů

21. května 2024  7:59

Ruské úřady chtějí na okupovaných ukrajinských územích zabavit více než 13 tisíc bytů a domů, které...

Kolony brzdí provoz na D5 a D8 před hranicemi, důvodem jsou německé kontroly

21. května 2024

Na dálnicích D5 a D8 stojí před hraničními přechody do Německa dlouhé kolony především kamionů....

  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5559x
Podnikatel, okolnostmi (a českými politiky) donucený jít do politiky.

Seznam rubrik