Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Histrionská osobnost a jeviště jménem život

Dříve se jim říkalo hysterici a tato porucha se připisovala pouze ženám. Nyní se nazývají „histrioni,” a víme, že pohlaví roli nehraje (i když ženy k tomu inklinují více). Emoce, afektivita, ovlivnitelnost... Když je toho moc...

Pro histriona však není nikdy moc emocí, podnětů, vzruchů. Vždy je něco, co stojí za pozornost. A především - oni sami stojí za pozornost. To si myslí, to chtějí, to vyžadují. I když někdy za přemrštěnou cenu. Ale opět - histrion na to dávkování příliš nehledí... 

Hovoříme-li o hysterii, je důležité pochopit, že jde hlavně o charakteristickou strukturu osobnosti, jakési „emoční podhoubí,” které může znát každý sám na sobě. Má se za to, že dítě prochází histrionským obdobím v mladším školním věku, mezi 6-9 lety. V tu dobu se začleňuje do kolektivu, poznává poprvé mnoho nových lidí, dostává úkoly a povinnosti. Hlavním znakem této doby je „snaha vyhovět.” Dítě hledá vzory, učí se, je otevřeno světu. Když má kolem sebe přijímající kolektiv, rodinu nebo učitele, kteří ho citlivě vedou, ale nechávají mu zároveň prostor pro autonomii a vlastní prožívání, dítě projde histrionským obdobím v klidu. Pokud se však stane, že jsou na něj kladeny nároky, které nedokáže splnit (kvůli osobnostním, fyzickým nebo jiným dispozicím), nebo pokud jsou kritizovány jeho emoce, dítě se naučí svou skutečnou podstatu potlačovat. A máme zaděláno na problém... Velmi často jsou rodiče takového dítěte perfekcionisté, někdy až dominantně narcistní a nezřídka si skrze dítě chtějí plnit vlastní sny. Takové prostředí bývá živnou půdou pro rozvoj histrionů. Dále to může být emočně nestabilní prostředí nebo silná citová závislost mezi dítětem a rodiči. Ve všech těchto případech není pěstována samostatnost a emoční odstup, což pak histrion postrádá.

Histrionsky zaměřený člověk nemá oporu sám v sobě, a proto ji hledá venku. U přátel, u cizích lidí, u veřejného mínění... Není si jistý sám sebou, neví, jestli jsou jeho emoce a názory v pořádku, proto stále hledá potvrzení v okolí. Chce se lidem zalíbit, i kdyby měl přitom potlačit sám sebe. Leckdy to dělá velmi teatrálně, afektovaně, pateticky. Jakoby stále stál na jevišti. Na jevišti jménem život. Mnoho umělců má právě tuto osobnostní strukturu (odtud i název „histrion” - herec, kejklíř). Herci celý život hrají jiné osoby, a často proto, že sami nevědí, kdo jsou... Tím se nechce říct, že každý herec má poškozenou osobnost (sama umělecký svět znám a vím, že tam jsou i zralí, stálí, osobnostně pevní lidé), ale procento histrionsky naladěných lidí se mezi umělci rapidně zvyšuje. Dalším povoláním, které láká histriony bývá i kněžská služba. Kněžství totiž člověka přetváří a silně ovlivňuje celý život. Není to jen „práce.” Je to skutečné povolání. A když někdo ve jménu kněžství zapomene na sebe sama, tam začíná hysterie. Nutno dodat, že kněží (a potažmo křesťané vůbec) jsou ve svém náboženském přesvědčení vedeni k tomu, aby často zapomínali na sebe. Jistě není od věci pomáhat druhým. Ale člověk musí mít i prostor pro sebe sama, svoje přání, touhy, potřeby. V letadle při ohrožení taky nasazujeme kyslíkovou masku nejprve sobě... Osobně jsem se setkala s mnoha křesťany, na kterých je histrionské zaměření znát velmi silně. Nejen, že takoví lidé jsou pro mě co do víry neautentičtí, ale také ve mně vyvolávají lítost a trochu vztek nad tím, kam nesprávně pochopená duchovní formace vede... A to píšu coby křesťanka.

