Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vztah Evropské unie s Tureckem – trnité dilema evropské zahraniční politiky

Situace, kdy žádné řešení nevede k uspokojivému výsledku, se v politologie nazývá The Thorny Dilemma, tedy trnité dilema. EU se v současné době ve vztahu s Tureckem dostala právě do takové situace.

Uprchlická krize, kdy zejména balkánskou cestou proudí přes Turecko do Evropy tisíce uprchlíků denně, přinutila nejvyšší evropské politiky, zaujmou vstřícný postoj k této zemi, jejíž současné vedení provádí, mírně řečeno, kontraverzní politiku, která jde často proti zájmům EU. Turecké vlády nejenže dlouhodobě upírají kurdské menšině plná občanská práva, ale ta nynější dokonce vyostřili boj s Kurdskou stranou pracujících (PKK), která je nejvýznamnější představitelkou kurdské menšiny. V minulosti EU sice Turecko za jeho postoje k této menšině občas kritizovalo, ale protože je tato země významný obchodní partner EU a opora jižního křídla NATO, nebyla tato kritika příliš důrazná. V současné době, kdy PKK podporuje své bratry v Sýrii v boji proti Islámskému státu, se tato, oficiálně teroristická organizace, stala neformálně spojencem EU, protože vlastě chrání zájmy západu v této oblasti[1]. Turecký prezident Erdogan naopak neoficiálně podporuje ISIL, protože ten nejenže likviduje pro Turky nepohodlné Kurdy, ale přispívá i k rozvratu syrského režimu což hraje Turkům do karet, protože tito se již od počátku vypuknutí občanské války v Sýrii snaží využít toho to konfliktu k prosazování svých mocenských zájmů[2]. Turecko přímo podporuje umírněnou syrskou opozici, ale také nečinně přihlíží k pronikání radikálních islamistů z Evropy přes své území do oblasti kontrolované Islámským státem, přehlíží pašování ropy, jejíž prodej ISIL částečně financuje a turecké území také poskytuje islamistům logistické zázemí. Dá se říci, že Turecko společně se Saudskou Arábií jsou hlavními překážkami k uklidnění situace v Sýrii a tedy i zastavení proudu utečenců proudících do Evropy.

Po vstřícném postoji, německé kancléřky Merkelové, k syrským uprchlíkům znatelně zesílil proud utečenců snažících se dostat do Německa a sami Němci si uvědomili, že tento příliv nemohou zvládnout a že jejich kancléřka uložila do základu EU časovanou bombu, která může ohrozit nejen Němce samotné, ale celý kontinent. Nikdo neví kolik je mezi uprchlíky islámských radikálů, a ani zda se mohou lidé s výrazně kulturně odlišného prostředí v Evropě asimilovat[3]. Nejvyšší politici EU jsou tedy nuceni s Tureckem vyjednávat o pomoci, která má uprchlickou vlnu zastavit. Dá se říci, že nabídka 81 mld. korun Turecku na náklady spojené s fungováním uprchlických táborů v této zemi není až tak přehnaná, ale nikde není jistota, že tato suma bude efektivně využita. Ovšem další požadavky Turecka staví EU do velmi delikátního postavení. Přiznání statutu bezpečné země Turecku EU v podstatě legalizuje akce proti Kurdům, zrušení víz pro Turecké občany a případný vstup Turecka do EU může zase vést k nahrazení imigrantů ze Sýrie za imigranty z Turecka, kterých může být i daleko více. Kulturně homogenní Evropa by se vstupem Turecka do EU mohla dostat do permanentního konfliktu s islámskou kulturou a tradicemi, což by ji neustále oslabovalo. Není také od věci zmínit, že hranice EU by se dostaly do přímého kontaktu s výbušným regionem Blízkého východu, což by mohlo být velmi nebezpečné.

Evropa tedy dnes má před sebou neřešitelné dilema. Na jedné straně EU Turecko potřebuje k přibrzdění uprchlické vlny, na straně druhé kšeft s Tureckem znamená popření evropských hodnot, což se může v budoucnu vymstít. Je paradoxem, že EU má Turecku platit za zastavení uprchlické vlny, kterou Turecko částečně, svou politikou v Sýrii, vlastně vytváří. Evropa si ale za tuto situaci může v podstatě sama. Neuvážená politika Německa, snaha vyvážet demokracii do zemí, které ji odmítají, či neschopnost evropských politiků nastalou situaci řešit, to jsou jen některé věci, které dovedly EU do dnešní svízelné situace. Je nutno najít odvahu a rozetnout gordický uzel syrského konfliktu. Je potřeba donutit sunnity, alávity i Kurdy zasednou k jednacímu stolu a konflikt nějak rozumně vyřešit.

 

[1] Více o Turecko-Kurdských vztazích na: http://alesmerta.blog.idnes.cz/c/471357/spinavy-kseft-s-tureckem-ma-podporu-ceske-vlady.html

[2] Více o situaci v Sýrii na: http://alesmerta.blog.idnes.cz/c/476356/obcanska-valka-v-syrii-z-pohledu-akteru-a-jejich-cilu.html

[3] Více o zaměstnávání imigrantů na: http://alesmerta.blog.idnes.cz/c/479572/pomohou-imigranti-ozivit-evropsky-pracovni-trh.html

Autor: Aleš Merta | sobota 24.10.2015 7:10 | karma článku: 28,95 | přečteno: 1483x
  • Další články autora

Aleš Merta

Furt, že máme šetřit, ale tady se vyhazuje z oken

Snižte si pokojovou teplotu, oblečte si dva svetry, natáhněte si kulicha a podívejte se, jestli nesvítíte někde zbytečně.

23.3.2023 v 7:01 | Karma: 43,07 | Přečteno: 7595x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

EU opět zapráskala bičem

Direktivní metody EU k prosazení zelených cílů začínají čím dál více připomínat metody bolševiků při kolektivizaci vesnice.

19.3.2023 v 17:43 | Karma: 46,04 | Přečteno: 6747x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

Vládní lež a trnité dilema prezidenta Pavla

Včerejší reportáž v pořadu 168 hodin prakticky potvrdila, že vládní politici před prezidentskou volbou vědomě lhali o neměnnosti zákona o valorizaci důchodů, aby pomohli na hrad sobě blízkému kandidátovi.

6.3.2023 v 16:40 | Karma: 39,59 | Přečteno: 1561x | Diskuse| Politika

Aleš Merta

EU zatlouká další hřebíček do rakve českého venkova

Přijetí normy Euro 7 Evropským parlamentem, nebude mít negativní dopady jen na automobilový průmysl, ale povede i k vyostřování sociálních rozdílů a také negativně ovlivní život obyvatel českého venkova.

18.2.2023 v 17:13 | Karma: 46,25 | Přečteno: 10642x | Diskuse| Společnost

Aleš Merta

Ztroskotanci a samozvanci

Takový titulek se objevil v komunistickém tisku po zveřejnění Charty 77. Dnes jsou podobnými, hanlivými přízvisky častováni signatáři petice Mír a spravedlnost.

11.2.2023 v 17:30 | Karma: 42,47 | Přečteno: 6191x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

  • Počet článků 271
  • Celková karma 26,16
  • Průměrná čtenost 1979x
Mediální prostor je plný zajímavých názorů, ale možná v něm chybí ten můj.

Seznam rubrik