- Počet článků 15
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2121x
Seznam rubrik
Autoritářsky, nebo demokraticky – strany sestavují kandidátky
Politické strany sestavují kandidátky pro volby do Evropského parlamentu. Jakým způsobem strany své kandidáty vybírají? Některé demokraticky, některé autoritářsky.
Turci budou moci do EU bez víz výměnou za uprchlíky
Evropská unie a Turecko stihly na konci roku podepsat dohodu, která zahajuje jednání o bezvízovém styku. Výměnou za možnost cestovat do EU bez víz má Turecko přijmout zpět ilegální přistěhovalce. Ti míří do EU přes Turecko zejména z válkou sužované Sýrie.
Ještě, že máme Nadlidi! Elitě zdar!
Nevím, jestli to víte, ale mezi námi žijí Nadlidi. Na první pohled je rozeznáte od ostatních.
Inflace ve Venezuele vyvolává násilí
Po smrti autoritářského prezidenta Hugo Cháveze je jihoamerická Venezuela v politickém i hospodářském rozkladu. Chávezovým nástupcem se stal po volbách, které těsně vyhrál, socialista Nicolás Maduro.
Nespravedlivé ženské kvóty z Bruselu
Když před rokem přišla komisařka EU Redingová s návrhem nařídit minimální podíl 40 % žen ve vedení akciových společností, zaznamenala velkou nevoli od hlavních evropských zemí včele s Německem a Velkou Británií. Aktuálně však tento návrh schválený Evropským parlamentem míří ke konečnému schválení do Rady ministrů, kde se většinovým hlasováním rozhodne, zdali vejde v platnost.
Rozdílná kupní síla, jedna minimální mzda!?
Minimální mzda, jeden z nejvíce zneužívaných pojmů předvolebního období. Levicoví kandidáti na politiky v kontextu tohoto pojmu často slibují, že se zvýšením minimální mzdy dojde ke zvýšení celorepublikového životního standardu. Lze ale něco takového jako je životní úroveň nařídit zákonem?
Největší lež v dějinách „levice je pro chudé a pravice pro bohaté"
Levicové strany jsou tu proto, aby pomáhaly sociálně slabším a chránily pracující dělníky, jsou to strany pro obyčejné lidi! Naproti tomu stojí strany pravice, které hájí zájmy bohatých, kteří se nechtějí vzdát svých nashromážděných často nakradených majetků ve prospěch ostatních. To jsou výroky, které často slýchávám, slova, která u volby často rozhodují. Jsou ale pravdivá? Zamysleme se teď na chvíli nad nimi.
Vyvážená demokracie není sprint, nýbrž běh na dlouhou trať!
Předčasné volby vyvolaly časový pres a zkrátily stranám dobu na přípravu, což napomohlo velkým stabilním stranám, jejichž myšlenky jsou zakořeněné v hlavách jejich stálých voličů. Řeč je o levicové ČSSD a extrémně levicové KSČM, což může mít závažné důsledky, jsou-li to jen tyto strany. Ještě před rokem bych doplnila ODS, dnes to však již nelze, což je mi vlastně svým způsobem líto, protože jsou tím pádem váhy stability stranické soutěže značně nevyrovnané.
Ostrov Man na jedno našlápnutí
Pokud nejste příznivcem vytrvalého slunce na Kypru, vyražte na sever, třeba právě na Ostrov Man.
Okolo Kypru na jednu nádrž
Pokud nejste příznivcem vytrvalého květnového deště s teplotou 14°C, vyražte na jih, třeba právě na Kypr.
Loupež v pravicové masce!
Od svých prarodičů často slýchávám rozhořčená slova nad dnešním politickým děním zakončená vždy zklamaným výrokem: „Vidíš, co dělá ta pravice? Je stejná jako levice! Zvyšují nám daně, sami si zvyšují platy a na obyčejné lidi kašlou!“ A mají pravdu. V jediném se však mýlí. Žádnou pravici tam nevidím.
Nežijme v iluzi, že si volíme nadlidi
Jaké důvody vedly k zavedení přímé volby prezidenta? Argumentů na podporu tohoto kroku existovalo několik. Nejvíce mě však zaujal ten, „že lidi to tak chtěj!“
Chceme-li být svobodní, musíme být morální!
V každé společnosti existují určitá společenská pravidla, kterými se řídíme, aniž bychom se nad nimi museli hlouběji zamýšlet.
"Pryč s módní ideologií"
Teprve dnes v hodině evropského práva mi došlo, jak zásadní bude výměna neboli volba nového presidenta.