Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na slovíčko v jazykovém rynku

Na pěkné zvonivé slůvko „rynek“ už v současné češtině narazíme zřídka: spíše v knihách, kterým na hřbety sedá prach, anebo na mapě, kde se uchovalo v místních názvech. Přesto přijměte i dnes pozvání na rynek.

Komu u slova „rynek“ ihned naskočí synonymum „náměstí“, v zásadě se nemýlí, skutečně se tak v češtině postaru náměstím říkalo. A ne ledajakým, zdá se, že tahle měla být už z podstaty slova do kruhu. Proč právě taková? Když půjdeme po původu slova, nejprve se objeví germánská linie rodokmenu: slovo ring v němčině, angličtině i holandštině, ve švédštině ringa svorně vyjadřuje „kruh“ a romantikům se jistě vybaví i „prsten“ (smysl to dává, zkuste si na prst navléct něco jiného než kroužek). Zřejmě se nedobereme statistik, kolik náměstí je ve světě čtvercových, obdélníkových, oválných, rozeklaných, klikatých, ztracených – ačkoli pro badatele napříč obory by mohlo jít o zvláštní výzvu –, ale co se týče domnělé kulatosti u rynku, ta brzy dostává povážlivé trhliny – či snad hrany? Dovolte jednu analogii z úpolového sportu. Když chodili zápasníci do „ringu“, vymezili jim kruhovou arénu. Ostatně znáte ten výjev alespoň z filmu, strhne se rvačka a lidé okolo celkem přirozeně v touze něco uvidět a aspoň v duchu si zafandit vytvoří kruh okolo dvou zápasících. Avšak v tom tkví ten pravý háček: v boxu anebo ve wrestlingu už dávno představuje ring čtvercové území. A pak že kulatý čtverec neexistuje! (Ale ten, kdo boxery zve vznešeně „rohovníky“, s kruhem už nepočítá.) Podobně se přesvědčíme, že ani rynek nemusí být nutně rozkošné kulaté náměstíčko.

Abychom se netočili jen v kruhu, podívejme se na druhý zdroj, ze kterého se napájí význam toho slova. To náhle nabývá tržní hodnoty. Jak prosím? Zadejme „rynek“ do internetové mapy a na českém území se vyrojí stejnojmenný řetězec obchodů, operující na území Vysočiny. Další stopa nás například vede do Příbrami, kde zdrobnělé jméno Ryneček nese jedna ulice. Přirozeně se můžeme ptát proč: to se uzavírá do smyčky nebo obkružuje nějaký plácek, drží v pomyslné náručí kostel? Vůbec ne, je to běžná ulice, má začátek a konec a v polovině se dokonce láme do pravého úhlu! ale co je pozoruhodné: vede podél městské tržnice. Ještě nejstarší jihočeské město Netolice má v sobě Ryneček, docela rovnou a krátkou ulici, na kterou přes hlavní silnici navazuje ulice Tržní. Pojmy trhu a rynku se nám začínají překrývat a potvrdí to i slovanská stopa, kterou se teď vydáme. V polštině rynek, v ruštině a ukrajinštině rynok a v běloruštině rynak znamenají „trh“ či „tržnice“, „tržiště“. Představa o čistém synonymu se zakaluje a pak už se nabízí samo podívat se i jiným národům na jazyk a zjistit, že pojem „náměstí“ si pro sebe rozebrala slova vyjadřující jakoukoli otevřenou plochu (plaza – angl., la place – francouzsky, piazza – italsky, plaza – španělsky, Platz – německy, plac – polsky, ??????? [ploščaď] – rusky) nebo čtverec (square – anglicky, zatímco polský skwer – polsky a ruský skvier označují park čtvercového tvaru). Ovšem také naše „náměstí“ a slovenské „námestie“ naznačují, že se scházíme na prostranství, které město nosí jako chloubu na své kamenné hrudi. Na rynek, zdá se, tedy zbyl význam „tržiště“! To nejlepší místo pro pořádání dříve jarmarku, dnes třeba farmářských trhů.