Má se za to, že na histriony v populaci narazíme nejčastěji. Na rozdíl od chladných narcisů nebo nestabilních hraničních osobností, histrion působí emočně, velmi vřele, až si někdy říkáme, že není možné, aby byl někdo tak příjemný... Postupně si můžeme všimnout i jiných vlastností: afektivity, teatrálnosti, dramatizace, nestálosti, snahy upoutat na sebe pozornost... Na rozdíl od narcisů, kteří na sebe chtějí upoutat pozornost účelově a mají dobře vykonstruováno, proč se chovají tak, jak se chovají, histrion se nechává vést emocemi zcela spontánně a reaguje tak, jak zrovna cítí. To by narcis nikdy neudělal. Jak jsem už napsala v předešlém článku, většinou to dopadá tak, že histrion a narcis spolu vytvoří vztah. Narcis je svým způsobem okouzlen spontánností histriona a zároveň mu vyhovuje, že histrion potřebuje vést. Histrion zase u narcise nachází stabilitu a odstup od emocí, kterými je někdy přesycen. Oba si potrpí na efekt. V mnoha případech takový vztah může dobře fungovat, když dynamika osobností není tak silná, že by slepě omezovala druhého.

Histrion používá většinou bohatý a emocionálně nabitý slovník. Dělá výrazná gesta, hovoří nahlas a rychle, často se směje. Většinou nosí oblečení podle posledních trendů a následuje módu, nebo má extravagantní styl. Rád flirtuje, svádí, ale ještě raději je sváděn. Mnohdy se histrion zabývá ezoterikou a různými mystickými směry, což mu také zajišťuje dávku pozornosti. Často věří na nejrůznější paranormální jevy a čte horoskopy. V obou případech jde o výraz nesamostatnosti a ovlivnitelnosti. Informace třídí bez ladu a skladu a rozhoduje se pod tlakem momentálních pocitů. Když s histrionem přijdeme do styku blíž, poznáme, že jeho emoce a prožívání jsou povrchní. Histrioni jsou typy lidí, kteří se na vás sladce usmívají a za nejbližším rohem vás pomluví. Nedělají to ze zlé vůle, ale prostě proto, že chtějí, abyste je měli rádi, a proto se k vám chovají hezky. Když pak narazí na někoho, kdo má jiný názor na věc, splují zase s jeho názorem, aby neurazili jeho. Opět je vidět, že histrioni se sami v sobě nevyznají, staví na emocích a nemají pevný základ. Rádi dramatizují a vyhrocují situace, libují si v momentech, kdy je nějaká akce, a ještě větší radost jim dělá, když středem pozornosti mohou být oni. Jsou společenští, zajímají se o druhé lidi a jdou po senzacích. Nezřídka bohužel až tak, že se stávají roznašeči či tvořiteli klepů... Mnoho celebrit a hvězdiček showbyznysu je charakterizováno právě touto strukturou osobnosti. Nic velkého nevykonali, ničeho významného nedosáhli, ale píše se o nich denně... Histrionům nevadí, když se dostanou do nějakého trapasu nebo když se hádají. V obou případech „se něco děje,” a oni jsou aktéři. To je opět rozdíl mezi histriony a narcisy. Narcis půjde do sporu tehdy, když bude mít „páky” na to, aby vyhrál. Hlídá si image a i nepřátele si vybírá. Nešel by do konfliktu s rizikem, že si zničí pověst. Naopak pro histriona je prioritou, aby byl viděn, aby o něm lidé mluvili, ať už v jakékoli souvislosti. Dokáže se na veřejnosti klidně rozbrečet, protože „to tak cítí.” To by narcis udělal jen tehdy, když by vyhodnotil, že mu to přinese nějaké uznání nebo to zapadne do jeho image.

