Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co přinesla předvolební bouře ve vládní sklenici

Byla to před volbami opravdu zajímavá kauza. Z ministerstva financí jsme poslali dokument s prosbou o vysvětlení některých vypsaných výběrových řízení na ministry vlády. Vynechejme teď fakt, že dokument měl jít jen ministrům ANO a že v něm zůstala historie korespondence, která v něm zůstat neměla (a že ji naši partneři ve vládě kolegiálně ihned běželi předat novinářům). I tahle "uniklá pošta" totiž ukazuje, jak vláda a někteří ministři přemýšlí a pracují.

Před volbami se samozřejmě hodí všechno. Média od našich vládních kolegů dokument s radostí převzala a zabývala se jeho formou, nikoli obsahem. Pan ministr zdravotnictví Němeček ihned využil příležitost, aby se k dopisu vyjádřil v Hospodářských novinách: "Nevěřícně jsem na to koukal a ptal se sám sebe, jestli to myslí vážně. Považoval jsem to až za nějaký falzifikát, který má diskreditovat Andreje Babiše."

A co v onom "falzifikátu", na který pan ministr nevěřícně koukal, stojí? Jsou tam vyjmenované nesmyslné zakázky, za které se Němečkovo ministerstvo chystá utrácet. Tak například: Provedení personálního a procesního auditu ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv za 3 350 000 Kč. O co jde? Opět cituji: Předmětem této zakázky je "objektivní zmapování nastavení a praktického fungování procesního uspořádání Státního ústavu pro kontrolu léčiv a definování priorit pro jeho zlepšení". Takže za více než tři miliony bude někdo "objektivně mapovat a nastavovat", jak má vlastně SÚKL fungovat. Neměl by to náhodou dělat management ústavu pod dozorem státu, tedy ministerstva zdravotnictví?

A další pro mě těžko vysvětlitelná zakázka: Poskytování komplexních služeb v oblasti externí a interní komunikace FN Motol za šest milionů. Neměla by nemocnice především léčit? A opravdu potřebuje nemocnice v Motole, která má vlastní odbor komunikace a vlastní odbor marketingu a PR, ještě úplně stejné externí služby za šest milionů?

Další zakázka za dva miliony nazvaná "Zavedení pokročilých metod strategického a projektového řízení na Ministerstvu zdravotnictví" má prý zajistit "zvýšení kvality tvorby metodik a jejich systematické zavádění v praxi projektového a strategického řízení, zvýšení kvality projektového řízení a posílení schopnosti Ministerstva zdravotnictví ČR efektivně vytvářet a řídit partnerské a dodavatelské struktury potřebné pro úspěšnou realizaci zejména evropských projektů". Tedy, kdo tohle vymýšlí... Vlastně už se ani nedivím, že pan Němeček považoval dopis s těmito zakázkami za falzifikát. Bohužel jde o zakázky skutečné a o miliony, které bude muset resort (pokud někdo tyto zakázky nezruší) vyplatit.

Je tedy velká škoda, že se pan Němeček nehodlá těmito zakázkami zabývat. Je také škoda, že novináře víc zajímá, že někdo něco omylem odeslal, ale nezajímá je, kdo a za co vyhazuje peníze.

Já se na tyto zakázky přesto ptát budu. Skutečně mne zajímá, jestli "technickobezpečnostní dohled nad vodními díly ve správě Povodí Ohře", která patří pod ministerstvo zemědělství, musí stát 20 milionů korun, a co tedy dělají lidé na oné správě povodí. Také mne bude zajímat, jestli "Zajištení bezpečnostních služeb a služeb dozoru v objektech Národního muzea" musí stát 205 milionů korun. Být ministrem kultury nebo zemědělství, tak se ptám a vysvětluji. A ptal bych se i jako novinář. Ovšem pro novináře je zajímavější, že si ČSSD stěžuje na omylem zaslaný dopis.

Ministři ANO, pro které byl dopis původně určen, už na výdaje ve veřejných zakázkách odpovídají. Tak třeba víme, že zakázka na zefektivnění výdajů za sedm milionů v justici je placena z 85 % z fondů EU a že její cena bude zřejmě nakonec nižší, nemluvě o návratnosti této investice. Ministr Stropnický nám uspokojivě vysvětlil, že zakázka na ostrahu vojenských objektů celou ostrahu zlevní, protože doteď se tyto zakázky v resortu obrany bez výběrových řízení pouze prodlužovaly. Už známe také parametry zakázky na multifunkční a reprografické služby za 10 milionů na ministerstvu dopravy, která má ušetřit náklady na neustálé opravy a výměny komponentů více než pět let staré techniky.