Nakonec od rozmlžených významů pojďme zpět k fyzickému slovu. Ať znamená cokoli, „rynek“ je perlou slovníků, je vzácný mezi čtverci a plochami ve světě. Na závěr jsem si nechal dva takové klenoty, jeden domácí a jeden zahraniční: U nás najdete Ptačí ryneček ve středočeské Kouřimi. Ten představuje kosodélníkový plácek obemykající zdejší ukázku burgundského slohu, chrám sv. Štěpána. Ale jestli tu druhdy volání trhovců mísilo s povykem ptáků v klecích, to bude nejspíše otázka na starousedlíky. Poslední zmínka – ovšem už hranatá – patří údajně nejkrásnějšímu náměstí světa Grand-Place v centru Bruselu, které svou holandskou variantou názvu Grote Markt („Velký trh“) obě jazykové stopy rynku velkolepě sjednocuje.

Autor: Aleš Misař | čtvrtek 2.2.2023 8:25 | karma článku: 8,32 | přečteno: 191x
  • Další články autora

Aleš Misař

Tenká skleněná hranice

Je tomu bezmála sto let, kdy Jiří Wolker vydal sbírku Těžká hodina obsahující působivou báseň Tvář za sklem. V líčení přepychové kavárny stojící proti nehostinné ulici jsem našel překvapivou paralelu k vlastní aktuální zkušenosti.

4.5.2022 v 22:10 | Karma: 11,34 | Přečteno: 292x | Diskuse| Společnost

Aleš Misař

Prohlášení k Buči aneb šestý balíček sankcí

Uviděl jsem. Uvěřil jsem. Nikdo mě nemusí přesvědčovat o podvrhu. Masakrem v ukrajinské Buči se ve mně něco zlomilo a vnitřní výkřik „dost!“ byl mojí první reakcí. A jedno slovo se poté rozrostlo v následující řádky.

8.4.2022 v 0:42 | Karma: 20,06 | Přečteno: 649x | Diskuse| Politika

Aleš Misař

Když hlava myslí na klobouk

Zřejmě první vyobrazení klobouku ve známé podobě s krempou, korunou a střechou – tzv. „top hat” – má na svědomí francouzský malíř Carle Vernet. Dílo se datuje do roku 1796.

20.10.2021 v 21:26 | Karma: 7,91 | Přečteno: 223x | Diskuse| Společnost

Aleš Misař

Pár proroků pokroku z nenápadného roku (1)

Ptali jste se někdy, jak to zní, když se lámou dějiny? Praská to, rachotí, hřmí a lomozí? Ale nakonec tak okázalé projevy nejsou nutné?

6.10.2021 v 21:32 | Karma: 4,72 | Přečteno: 151x | Diskuse| Společnost

Aleš Misař

Svatyně s dvířky aneb my a ledničky

V drtivě většině domácnosti jsou její dveře ty nejotevíranější, častěji se bere za kliku snad jen u toalety, a to opravdu jen možná, ostatně mezi oběma existuje přímá souvislost.

5.7.2021 v 23:43 | Karma: 8,74 | Přečteno: 251x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Zákon proti úhynu ryb. Všechny trubky svedené do řek se budou zapisovat

2. června 2024

Premium Rybáři si všimnou úhynu ryb v řece. Hasiči, zatímco havárii likvidují, na webové aplikaci vidí,...

Náš Den D. Jak se Čechoslováci v srdci Francie postavili divizi SS

2. června 2024

Premium Byla to nerovná bitva. Proti hrstce partyzánů stála elitní německá divize SS Das Reich na tancích...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

  • Počet článků 8
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 881x
Někdo loví motýly a láká na jejich sbírku, já rád lovím postřehy do sítě slov, a jestli někoho nalákám, to přenechám vám

Seznam rubrik