Méně nápadnou, avšak zajímavou stránkou je tzv. „skrytá hysterie.” Takoví lidé nejsou na první pohled vůbec nápadní, spíše šedé myšky. Jsou považováni za nekonfliktní a velmi ochotné. Skrytý histrion na sebe nechce upozorňovat skrz teatralitu, ale skrze snahu vyhovět druhým. Přizpůsobuje se, nikdy nic nenamítá, může působit až jako člověk bez názoru nebo jako člověk typu „kam vítr, tam plášť.” Svoje potřeby a přání odsouvá do pozadí, orientuje se jen na druhé. Může působit až „mučednickým dojmem,” jako tichý trpitel, který se přizpůsobuje tlaku okolí. Je to však jen způsob, jak na sebe upoutat pozornost. Je to vlastně jistý druh egoismu, kdy histrion pod pláštíkem ochoty čeká, že jeho chování okolí ocení. Pokud se tak nestane, propadá pocitům nejistoty a někdy i záchvatům vzteku. Oporu hledá zvnějšku, v jiných lidech nebo ve společenských strukturách. Takový pasivní postoj je však škodlivý, protože nemá daleko k závislosti...A o závislých osobnostech si povíme příště...

Pokud vás povídání o hysterii zaujalo, poznáváte v charakteristice někoho z okolí (nebo třeba sebe), doporučuji knihu „Hysterie - strach z odmítnutí” od Heinze Petera Rőhra. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Andrea Novotná | středa 29.6.2016 10:20 | karma článku: 23,62 | přečteno: 2504x
  • Další články autora

Andrea Novotná

Vzkaz chvilkařům, kteří mne chtějí obracet na svou víru

Článek z minulého čtvrtka Proč už nejsem chvilkařkou vyvolal bohatou diskuzi. Během týdne jsem se střetla s tolika názory, až z toho šla hlava kolem. Jednu věc se však potvrdila: Chvilky? Díky, raději rozum

18.6.2020 v 17:08 | Karma: 43,58 | Přečteno: 2990x | Diskuse| Politika

Andrea Novotná

Proč už nejsem chvilkařkou

Tohle se mi nepíše snadno. Fakt ne. A jsem si vědoma, že určité lidi tím bodnu. Ale oni taky bodli mě... Vždy totiž zamrzí, když si nějaká skupina přivlastní právo na neomylnost a odsoudí a zavrhne ty, kdo mají jiný názor.

11.6.2020 v 17:12 | Karma: 49,16 | Přečteno: 41428x | Diskuse| Politika

Andrea Novotná

Vánoční transformace

Vánoce máme spojeny s láskou, rodinou a blízkostí. Jak to ale taky může dopadnout, když trávíte nejkrásnější svátky v roce sami?

4.1.2020 v 18:27 | Karma: 21,63 | Přečteno: 899x | Diskuse| Společnost

Andrea Novotná

O Mirkovi a zlatokopce

Aneb co všechno je chlap schopný udělat pro jednu ženskou... Tenhle příběh se stal mému kamarádovi.

21.7.2019 v 15:38 | Karma: 36,31 | Přečteno: 3501x | Diskuse| Společnost

Andrea Novotná

Černá labuť v nás

Možná jste ten film s Natalií Portman také viděli. Herečka za věrohodné ztvárnění hlavní role dostala Oscara...

23.6.2018 v 9:43 | Karma: 15,28 | Přečteno: 474x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Vrátíme věk odchodu do důchodu, přes 65 let nejede vlak, řekl Babiš

28. května 2024  5:59,  aktualizováno  15:02

Přímý přenos Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začali na mimořádné schůzi schvalovat...

Německé občanství loni získalo 200 tisíc cizinců. Třetina nových Němců je ze Sýrie

28. května 2024  14:54

Německo loni udělilo občanství zhruba 200 100 cizinců, což je nejvíce od roku 2000, kdy se...

Soudcovská unie vítá rozhodnutí o platech, koalice chce jejich výši řešit

28. května 2024  13:15,  aktualizováno  14:51

Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) k platům soudců respektuje. Je na samotném...

Opilý koloběžkář si jel koupit další alkohol, po vjezdu do řeky havaroval

28. května 2024  14:45

Policisté o víkendu ve Vizovicích na Zlínsku pronásledovali dva řidiče. Oba předtím ve „městě...

  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5017x
Podnikám, jsem členkou ODS a studuji bezpečnostní politiku.

Zajímá mě svět, lidé, veřejné dění. Píšu, abych se podělila o názory, postřehy a dojmy. 

 

 

Seznam rubrik