Pokud daná zakázka ušetří peníze a pomůže vyřešit problém, nic proti ní nemám. Vlastně jsem docela rád, že tento dopis, který byl určený pouze našim ministrům, odešel i ministrům ostatním. Alespoň jsem se ujistil, jaký přístup naši partneři k veřejným výdajům mají. Pan ministr Němeček začal něco křičet o falzifikátech (asi přehled o milionových zakázkách svého resortu nemá) a pan premiér vyslal mezi své kolegy příkaz, ať dopis ignorují.

Dobrá, udělali jsme chybu ve formě. Ale myslím, že neděláme chybu, když se díváme na to, jak je utrácen rozpočet ministerstev (ne jen těch našich), ale třeba i krajů. Snažíme se hledat úspory a myslím, že tato uniklá korespondence to kouzlem nechtěného dokazuje.

Na hospodaření jednotlivých ministrů se resort financí každopádně bude dotazovat i oficiálně. Díky našemu omylu se na tyto dotazy mohou jednotliví ministři alespoň připravit. Já si zase připravím argumenty, až budou chtít některé resorty opět navýšit rozpočty.

Andrej Babiš

Autor: Andrej Babiš | pátek 17.10.2014 8:57 | karma článku: 34,89 | přečteno: 2954x
  • Další články autora

Andrej Babiš

Pojďte se vsadit, že o mně do voleb nevyjde jediný pozitivní článek

V poslední době neustále narážím na komentáře o tom, že představuji ohrožení demokracie. Vzniká jich fakt hodně. Totožných obsahově i formálně. Už se to ani nedá číst.

20.7.2017 v 17:31 | Karma: 40,66 | Přečteno: 4210x | Diskuse | Politika

Andrej Babiš

Spropitné do kapsy číšníka EET evidovat nebude

Poslední dobou se v novinách strhla bouře ohledně spropitného. Prý bereme lidem možnost svobodně vyjádřit spokojenost s obsluhou v restauraci (nebo jinou službou).

15.8.2016 v 9:03 | Karma: 31,77 | Přečteno: 5526x | Diskuse | Ekonomika

Andrej Babiš

České zdravotnictví nekolabuje, potřebuje ale systémové změny

Situace v českém zdravotnictví je mnohem méně dramatická, než jak se nám snaží namluvit například prezident České lékařské komory Milan Kubek. České zdravotnictví nekolabuje

2.8.2016 v 11:14 | Karma: 43,91 | Přečteno: 7469x | Diskuse | Politika

Andrej Babiš

Vnadná blondýna, daňové přiznání a evidence tržeb

Víte, co má společného internetová seznamka s daňovým přiznáním? Nedá se na ně vždycky stoprocentně spolehnout.

13.6.2016 v 17:53 | Karma: 27,27 | Přečteno: 2088x | Diskuse | Ekonomika

Andrej Babiš

Nehraju si na Pikoru. Resortní program plním

Tak jsem se v blogu Markéty Šichtařové dočetl, že jako ministr financí úplně selhávám. Hospodaření státu prý vedu řeckou cestou k bankrotu.

27.5.2016 v 9:34 | Karma: 35,22 | Přečteno: 4060x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Biden se vyjádřil k možnému odstoupení z voleb, zmínil zdravotní stav

17. července 2024  13:54,  aktualizováno  14:09

„Pokud by mi lékaři řekli, že mám nějaký zdravotní problém,“ odpověděl v úterý americký prezident...

OBRAZEM: S Putinem i Trumpem. Nejvýraznější momenty oslavenkyně Merkelové

17. července 2024  13:52

Bývalá čtyřnásobná německá kancléřka Angela Merkelová slaví sedmdesáté narozeniny. Mutti (v...

Green Deal vláda zatím odkládá, jaderné bloky mají postavit Korejci

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  13:47

Přímý přenos Kabinet Petra Fialy zatím nerozhodl o trojici materiálů souvisejících s naplňováním Green Dealu,...

Hasiči odchytávali z plošiny zbloudilého leguána, vyhříval se na fasádě paneláku

17. července 2024  13:08,  aktualizováno  13:43

Neobvyklý výjezd mají za sebou chrudimští hasiči. S pomocí plošiny dopoledne sundávali z fasády...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5559x
Podnikatel, okolnostmi (a českými politiky) donucený jít do politiky.

Seznam rubrik